Warszawskie zoo to jedna z największych atrakcji stolicy. Zostało założone jeszcze w latach 20. i od tamtej pory nieprzerwanie stanowi schronienie dla zwierząt z różnych części świata. Aktualnie liczy ponad 12 000 mieszkańców reprezentujących około 500 gatunków. Mało kto jednak wie, które zwierzę znajduje się tam najdłużej. Pracownicy ogrodu zoologicznego przedstawili niedawno honorowego lokatora.
REKLAMA
Zobacz wideo Największa atrakcja Hanoweru robi piorunujące wrażenie!
Jakie zwierzęta są w zoo Warszawa? Pracownicy pokazali najstarszego mieszkańca
Z okazji Dnia Dziadka 22 stycznia na facebookowym profilu warszawskiego zoo pojawił się bardzo wzruszający post. Pracownicy ogrodu przedstawili najstarszego mieszkańca, czyli żółwia imieniem Fredek. Zwierzę mieszka w Warszawie od około 40 lat, ale nie to jest imponujące. Przypuszcza się, iż gad może mieć choćby 100 lat.
W Dniu Dziadka pozdrawiamy wszystkich dziadków i pamiętamy oczywiście o najstarszym mieszkańcu Warszawskiego ZOO - żółwiu Fredku! Choć nie miał u nas wnuków (a mieszka w Warszawskim ZOO od lat 80-tych), nazywamy go 'dziadkiem' ze względu na jego wiek. Szacujemy, iż Fredek ma ok. 80-100 lat
- czytamy w poście. Jak podano na stronie zoo, Fredek został sprowadzony do tego miejsca przez poprzedniego dyrektora Macieja Rembiszewskiego, gdy ten wracał do Polski z wyprawy na Antarktydę. Jednym z jego przystanków była Brazylia. Tam, na targu, mężczyzna zauważył żółwia, który miał niedługo zakończyć swój żywot i stać się składnikiem zupy żółwiowej, bardzo popularnej w tym regionie. Dyrektor nie pozwolił na śmierć zwierzęcia i zabrał go ze sobą do Warszawy.
Zobacz też: Ten maluch wygląda jak postać z kreskówki. Okrzyknięto go "najsłodszym" krabem na świecie
Gatunki żółwi lądowych. Fredek pochodzi z zagrożonej rodziny
Fredek to żółw żabuti, czyli gatunek z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi lądowych. Ma niewielkie rozmiary, ale za to bardzo charakterystyczny wygląd. Jego ciemna skorupa ma żółtawe przebarwienia, a na głowie i szyi można dostrzec czerwone, nieregularne plamy. Naturalnie występuje w niemal całej Ameryce Południowej, ale jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Został wpisany do Czerwonej Księgi i objęty ścisłą ochroną.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.