To największy cmentarz dla zwierząt w Polsce. W ciągu 30 lat pochowano tam tysiące ukochanych pupili

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl


W Polsce istnieje kilkanaście miejsc, na których możemy pochować ukochanego pupila. Najstarsze z nich powstało już na początku lat 90. "Psi Los" to pierwszy cmentarz, na którym Polacy mogli pożegnać swoich czworonogów. Dziś leżą tam tysiące zwierząt.
Dla wielu osób śmierć ukochanego pupila jest tak samo trudna jak odejście członka rodziny. Zwykle ostatnie pożegnanie odbywa się w gabinecie weterynaryjnym lub w domu. Mało kto jednak wie, iż Polsce istnieją miejsca, w których można legalnie pochować czworonożnego przyjaciela i uczcić jego pamięć. Jedno z nich znajduje się pod Warszawą. To pierwszy cmentarz dla zwierząt, jaki powstał w naszym kraju.


REKLAMA


Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"


Gdzie pochować zwierzę? To pierwszy taki cmentarz w Polsce
Cmentarz, o którym mowa, powstał w 1991 roku i znajduje się w niewielkiej miejscowości Konik Nowy, w gminie Halinów nieopodal stolicy. "Psi Los" to pierwsze i największe miejsce w naszym kraju, w którym można zgodnie z prawem pochować zwierzę. Na cmentarzu spoczywa łącznie około 12 tysięcy pupili. Są to nie tylko psy i koty, ale także papużki, króliki, węże, żółwie, kameleon, małpka kapucynka, a choćby skremowany koń. Wiele z nich ma małe nagrobki, a także tablice z imionami oraz datami urodzin i śmierci. Właściciele często przynoszą na cmentarz ulubione zabawki swoich podopiecznych, które składają na grobach razem ze zniczami i kwiatami. Jak można przeczytać na stronie cmentarza, obiekt zajmuje się nie tylko pochówkiem, ale także dowozem zwłok z całej Polski. Z uwagi na duże zainteresowanie tym miejscem, w 2013 roku w tej samej miejscowości otwarto bliźniaczy cmentarz i tylko na nim można teraz pochować ukochanego czworonoga.


W jakich miastach są cmentarze dla zwierząt? Tu możesz pochować pupila
Powstanie pierwszego cmentarza dla zwierząt w Polsce było przełomowym momentem. Wielu z nas traktuje domowych pupili jak członków rodziny, a ich śmierć bywa tak samo bolesna. Niektórzy nie wiedzą o istnieniu takich miejsc jak "Psi Los" i chowają zwierzęta w przydomowych ogródkach, na działkach lub w dzikim terenie. Warto jednak pamiętać, iż zgodnie z przepisami takie działanie jest nielegalne. Zgodnie z art. 154 § 2 oraz art. 162 § 1 kodeksu wykroczeń za pochowanie zwierzęcia w miejscu do tego nieprzeznaczonym grozi mandat w wysokości choćby 1000 złotych. Wynika to z możliwości zanieczyszczenia środowiska i stworzenia zagrożenia dla zdrowia. Na szczęście w Polsce istnieje kilka organizacji zajmujących się profesjonalnym pochówkiem zwierząt oraz kilkanaście cmentarzy dla czworonogów. Znajdziemy je nie tylko w Koniku Nowym, ale także w Gdańsku, Słupsku, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Toruniu, Pile, Bytomiu, Rybniku, Halinowie, Szymanowie, Rzędzianach, Kątach Wrocławskich, Rakszawie, Ropczycach i Sicienku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału