Te rośliny gwarantują inwazję ślimaków. Masz je w ogrodzie? Spodziewaj się żarłocznych gości [LISTA]

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. istock/Tomas Vynikal


Wczesną wiosną, gdy robi się cieplej i wilgotniej, w ogrodach pojawiają się nieproszeni goście. Ślimaki potrafią błyskawicznie zrujnować starannie pielęgnowane grządki i rabaty. Ich upodobania kulinarne są zaskakująco konkretne, a lista ulubionych przysmaków całkiem długa. Co najchętniej jedzą te mięczaki i jak skutecznie się ich pozbyć bez sięgania po środki chemiczne?
Gdy kilka dni temperatury utrzymują się powyżej 10 stopni, ślimaki wychodzą ze swoich kryjówek. Najchętniej pokazują się wieczorami lub po deszczu - wtedy ogród staje się dla nich prawdziwym "bufetem". Szczególnie dokuczliwe są nagie ślimaki, które nie mają muszli i poruszają się szybciej niż ich opancerzeni kuzyni. Choć atakują przez cały sezon, wiosna to dla nich czas intensywnego żerowania i rozmnażania.


REKLAMA


Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?


Jakie rośliny najbardziej lubią ślimaki, a jakie rośliny odstraszają ślimaki bez skorupy? Wyjaśniamy
Ślimaki są nie tylko uciążliwe, ale i wyjątkowo żarłoczne. Atakują młode siewki warzyw i kwiatów, zostawiając po sobie dziury w liściach i błyszczące ślady śluzu. Potrafią zjeść wszystko, co świeże i miękkie: sałatę, kapustę, truskawki, groszek, szpinak, cukinię czy fasolę. Z roślin ozdobnych najczęściej niszczą hosty, gerbery, chryzantemy, dalie, cynie, fuksje, żurawki, a także łubin. Ich ulubione gatunki mają soczyste, miękkie liście i intensywny zapach.
Zobacz też: Najlepszy nawóz wiosenny do tui. Zamiast wyrzucać, rozsyp pod żywopłotem. Będzie zielony i gęsty
O ile nie chcemy całkowicie zrezygnować z uprawy wspomnianych powyżej kwiatów i bylin, musimy zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie w ogrodzie - najlepiej z dala od warzywnika - i stosować pułapki na ślimaki. W walce z uciążliwymi mięczakami pomóc mogą rośliny, których nie znoszą. Ich liście bywają twarde, szorstkie, pokryte woskiem lub włoskami, a niektóre z nich wydzielają silny, odstraszający zapach, za którym szkodniki nie przepadają. Jakie gatunki zniechęcają ślimaki? Należą do nich: lawenda, szałwia, rozchodnik, krwawnik pospolity, wilczomlecz, floksy wiechowate, nasturcje, goździki, piwonie, paprocie, liliowce, a także orlik i jeżówka purpurowa. Naturalną barierą mogą być także warzywa i zioła, takie jak cebula, czosnek, por, tymianek, cząber czy majeranek. Sadząc je między uprawami, możemy skutecznie ograniczyć szkody wyrządzane przez szkodniki i utrudnić im dostęp do ulubionych przysmaków.


Czego nie lubią ślimaki? W ten sposób pozbędziesz się szkodników bez chemii
Nie trzeba od razu sięgać po środki chemiczne. Ślimaki można zwalczać domowymi metodami - bezpiecznymi dla roślin, ludzi i zwierząt. Jednym ze sposobów są pułapki z bezalkoholowym piwem - wystarczy plastikowy kubek z tym trunkiem zakopać do poziomu ziemi. Szkodniki przyciąga zapach drożdży, ale nie potrafią wydostać się z naczynia. Można też wykładać na grządki wilgotne szmatki, deski czy liście - mięczaki ukrywają się pod nimi w dzień, co ułatwia ich zbieranie. Dobrym pomysłem są także przynęty z warzyw i owoców: marchewki, ziemniaki, buraki czy jabłka skutecznie wabią szkodniki w jedno miejsce. Dodatkowo warto posypać grządki pokruszonymi skorupkami jaj, mączką bazaltową czy trocinami. Utrudniają one ślimakom poruszanie się i zniechęcają je do żerowania. Domowe sposoby mogą być zaskakująco efektywne, pod warunkiem iż działamy szybko. Im wcześniej zauważymy ślimaki, tym łatwiej opanować sytuację.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału