Dziedziniec od strony ulicy Świętego Marcina, dotychczas był używany głównie jako parking. Ma się zmienić w zieloną oazę. realizowane są prace rewitalizacyjne, które mają przemienić go w kameralne miejsce spotkań dla mieszkańców Poznania i turystów.
Z dotychczasowego utwardzonego placu, pełniącego funkcję parkingu, Dziedziniec Zamkowy w Poznaniu zmieni się w zieloną przestrzeń pełną roślin, autorskich mebli miejskich, i przeszklonego pawilonu gastronomicznego. Planowane zmiany mają na celu stworzenie miejsca spotkań, odpoczynku oraz być wsparciem dla programów edukacyjnych i animacyjnych przez cały rok.
Projekt przewiduje budowę przeszklonego pawilonu gastronomicznego, będącego centralnym punktem dziedzińca. Pawilon nie tylko będzie pełnił funkcję zaplecza pod wydarzenia, ale także będzie stanowił łącznik między ulicą a monumentalnym gmachem Zamku. Jego obecność uznano za istotną dla obsługi ruchu turystycznego w Dzielnicy Cesarskiej.
Zazielenienie Świętego Marcina
Projekt skupia się nie tylko na estetyce, ale także na zrównoważonym podejściu do środowiska. Zwiększenie ilości zieleni, zastosowanie zielonego dachu, pnączy, oraz sadzawki nie tylko mają sprawić, iż dziedziniec stanie się miejscem urokliwym, ale także efektywnie poradzi sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Zazielenienie przyczyni się do retencji wody, zredukuje zapylenie, hałas i efekt miejskiej wyspy ciepła.
W trakcie prac nad projektem szczególną uwagę zwrócono na zachowanie już istniejących elementów dziedzińca. Zarówno drzewa, jak i granitowa posadzka mają być zachowane. Projekt zakłada maksymalne wykorzystanie dotychczasowych, niezniszczonych elementów, co pozwoli na redukcję zużycia zasobów naturalnych.
Wprowadzenie sadzawki, zraszaczy i poidła ozdobi dziedziniec i przyczyni się do zrównoważonej infrastruktury wodnej. Sadzawka wspierać będzie retencję wody, zredukuje zużycie wody oraz będzie schronieniem i pożywieniem dla ptaków i owadów. Zbiornik na wodę do podlewania zieleni zostanie wyposażony w centralę deszczową, co zamknie częściowo obieg wody na dziedzińcu.
Prace rozpoczęły się w połowie lipca. Potrwać mają 18 miesięcy, więc zgodnie z założeniami, dziedziniec powinien być gotowy w styczniu 2025 roku.