To najdłuższe imię dla kobiety w Polsce. Nosi je tylko dwie osoby

1 tydzień temu
Zdjęcie: RitaE/pixabay


Coraz więcej rodziców w Polsce wybiera dla swoich córek staropolskie, szlachetnie brzmiące imiona. Część z nich - choć piękna i interesująca - jest niemal całkowicie zapomniana. To imię jest uznawane za najdłuższe w naszym języku. Być może posłuży jako inspiracja i uda się je przywrócić do obiegu.
To wyjątkowe imię żeńskie nie daje o sobie zapomnieć nie tylko ze względu na wymowę, ale również przez to, iż jest wyjątkowo długie. Wciąż jednak sporo osób nie ma o nim pojęcia. Tymczasem kryje się w nim pewna, nietypowa cecha. Niektórzy twierdzą, iż dzięki niemu można zdobyć ogromną sławę naprawdę niewielkim wysiłkiem.


REKLAMA


Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?


Najdłuższe imię w Polsce: w tej chwili jest niemal zapomniane, ale kiedyś cieszyło się popularnością
To imię wyróżnia się nie tylko rekordową długością, ale i nietypowym brzmieniem. Najdłuższe w Polsce, bo składające się aż z 13 liter, imię dla kobiety to Wierzchosława, zapisywane niekiedy również jako Wirzchosława. Choć kiedyś było popularne, dziś mało kto je zna. Tymczasem nosiły je prawdziwe księżniczki. Sławnymi Wierzchosławami były między innymi Wierzchosława Antonina – księżniczka wyżgorodzka, Wierzchosława Bolesławówna – księżniczka kujawska, Wierzchosława Ludmiła – księżniczka wielkopolska oraz księżna lotaryńska, a także Wierzchosława Nowogrodzka – księżniczka polska, a zarazem żona króla Bolesława Kędzierzawego. Być może wyda się to zaskakujące, ale za ich sukcesem mogło stać samo imię. Składa się ono bowiem z dwóch elementów: "wierzch" oraz "sława". Oznaczało więc osobę o wysokiej pozycji, na szczycie popularności. W związku z tym zaczęto uznawać to imię jako jedno z tych, które rzeczywiście przynosi sławę. Wierzchosława imieniny obchodzi 3 marca oraz 26 sierpnia. Istnieją jeszcze inne, podobne imiona, które również mogą rzekomo pomóc naszemu dziecku w osiągnięciu niesamowitych sukcesów i popularności.


Najrzadsze imiona w Polsce: Noszą je tylko dwie kobiety. Podobne do Wierzchosławy
Zwnisława to inne imię, które niebawem odejdzie w zapomnienie, a również jest pod pewnym względem wyjątkowe. Tym razem nie o długość jednak chodzi. Według danych ze strony rządowej w samym 2025 roku w naszym kraju imię Zwinsława nosiły je już tylko dwie kobiety. Wszystko wskazuje więc na to, iż słowiańskie brzmienie zupełnie przestanie być używane, zwłaszcza iż imię to nie posiada choćby dnia imienin wyznaczonego w kalendarzu. Nie zmienia to jednak faktu, iż z Wierchosławą łączy ją jedno — sława. Samo to słowo również jest imieniem, już o wiele popularniejszym, używanym w naszym języku. Sława to po prostu nic innego, jak forma skrócona imion słowiańskich zawierających element Sław- lub -sława, takich jak na przykład Mirosława, Bogusława, czy Sławomira. jeżeli więc korci nas, by zapewnić córce potencjalną popularność, możemy zdecydować się na samą Sławę. Ta zaś imieniny obchodzi co roku, 6 sierpnia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału