Te rasy psów pochodzą z Polski. Są piękne, jednak mało kto zna je wszystkie

2 tygodni temu
Zdjęcie: istock/NiseriN


Polska też ma swoje wpisy w rejestrze Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Te pięć ras pochodzi właśnie z naszego kraju i przez wieki były uznawane za niezwykle pożyteczne. Podczas gdy część z nich pomagała w polowaniach, inne zaganiały stada i pilnowały domostw.
Wszyscy znają owczarki niemieckie czy buldogi francuskie. Mało kto jednak wie, iż Polska też może pochwalić się pięknymi psami. Aż pięć ras z naszego kraju zostało uznanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i wbrew pozorom nie są tak rzadkie. Być może masz takiego czworonoga w domu i choćby nie zdajesz sobie sprawy z tego, iż jego korzenie pochodzą właśnie z Polski.


REKLAMA


Zobacz wideo Katarzyna Topczewska o reagowaniu na przemoc wobec zwierząt: Zbierajmy dowody, nagrajmy film, róbmy zdjęcia, wezwijmy policję


Polskie rasy psów uznane przez FCI. Mało kto je zna
Owczarek podhalański to typ psa pasterskiego. Po raz pierwszy opisano ją w 1938 roku, a dokonał tego W. Wieland w rozprawie "Rodzime odmiany psów pilnujących w Polsce". Mężczyzna pisał wówczas, iż owczarek podhalański jest efektem mieszania polskich psów pasterskich ze słowackimi. Jego zadaniem było pilnowanie stad i domostw raz pomoc w poszukiwaniu zaginionych zwierząt gospodarczych. Z tego względu do dziś czworonogi tej rasy charakteryzują się czujnością, odwagą i obronną postawą. Mają białą, grubą sierść, gęsty podszerstek i ciemne obwódki oczu. Co ciekawe, dzięki zawartej w sierści lanolinie szata tej rasy ma adekwatności samoczyszczące. Jest odporna na brud, który nie utrzymuje się na niej zbyt długo. To bardzo duże psy osiągające około 60-65 centymetrów wysokości i od 45 do choćby 65 kilogramów wagi.


Polskie rasy psów myśliwskich. Chart polski
Początki charta polskiego datuje się choćby na XII-XIII wiek. Pierwotnie psy służyły do polowań na ptactwo, dlatego były ulubieńcami szlachty polskiej. Co ciekawe, po II wojnie światowej hodowle tej rasy zanikły. Zakazano wówczas polowań z chartami, więc nie było na nie popytu. Niestety, wiele psów też likwidowano. Do odtwarzania rasy przystąpiono dopiero w latach 70. XX wieku, a w 1989 roku wpisano ją do rejestru Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Warto jednak zaznaczyć, iż psy te uznano za zagrożenie dla zwierząt łownych z uwagi na ich naturę. Dlatego, aby hodować lub trzymać charta polskiego w domu, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie. Psy te są smukłe i silne, mają dobrze zbalansowane ciała oraz proporcje. Charakteryzują się wąskim pyskiem i krótką sierścią. Dorosłe suki osiągają około 68-75 centymetrów wysokości, a psy od 70 do choćby 80 centymetrów.
Gończy polski: charakter, wygląd. Piękna, myśliwska rasa
Początki tej rasy sięgają lat 60. XX wieku, kiedy hodowlą zajmował się pułkownik Józef Pawłusiewicz. Były to psy myśliwskie, więc wówczas cieszyły się dużą popularnością. Dopiero w 1983 roku Związek Kynologiczny w Polsce otworzył dla nich księgę wstępną, a ostatecznie wpisano je do rejestru FCI w listopadzie 2006 roku. W tym samym czasie określono też typ rasy. Gończe polskie to duże czworonogi, sięgające około 55 centymetrów wysokości i ważące od 22 do 26 kilogramów. Mają lekką i zwartą budowę ciała, krótką sierść, przeważnie czarną z brązowymi i rudymi przebarwieniami. Uważa się, iż to inteligentne i łagodne psy, ale dosyć nieufne. Wykazują też silny instynkt myśliwski i stróżujący.


Jakimi psami są ogary? To bardzo popularna
Pierwsze wzmianki o ogarach w polskiej literaturze sięgają już XVI wieku. Ze względu na swój myśliwski charakter, zwierzęta te były niezwykle popularne i służyły do pomocy w polowaniach. Z czasem zaczęto jednak krzyżować je z innymi psami, przez co w pewnym momencie trudno było znaleźć typowego ogara. Jej rekonstrukcją zajął się pułkownik Wojska Polskiego Piotr Kartawik w 1959 roku. 5 lat później udało się opracować wzorzec rasy, a 15 listopada 1966 roku wpisano ją do rejestru FCI. Uważa się, iż są to psy spokojne, zrównoważone i bardzo towarzyskie. Lubią przebywać zarówno w pobliżu innych zwierząt, jak i ludzi. Przy okazji są też bardzo stróżujące, pilnują swojego terenu i od razu alarmują o nadejściu intruza. Charakteryzują się grubą sierścią średniej długości, czarnym korpusem i podpalanym umaszczeniem w okolicach głowy, uszu, nóg, podbrzusza i ud. Dorosłe osobniki mają około 60 centymetrów wysokości i 20-30 kilogramów wagi.


Jakie rasy psów są polskie? Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny to pies w typie pasterskiego i stróżującego. Jego przodkiem jest pies tybetański, który przywędrował z Tybetu na Nizinę Wschodnioeuropejską. Wiadomo, iż już w XVI wieku owczarek cieszył się dużą popularnością, ponieważ pomagał w pilnowaniu stad owiec. Dziś służy już głównie do towarzystwa. To wesołe i oddane psy, bardzo inteligentne oraz wykazujące się cechami myśliwskimi i stróżującymi. Są także czujne i nieufne wobec obcych. Dorosłe samce osiągają około 45-50 centymetrów wysokości, a samice od 42 do 47 centymetrów. Ich waga wynosi zwykle około 20 centymetrów. Największą cechą charakterystyczną jest długa, puszysta sierść z dużą ilością podszerstka. Dopuszczalne są różne umaszczenia, zarówno jednolite, jak i łaciate.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału