To najstarsze zwierzę w Europie. Żyje się w Polsce

3 dni temu

Rok 1930 w USA, Pluton zostaje odkryty jako dziewiąta planeta w układzie słonecznym. Mahatma Gandhi zostaje człowiekiem roku magazynu Time. W tym samym czasie na fermie krokodyli w Luizjanie wykluwa się Marta, aligator missisipijski, który 30 lat później trafi do zoo w Płocku, w ramach "Akcji Krokodyl".

"Akcja Krokodyl" polegała na wysyłce polskojęzycznych książek do Polonii argentyńskiej, w zamian otrzymano zwierzęta dla płockiego zoo. Aligator Marta oraz Pedro przepłynęli ocean razem, ale czas pokazał, iż Marta nie toleruje samców. I nigdy żadnego z nich nie dopuściła do siebie, a minęło już prawie 100 lat!

Najstarsze zwierzę w Europie żyje w Polsce

Pedro i Marta musieli dość gwałtownie zostać rozdzieleni, ponieważ samica jest wyjątkowo agresywna w stosunku do przedstawicieli przeciwnej płci. Zoo podejmowało choćby próby połączenia jej z większymi samcami, jednak zagrożenie atakiem było zbyt duże. Od tamtej pory Marta żyje samotnie, choć jest wyjątkowo łagodnym gadem. Wybuchowy charakter nie przeszkadza jej jednak w nawiązywaniu współpracy z ludźmi.

ZOBACZ: Ogromne rozczarowanie na Boże Narodzenie. Takiej prognozy nikt się nie spodziewał

W 1970 roku aligatorzyca zagrała w legendarnym polskim filmie "Hydrozagadka". Wcieliła się w rolę krokodyla Hermana, wysłanego przez złoczyńców, aby zgładzić bohatera, As-a. Płocki ogród zoologiczny może poszczycić się długą listą zwierząt, które przeżyły wiele lat:

  • Aligatorzyca missisipijska Marta (1930)
  • Kondorzyca Wanda (1977)
  • Foka szara Selma (1979)
  • Gibbon ungko Ash (1985)
  • Foka pospolita Quennie (1989)
  • Żyrafa Julka (2003)
  • Zebra Tara (2006)
  • Gibbon ungko Sky (2008)
  • Lampart perski Barrack (2009)
  • Oryks Kamari (2011)

W dniu swoich urodzin Marta obchodzi huczne przyjęcie. Dostaje tort z mięsa i ryb, a publiczność częstowana jest słodkim tortem w kształcie krokodyla. Tak wyglądały te ostatnie, 94.

Aligator a krokodyl. Znaczące różnice

Najważniejsza różnica pomiędzy aligatorem a krokodylem, to obszar występowania. Krokodyle żyją w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii, nie mają przy tym preferencji co do wód - mogą żyć zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej. Aligatory natomiast preferują wody słodkie i spotkać je można w Azji, Ameryce Północnej oraz Australii.

ZOBACZ: Zaostrzenie kar dla kierowców. Można dożywotnio stracić prawo jazdy

Krokodyle są znacznie większe od aligatorów - mogą osiągać długość choćby 6 metrów, podczas gdy aligatory maksymalnie 5 metrów. Różnice w budowie ciała są także widoczne w zębach. Gdy krokodyl zamknie pysk, jego zęby przez cały czas wystają na zewnątrz, podczas gdy u aligatora pozostają one schowane.

Tego nie wiedziałeś o aligatorach

Aligatory zamieszkują Ziemię od 37 milionów lat i posiadają kilka interesujących cech. Choć nie mają strun głosowych, potrafią wydawać niski, głęboki ryk, zasysając powietrze do płuc i wypuszczając je w charakterystyczny sposób. Ten niebezpieczny gatunek posiada również zdolność wymiany zębów.

ZOBACZ: Płacą choćby 250 zł za godzinę. Można dorobić przed świętami

Aligatory mogą ich mieć choćby 2000 przez całe życie, wymieniając je kilkakrotnie, podobnie jak rekiny. Z kolei podczas polowań wykorzystują sprytną metodę - trzymają na głowie patyki, które przyciągają ptaki szukające materiału do budowy gniazd. Zimą zaś spędzają czas w wykopanych przez siebie norach, które służą im jako schronienie przed zimnem.

Płeć aligatorów zależy od temperatury - do 30 st. Celsjusza wykluwają się samice, a w wyższej temperaturze samce.

WIDEO: "Rozumiem jego rozgoryczenie". Tomczyk o postawie Sikorskiego
Idź do oryginalnego materiału