To największy wąż żyjący w Polsce. Ma ogromne ciało, którym dusi swoje ofiary

16 godzin temu
Mogłoby się wydawać, iż duże węże żyją tylko w Australii lub tropikalnych dżunglach. Nic bardziej mylnego. W Polsce też mamy gatunek, który przeraża swoimi rozmiarami. Ma masywne ciało pozwalające mu dusić swoje ofiary przed zjedzeniem. Czy stanowi zagrożenie dla człowieka?
Wiosna to nie tylko czas zakwitu roślin, ale również wzmożonej aktywności zwierząt. Im cieplej na dworze, tym większa szansa na spotkanie dzikiego gatunku, zamieszkującego lasy i parki. To nie tylko sarny, dziki czy lisy, ale również węże. Ich wygląd może wiele osób przerazić, zwłaszcza jeżeli na naszej drodze pojawi się wąż Eskulapa. Jego ciało ma imponującą długość, a dla swoich ofiar jest bezlitosny. Czy powinniśmy się go bać?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy wąż może pokochać człowieka? "Wie, iż nie jesteśmy jedzeniem"


Jakie węże występują w Polsce? Ten jest największy
W Polsce żyje pięć gatunków węży: zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, żmija zygzakowata, zaskroniec rybołów (od niedawna) i wąż Eskulapa. Ten ostatni jest największy, nie tylko w naszym kraju, ale też w całej Europie Środkowej. Najbardziej okazały osobnik miał ponad dwa metry długości, jednak został złapany w Austrii. U nas gady te osiągają zwykle około 1,5 metra. Ich ciało ma oliwkowo-brązowy kolor, z wyjątkiem brzucha, który jest pokryty wieloma małymi, jasnymi plamkami.


U osobników dorosłych często widoczne jest białe cętkowanie, które związane jest z występowaniem na ich ciele łusek z białymi brzegami. Natomiast z tyłu głowy znajdują się żółte przejaśnienia, które wraz z wiekiem stają się mniej kontrastowe. Przebarwienia te są szczególnie wyraźnie zaznaczone u osobników młodych, co upodabnia je do zaskrońców zwyczajnych. Strona brzuszna ciała zarówno osobników młodych jak i dorosłych jest jednolicie kremowo-żółto ubarwiona.


- czytamy na stronie Instytutu Ochrony Przyrody PAN.


Wąż Eskulapa w Bieszczadach - zdjęcie ilustracyjne Fot. Adam Wajrak / Agencja Wyborcza.pl


Zobacz też: Pająk Nosferatu był do niedawna gatunkiem nieznanym dla przeciętnego Polaka. Czy wysysa krew jak wampir?


Gdzie żyje największy wąż? Tu można go spotkać najczęściej
Wąż Eskulapa żywi się głównie drobnymi zwierzętami, takimi jak gryzonie, pisklęta lub jaszczurki. Nie jest jadowity, ale swoje ofiary zabija poprzez duszenie splotami ciała. Brzmi to bardzo groźnie, jednak mamy dobrą wiadomość - gad ten nie jest niebezpieczny dla człowieka. jeżeli poczuje zagrożenie, to może ugryźć, ale nie wydziela przy tym jadu. Co więcej, wąż Eskulapa jest bardzo rzadko spotykany w Polsce. Jak czytamy na stronie warszawskiego zoo, występuje na południu kraju, głównie w Bieszczadach, gdzie jego liczba nie przekracza około 200 osobników. Zwykle przebywa na terenach leśnych, łąkach, obrzeżach lasów i przy brzegach rzek. jeżeli jednak spotkamy na swojej drodze tego węża, nie powinniśmy robić mu krzywdy. W Polsce jest wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek krytycznie zagrożony i znajduje się pod ścisłą ochroną.


Wąż Eskulap Fot. istockphoto.com/ autor Konrad Krason


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału