Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu jest coraz powszechniejszym problemem. To zjawisko niekorzystnie wpływa na stan mebli, ubrań i innych rzeczy. Co więcej, nadmierna wilgoć może przyczynić się do rozwoju grzyba na ścianach. Ten jest niestety niebezpieczny dla naszego zdrowia. Warto kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a pleśni nie pozwolić się rozpowszechniać po domu. Istnieje trik, by problem udaremnić. Niektóre kwiaty potrafią wchłaniać wilgoć. Jakie warto mieć w swoim domu?
Problem nadmiernej wilgoci pomogą rozwiązać rośliny doniczkowe. Zdolności niektórych z nich są nie do przecenienia. Parametry powietrza w domu polepszy m.in. paprotka.
Paproć porasta lasy (w warunkach naturalnych). Nadaje się również do uprawy doniczkowej. Jest łatwa w uprawie, ale czasami zaczyna grymasić. Jej posiadacze muszą ją podlewać wodą odstaną o temp. pokojowej i czasami zbierać opadające liście. Roślina nie lubi wysokiej temperatury, więc lepiej trzymać ją z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Nie lubi też stanowisk mocno oświetlonych. Te z rozproszonym światłem będą dla niej w sam raz.
Jakie rośliny oprócz paprotki wchłaniają wilgoć z otoczenia?
Zielistka i skrzydłokwiat
Obie rośliny cieszą się w Polsce dużą popularnością. Są proste w uprawie i nadają elegancji wnętrzom. Zielistka lubi miejsca słoneczne, ale w cieniu również sobie poradzi. Natomiast skrzydłokwiat toleruje wysoką wilgotność powietrza. Lepiej nie trzymać go na parapecie, gdzie padają rażące promienie słoneczne. On woli lekki cień. Źle działa na niego suche powietrze, upały i zanieczyszczone powietrze.
Problem nadmiernej wilgoci dotyczy głównie łazienki. W czasie codziennych kąpieli powstaje para wodna, która przy niskiej wentylacji, kumuluje się na różnych powierzchniach np. kafelkach, armaturze, posadzce. Wtedy usuwanie nadmiaru wilgoci jest wskazane. Jednak nie wszystkim roślinom pasują warunki „łazienkowe”, np. deficyt światła.
Dracena to wyjątek. Uwielbia środowisko wilgotne i nie potrzebuje codziennego kontaktu ze słońcem. W dodatku sporo czasu przetrwa bez podlewania. Polecana jest dla początkujących hodowców kwiatów domowych.
Czytaj także: Chłonie wilgoć jak gąbka. Masz ją w kuchni, ochroni dom przed pleśnią