Zielistka to urocza, zielona roślina o dekoracyjnych liściach, która często zdobi wnętrza. Jest stosunkowo prosta w pielęgnacji, a ponadto oczyszcza powietrze, co czyni z niej cennego sprzymierzeńca w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Nie każdy wie, iż odpowiednio zadbana wypuszcza drobne kwiatuszki. Co zrobić, aby tak się stało?
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Jak często podlewać zielistkę? Lepiej mniej niż więcej
Na pierwszy rzut oka zielistka przypomina ozdobną trawę. Posiada długie, wąskie i układające się promieniście liście w jasnozielonym kolorze, które układają się w kępy i nadają jej nieco niesfornego, ale przy tym uroczego charakteru. Natomiast bulwiaste korzenie sprawiają, iż dobrze znosi przesuszenie. Dzięki temu nie musisz obawiać się, iż uschnie przy braku częstego podlewania. Oczywiście nie należy przesadzać, niemniej to doskonała roślina dla początkujących i nieco zapominalskich ogrodników. Nawadniaj ją w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby całkowicie wyschnie. Oprócz tego warto regularnie ją zraszać z pomocą przegotowanej wody w temperaturze pokojowej.
Zainteresuję cię również: Robisz to codziennie? Błąd. Gwiazda betlejemska nie wytrzyma choćby do Wigilii
W jakim miejscu powinna stać zielistka? Na tych parapetach będzie czuła się najlepiej
Zielistka preferuje stanowiska jasne, ale przy tym nienarażone na bezpośrednie promienie słońca. Postaw ją na północno-wschodnim bądź północno-zachodnim parapecie w taki sposób, by nie dotykała zimnej szyby, a z pewnością ci się odwdzięczy pięknymi liśćmi. jeżeli zaś chodzi o glebę, to powinna być przede wszystkim żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna. Nada się m.in. gotowe podłoże do roślin zielonych lub kwiatowo-balkonowych.
Czym zasilić zielistkę? Domowy nawóz do zielistki (zdj. ilustracyjne) Fot. Marion Mesbah / Unsplash
Czym odżywić zielistkę? Wykorzystaj niecodzienną mieszankę
Istotne w pielęgnacji zielistki jest również regularne nawożenie. Od listopada do lutego rób to maksymalnie raz w miesiącu, zaś w pozostałym okresie choćby co tydzień lub co dwa tygodnie. Możesz użyć gotowych preparatów do roślin zielonych, bądź wykorzystać nieco mniej popularne, acz niezwykle skuteczne rozwiązanie, jakim jest mączka kostna. Ponieważ zawiera fosfor, potas i wapń wesprze roślinę oraz proces powstawania pąków kwiatowych, dzięki czemu szansa, iż zielistka zakwitnie, znacznie wzrośnie. Jak ją wykorzystać?
2 łyżki produktu rozpuść w litrze letniej wody.
PORADA! Zamiast mączki kostnej możesz wykorzystać skorupki jaj. Oczyść je, pokrusz i podsyp podłoże, a stopniowo będą uwalniać pożądane przez roślinę składniki.
Pamiętaj tylko by mączki kostnej używać nie częściej niż raz na miesiąc, ponadto jedynie w okresie wiosenno-letnim. Prędzej czy później na zielistce pojawią się drobne, białe kwiatuszki. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.