Najwyższy szczyt w Koronie Wzgórz Ziemi Żarowskiej zdobyty. W minioną niedzielę liczna grupa miłośników turystki pieszej weszła na najwyższe wzniesienie w gminie Żarów – Pyszczyńską Górę.
– Licząca zaledwie 275m n.p.m. Góra Pyszczyńska nie sprawiła uczestnikom większego problemu, bo nie rywalizacja czy czas zdobycia był najważniejszy. Pomysłodawcy projektu Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna od samego początku podkreślali, iż ideą projektu jest poznawanie i odkrywanie Ziemi Żarowskiej – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.
Uczestnicy przed godziną 10:00 wyruszyli spod stacji PKP w Imbramowicach w kierunku Pyszczyńskiej Góry. Po drodze wysłuchali historii dotyczących powstania Imbramowic, a także mogli poznać historię kościoła w Imbramowicach. Po około godzinie cała grupa dotarła na szczyt.
Góra Pyszczyńska to wielka ostoja przyrody. Obszar porośnięty lasem zawsze obfitował w zwierzynę, a właściciele majątku pobliskiego Pyszczyna regularnie organizowali polowania jeszcze w początkach XX wieku. Również i dzisiaj żyje tutaj wiele gatunków zwierząt. Drzewostan porastający najwyższy szczyt Wzgórz Imbramowickich reprezentują gatunki liściaste oraz drzewa iglaste.
– Najwyższe wzniesienie gminy Żarów było w centrum zainteresowania ludności już w okresie neolitu oraz w epoce brązu i później. W okolicach Pyszczyna i Imbramowic, znaleziono bowiem fragmenty naczyń oraz kamienne narzędzia, datowane na okres 4500-1800 lat p.n.e. W epoce brązu w rejonie tym osady ulokowała ludność tzw. kultury łużyckiej – mówił podczas wycieczki Bogdan Mucha, archeolog, a na co dzień pracownik Żarowskiej Izby Historycznej.
Celem kolejnej wyprawy, planowanej na 23 czerwca, będzie Bystrzyk. Szczegóły wkrótce.
/GCKiS, opr. red./
fot. GCKiS w Żarowie