Ten błąd przekreśla wszystko. Przez niego róże nie wypuszczą nowych pąków na wiosnę

1 tydzień temu
Zdjęcie: Dlaczego róża nie kwitnie? Zabavna/iStock


Róże to bezapelacyjnie królowe ogrodu. Najlepszym terminem na ich sadzenie jest jesień, bo wtedy zdążą ukorzenić się przed zimą. Może się jednak zdarzyć, iż przez jeden błąd nie zobaczysz nowych pąków. Wyjaśniamy, dlaczego róża nie kwitnie.
Róże to jedne z najchętniej uprawianych roślin w ogrodzie. Występują w wielu kolorach i odmianach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Ich hodowla nie jest trudna, ale łatwo popełnić błąd, przez który nie zobaczysz w czerwcu nowych pąków. Pamiętaj, iż optymalnym terminem sadzenia kwiatów jest jesień, a zwłaszcza październik. Wtedy przed nadejściem zimy roślina ukorzeni się i wiosną szybciej podejmie wzrost. jeżeli przegapiłaś tę datę, róże spokojnie możesz posadzić też w marcu albo kwietniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?


Dlaczego pąki róż nie rozwijają się? Te dwa błędy ludzie popełniają najczęściej
Róże to królewskie kwiaty, ale wcale nie mają dużych wymagań. Przede wszystkim najlepiej czują się w dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Lubią gliniastą, dobrze odżywioną glebę o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Pierwszym błędem, przez który roślina nie kwitnie, jest właśnie dobór nieprawidłowej ziemi. Kwiat nie będzie rósł na bardzo kwaśnym albo zasadowym podłożu.
Nie przegap: Dorzuć do doniczki ze storczykiem. Więcej go nie przelejesz. Ten trik stosują w dobrych kwiaciarniach
Drugą pomyłką jest wybór nieodpowiedniego miejsca. Róża nie zakwitnie (albo kwitnienie będzie bardzo słabe) w zacienionym miejscu, np. pod drzewami. Pojawią się długie pędy, ale będą pozbawione pąków kwiatowych. Roślina potrzebuje co najmniej 6 godzin słońca dziennie, żeby wzorowo rosnąć.


Dlaczego pąki róż nie rozwijają się? unsplash.com/Help my son with a rare syndrome


Jak pobudzić róże do kwitnienia? Cięcie sanitarne to podstawowy krok
Przez nieodpowiednią pielęgnację dochodzi do osłabienia rośliny, która jest bardziej podatna na choroby. Innymi częstymi błędami są również:


brak regularnego przycinania pędów,
złe podlewanie,
nieprawidłowe nawożenie.


jeżeli chcesz pobudzić róże do kwitnięcia, pamiętaj o tzw. cięciu sanitarnym. Najlepiej przeprowadzać je w marcu. Usuwaj wtedy słabe, chore, zaschnięte, przemarznięte albo zaatakowane przez szkodniki pędy. Warto też zasilać kwiat przekompostowanym obornikiem, kompostem albo biohumusem.
PORADA! Róże można nawozić domową odżywką, która zawiera dużo fosforu i potasu. Wystarczy pociąć skórkę banana na kawałki, zalać ciepłą wodą i odstawić na 3 dni w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu rozcieńcz mieszankę z wodą w proporcji 1:1 i podlej roślinę.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału