Jest wiosna, a dla wielu osób to czas spędzany w ogrodzie. Sadzimy wiele roślin i dbamy o nasze krzewy. Wiosna to jednak także czas, gdy do życia budzą się między innymi kleszcze. To bardzo niebezpieczne dla człowieka stworzenia. Wiele roślin w naszym ogrodzie może niestety je przyciągać, czego na pewno nikt by nie chciał.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Rośliny, które przyciągają kleszcze. Uważaj, co sadzisz w ogrodzie
W ogródkach możemy mieć kilka gatunków roślin, które często są wybierane przez kleszcze jako idealne miejsce do życia. Te stworzenia kochają wilgoć i ciemne środowisko. Jak podał portal Medonet, do roślin, które na kleszcze działają jak magnes, można zaliczyć między innymi paprocie, mszaki oraz wysokie trawy. Paprocie lubią wilgoć i miejsca bez dużego słońca, a więc podobnie jak kleszcze. Co więcej, gęste i obfite rośliny są dla tych stworzeń świetnym miejscem.
Kleszcze bardzo polubią się też z mszakami w naszych ogrodach. Powody są takie same - chodzi o wilgoć i miejsce w cieniu. Dla kleszczy dobre warunki będą też niestety w wysokich trawach, a w szczególności przy gruncie. Jest to miejsce świetnie zasłaniające słońce, co daje sporo cienia. Rośliny, które przyciągają kleszcze to również leszczyna, jeżyny, czarny bez i wszystkie gęste lub zaniedbane krzewy.
Kleszcze można odstraszyć - jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?
Na szczęście istnieje pewien sposób, żeby skutecznie poradzić sobie z kleszczami w naszym ogrodzie. Te stworzenia będą odstraszały rośliny, które wytwarzają olejki eteryczne i substancje odstraszające. Chodzi o lawendę wąskolistną, kocimiętkę, rozmaryn lekarski, aksamitki, złocień dalmatyński, bylicę piołun, miętę, pysznogłówkę i pelargonię. o ile chcemy, żeby rośliny były bardziej skutecznie, warto je posadzić w pobliżu miejsc wypoczynku w ogródku, wzdłuż ścieżek i alejek oraz na obrzeżach ogrodu. Będzie to nie tylko skuteczna ochrona przed kleszczami, ale także piękna ozdoba.
Jak chronić się przed kleszczami?
Mimo wszystko nie należy pomijać podstawowej ochrony, jaką są spraye na kleszcze, dostępne w wielu aptekach i drogeriach. Żeby nie być ukąszonym przez kleszcza, należy w miarę możliwości unikać miejsc takich jak lasy i parki. Na spacer w takie miejsca warto założyć bluzę z długim rękawem i długie spodnie.
Należy pamiętać, iż kleszcze mogą przenosić boreliozę - poważną chorobę zakaźną. Objawy to rumień wędrujący, zmęczenie, zawroty i bóle głowy oraz mięśni. Sanepid alarmuje, iż brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca.