To ona zaczyna wypierać hortensje z ogrodów. Kwitnie prawie pół roku

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Do tej pory to hortensje królowały niemal w każdym ogrodzie. Okazuje się, iż mogą zostać zastąpione przez coraz bardziej popularną lagerstremię indyjską, która zachwyca okazałymi kwiatami choćby przez 120 dni. Dodatkowo z jej uprawą poradzą sobie początkujący ogrodnicy.

Lagerstremia indyjska jest małym drzewkiem z rodziny krwawnicowatych, pochodzącym z Azji i uprawianym w różnych rejonach świata jako roślina ozdobna. Dzięki jej "puchatym" kwiatom ogród wygląda bajecznie od wiosny aż do jesieni. Uznajemy ją zatem za prawdziwą konkurencję hortensji. Jakie są cechy charakterystyczne tego okazu? Na co zwracać uwagę w jego uprawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak wygląda lagerstremia indyjska?

Lagerstremia indyjska w swoim naturalnym środowisku osiąga 8 m wysokości. W naszych warunkach, w przydomowym ogrodzie może dorosnąć maksymalnie do 4 m. Ma postać małego drzewa z gęstą, kulistą koroną. Jej pędy są słabo rozgałęzione i wyrastają z nich owalne, skórzaste, błyszczące liście, ułożone w jednej płaszczyźnie. Jesienią przybierają żółtą barwę.

Tę roślinę uznajemy za najdłużej kwitnącą, ponieważ wypuszcza kwiaty o pofałdowanych brzegach i rurkowatej nasadzie od wiosny aż do jesieni. Zbierają się one w duże, gęste, wiechowate kwiatostany w odcieniach różu i purpury.

Dużym atutem lagerstremii indyjskiej jest to, iż znosi duże mrozy. Wytrzyma w temperaturze choćby do -18 stopni Celsjusza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nemezja – łatwa w uprawie roślina, która kwitnie całe lato

Jak uprawiać lagerstremię indyjską? Najważniejsze zasady

Uprawa lagerstremii indyjskiej nie jest skomplikowana, jednak jak każda roślina ma określone wymagania. Jak zatem uprawiać to zjawiskowe drzewko?

  • Stanowisko

To drzewko jest ciepłolubne, dlatego sadzimy je na nasłonecznionym stanowisku. Najlepiej też, żeby było zaciszne, osłonięte od wiatru. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zastosować maty osłaniające albo żywopłot z zimozielonych roślin.

  • Podłoże

Lagerstremia indyjska preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. jeżeli podłoże jest mniej urodzajne, to konieczny będzie dobry drenaż.

  • Podlewanie i nawożenie

Ta roślina lubi umiarkowanie wilgotną ziemię, jednak nie może być przemoczona. Nie powinniśmy zatem przelewać podłoża. jeżeli chodzi o nawożenie, to wiosną stosujemy nawozy azotowe, a latem potasowo-fosforowe. Do naturalnych nawozów organicznych zaliczamy kompost i obornik.

  • Przycinanie

Ten zabieg jest ważny, ponieważ wpływa na obfite kwitnienie lagerstremii indyjskiej. Krzew tniemy w drugiej połowie kwietnia, przed wzrostem wegetacyjnym. Usuwamy stare pędy, dlatego iż kwitnienie odbywa się głównie na tych bieżących.

Zobacz też:

Stokrotki ogrodowe będą cieszyły oko znacznie dłużej, niż u sąsiada. Banalny sposób

Ten storczyk kosztuje więcej, niż mieszkanie w stolicy. Kwitnie zdumiewająco rzadko

Tak przedłużysz świeżość żonkili w wazonie. Robią to w każdej kwiaciarni

Idź do oryginalnego materiału