To pierwsze potwierdzone nagranie kolosalnej kałamarnicy. Mogą mierzyć 7 metrów i ważyć 500 kg

1 dzień temu
Schmidt Ocean Institute poinformował, iż podczas jednej z ostatnich wypraw badawczych udało im się zarejestrować wyjątkowe nagranie. Pojawia się na nim kałamarnica kolosalna, będąca jednym z najbardziej tajemniczych stworzeń żyjących w morskich głębinach. To pierwsze takie zdarzenie w historii.
Zwierzęta morskie często zaskakują badaczy i pojawiają się w nieoczekiwanych momentach. W poprzednim artykule pisaliśmy o nagraniu kałamarnicy Taningia danae, którą bardzo rzadko obserwuje się na żywo. Tym razem jednak udało się zarejestrować materiał jeszcze bardziej ekscytujący. Kałamarnica kolosalna (Mesonychoteuthis hamiltoni) zastała uchwycona na filmie po raz pierwszy, choć od jej odkrycia minęło dokładnie 100 lat.


REKLAMA


Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec


Skąd wiemy, iż istnieją kałamarnice kolosalne? Po 100 latach udało się uchwycić to niezwykłe zwierzę na nagraniu
Jak informuje The Conversation, kałamarnica kolosalna - należąca do rodziny kałamarnic szklanych (Cranchiidae) - została opisana po raz pierwszy w 1925 roku na podstawie okazu wydobytego z żołądka kaszalota. Przez bardzo długi czas wiedza na temat tych stworzeń opierała się na podobnych materiałach, aż w końcu po upływie wieku nastąpił przełom. Schmidt Ocean Institute podaje na swojej oficjalnej stronie, iż do tego przełomowego zdarzenia doszło 9 marca 2025 roku podczas 35-dniowej wyprawy w pobliżu wysp Sandwich Południowy na południowym Oceanie Atlantyckim. Nagranie na głębokości 600 metrów wykonał zdalnie sterowany batyskaf SuBastian. Był to młody osobnik mierzący 30 centymetrów długości.
Zobacz też: Niezwykłe zwierzaki trafiły do polskiego zoo. "W Polsce mamy ten gatunek jako jedyni"


To ekscytujące zobaczyć pierwsze nagranie młodego kolosa [...]. Przez 100 lat spotykaliśmy je głównie jako szczątki ofiar w żołądkach wielorybów i ptaków morskich


- stwierdziła cytowana w komunikacie uczelni dr Kat Bolstad z Auckland University of Technology, jedna z niezależnych ekspertek naukowych, z którymi zespół konsultował się w celu weryfikacji nagrania. Czego jednak naukowcy dowiedzieli się o tych gigantycznych mięczakach we wcześniejszych latach?


Jak wygląda kałamarnica kolosalna? Ogromny mięczak zmienia się w trakcie swojego życia
Szacuje się, iż kałamarnice kolosalne osiągają do siedmiu metrów długości i mogą ważyć choćby 500 kilogramów. Czyni je to najcięższymi bezkręgowcami na świecie. Uznaje się ją również za jednego z największych mięczaków. Choć ich cykl życia nie jest dobrze znany, to wiadomo, iż z wiekiem tracą przezroczyste ciało charakterystyczne dla młodych osobników. Co ważne, podczas wcześniejszej wyprawy (25 stycznia tego roku) na Oceanie Południowym w pobliżu Antarktydy zarejestrowano inną kałamarnicę szklaną, Galiteuthis glacialis. Ona także nigdy wcześniej nie była widziana żywa w swoim naturalnym środowisku. Młode kałamarnice kolosalne i G. glacialis są podobne ze względu na przezroczystość i ostre haczyki na końcach dwóch dłuższych macek. Te pierwsze mają jednak też haczyki na środku ośmiu ramion.


Pierwsze zaobserwowanie dwóch różnych kałamarnic podczas kolejnych wypraw jest niezwykłe i pokazuje, jak mało dotąd widzieliśmy, jeżeli chodzi o wspaniałych mieszkańców Oceanu Południowego


- powiedziała dyrektorka wykonawcza Schmidt Ocean Institute, dr Jyotika Virmani.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału