Ten bluszcz najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu. Kwiaciarka mówi, jak o niego dbać

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Bluszcz to imponująca roślina, która może osiągnąć choćby dwa metry i rewelacyjnie zdobi zarówno ogród, jak i wnętrze mieszkania. Do uprawy domowej najlepiej nadaje się bluszcz pospolity i bluszcz kanadyjski. Warto dowiedzieć się, jak należycie dbać o roślinę, aby zdrowo się rozwijała i cieszyła oczy.

Bluszcz to rodzaj roślin z rodziny araliowatych, występujących — w zależności od ujęcia systematycznego — w od około 12 do 22 gatunków. Do naturalnej flory Polski należy bluszcz pospolity (Hedera helix). Liczne gatunki i odmiany bluszczu są uprawiane jako rośliny ozdobne — zarówno w ogrodach, jak i w domach. Co najlepiej sprawdzi się do uprawy w mieszkaniu i jak dbać o bluszcz? Doświadczona kwiaciarka zdradziła sekrety jego pielęgnacji.

Bluszcz — jakie gatunki wybrać do domu? Piękna roślina ozdobna

Do uprawy w mieszkaniu nadają się dwa gatunki bluszczu — bluszcz pospolity i bluszcz kanadyjski. Rosnąc w domach, rośliny te mogą dochodzić do około 200 cm wysokości, przy czym są pnączami samoczepnymi. Oznacza to, iż jeżeli znajdą jakąś podporę, wesprą się na niej. jeżeli podobnej podpory nie odnajdą, pędy bluszczu zaczną zwisać z doniczki, rozrastając się w dół.

Zdecydowanie warto mieć w domu bluszcz, jednak trzeba o niego adekwatnie zadbać. Kupując roślinę w centrum ogrodniczym, powinniśmy ją również dokładnie obejrzeć. Powinna być dobrze rozkrzewiona, z wieloma młodymi przyrostami i mieć elastyczne, jasne korzenie, pozbawione plamek, które mogą świadczyć o chorobie. Wybierając zdrową roślinę i adekwatnie o nią dbając, zwiększamy szansę, iż dobrze się przyjmie i stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Czytaj też: Posadź te kwiaty w okolicy krzewów róż. Uchronisz je przed chorobą

Jak dbać o bluszcz? Pielęgnacja i uprawa bluszczu w domu

Bluszcz potrzebuje odpowiedniego stanowiska i pielęgnacji, by zdrowo się rozwijał. Warto umieścić go w miejscu półcienistym, z dala od okna. Jeśli jego liście nie są zielone, ale pstrokate, będzie mu lepiej w miejscu jasnym, ale oświetlonym światłem rozproszonym. jeżeli chodzi o temperaturę, jest dość odporny, jednak najlepiej będzie się czuł w miejscu chłodniejszym, rosnąc w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Jeśli jest cieplej, warto często spryskiwać jego liście miękką wodą.

Podłoże w uprawie bluszczu powinno być stale lekko wilgotne. Od wiosny do jesieni roślinę należy odżywiać nawozem do roślin zielonych — jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Nie można zapominać o tak istotnym zabiegu jak cięcie bluszczu. To niezbędny element pielęgnacji. Główne pędy trzeba skracać minimum raz w roku.

Bluszcz to roślina, którą można rozmnażać na dwa sposoby — przez sadzonki wierzchołkowe lub przez odkłady. Jest to również roślina długowieczna, która może zdobić dom przez wiele lat. Przerastanie korzeni z dołu doniczki powinno być jednak sygnałem do przesadzenia bluszczu. Starszym roślinom wystarczy jedynie wymiana górnej warstwy podłoża.

Zobacz też:

Ogórki z twojej grządki są gorzkie? Być może popełniłeś ten błąd

Bujnie kwitną, są odporne na suszę i ataki ślimaków. Koniecznie posadź je w ogrodzie

Skrzydłokwiat będzie kwitł przez cały rok. Wystarczy ta odżywka z kilku listków

Idź do oryginalnego materiału