Większość z nas decyduje się na domową hodowlę storczyków, ponieważ wyglądają atrakcyjnie i mamy nadzieję, iż nadadzą naszym wnętrzom szyku. Tak będzie, ale pod warunkiem, iż zajmiemy się nimi i zapewnimy roślinom rzetelne warunki. Niestety z powodu braku czasu czy nieznajomości zasad uprawy, orchidee mogą ginąć w oczach. Brak nowych pąków, to jasny znak, iż gdzieś popełniliśmy błąd. Storczyki bez pąków kwiatowych nie wyglądają zachwycająco i jeżeli chcemy to zmienić, musimy znaleźć przyczynę problemu i ją zneutralizować. Wtedy wszystko wróci do normy.
Czego nie znoszą orchidee?
Tropikalne rośliny wyglądają dorodnie podczas kwitnienia. jeżeli mamy w domu co najmniej kilka egzemplarzy o różnych kolorach, nasze wnętrze nabiera elegancji. Storczyki to wyjątkowo krnąbrne rośliny, a ich posiadacze muszą mieć do nich świętą cierpliwość. Trzeba zapewnić im podstawowe wymagania. Oprócz tego warto wiedzieć, czego nie tolerują.
● Zraszanie liści
Mimo iż te rośliny pochodzą ze stref tropikalnych i lubią wysoka wilgotność powietrza, to moczenie liści działa na nie negatywnie. Obecna na ich powierzchni woda sprzyja powstawaniu chorób.
● Ciężka gleba
W uprawie storczyków nie sprawdzi się standardowa gleba do kwiatów doniczkowych. Trzeba zakupić lekkie i luźne podłoże do tego gatunku w sklepie ogrodniczym.
● Zimna i gorąca temperatura
Dla orchidei zarówno chłód, jak i upał są nieznośne. Najlepiej czują się w temperaturze pokojowej.
● Niewystarczający dostęp do światła
Prawie wszystkie odmiany storczyków lubią stanowiska w miarę jasne. Nie lubią cienia i bystrego słońca.
● Nadmiar nawozów
Storczyki nie są zachłanne na składniki odżywcze. Odżywka podana od czasu do czasu poprawi ich kondycję, ale codzienne nawożenie jest sporym błędem.
● Lodowata woda
Kwiaty podlewane chłodną wodą prosto z kranu doznają szoku. Należy je podlewać wodą odstaną i ogrzaną do temp. otoczenia.