Choć rozmnażanie storczyków nie jest tak łatwe, jak w przypadku innych roślin, dzięki tym sposobom gwałtownie się z tym uporasz. Wystarczy, iż będziesz ostrożny i delikatny oraz zapamiętasz, aby nie ugniatać ziemi, którą przysypiesz sadzonki.
Jeśli myślisz o tym, aby rozmnożyć te kwiaty z nasion – lepiej od razu porzuć tę wizję. Storczyki – będąc w warunkach domowych – prawie wcale ich nie zawiązują. Jedynym sposobem jest rozród wegetatywny, obejmujący odcięcie danego elementu rośliny i wytworzenie nowej właśnie z niego.
Kiedy i jak robić sadzonki ze storczyków?
Zrobisz to poprzez KEIKI – powietrzne korzenie, które pojawiają się na storczyku zwykle w lecie, a utrzymywać się na nim mogą choćby przez cały rok:
1. Ostrożnie odczep keiki od rośliny macierzystej (tylko, jeżeli osiągnęły już minimalną wysokość 4 cm) i namocz je w czystej wodzie w temperaturze pokojowej.
2. Do doniczki wrzuć:
- keramzyt,
- trochę ziemi, w której rośnie roślina mateczna,
- specjalne podłoże do storczyków.
3. Umieść tam namoczoną sadzonkę i ustabilizuj ją lekko (możesz przywiązać ją do patyka), ale pamiętaj, aby nie ugniatać ziemi.
4. Nie podlewaj jej od razu, a dopiero po 2 lub 3 dniach.
5. Na pojawienie się pierwszego pędu kwiatowego będziesz musiał jednak poczekać… choćby rok!
Jak rozmnożyć storczyki w prosty sposób, jeżeli nie wytworzyły się keiki?
- W takiej sytuacji zaobserwuj, czy na pędzie kwiatowym widać tak zwane „śpiące oczka”.
- Jeśli tak – wytnij tę część pędu, w której są obecne (mniej więcej od 10 do 15 cm) i włóż ją poziomo do skrzynki.
- Przykryj szkłem, ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu i codziennie zraszaj.
- Już po niedługim czasie zauważysz wytwarzające się korzenie i pędy. Zadbaj, by nie miały zbyt wilgotno.
- Kiedy osiągną długość niepełnych 3 cm – odetnij młode roślinki i zasadź w osobnych doniczkach w taki sam sposób, jak wyżej.
Storczyki można też rozmnożyć z pseudobulw (jeśli tylko takie wytwarza)
Jeśli Twój storczyk ma już 2 pędy oraz 6 pseudobulw (lub więcej) – to odpowiednia pora, aby go rozmnożyć! Ta metoda przeznaczona jest dla odmian Dendrobium lub Cymbidium.
1. Najpierw wyjmij go z doniczki, delikatnie otrzep z ziemi i usuń nadpsute lub uschnięte korzenie.
2. Teraz podziel rozrosłą roślinę na 2 części dzięki ostrego nożyka. Bądź ostrożny, aby nie uszkodzić żadnej pseudobulwy.
3. Każdą część włóż osobno do doniczek wysypanych do 1/3 wysokości keramzytem. Postaraj się, aby najmłodsza pseudobulwa mieściła się na środku doniczki. Przysyp je ziemią dedykowaną storczykom tak, aby nie zakrywać całkowicie bulw.
4. Nie ugniataj ziemi. Podlej ją dopiero po kilku dniach.
Lubisz powiększać swoją kolekcję kwiatów? Anturium też możesz samodzielnie rozmnożyć i to z… liścia! Wypróbuj ten trik i ciesz się sadzonkami!