Siew zimowy, znany również w ogrodnictwie jako "winter sowing", to popularna metoda wysiewania nasion w najchłodniejszych miesiącach, takich jak styczeń czy luty. Polega na sprytnym wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, by przygotować okazy do skutecznego kiełkowania wiosną. Sprawdź, jakie gatunki najlepiej wybrać, by młode siewki dobrze się przyjęły.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Co siać w lutym? Na tym dokładnie polega siew zimowy. Potrzebne są pojemniki
Zimowy wysiew nasion to prosta i znana technika ogrodnicza, która polega na zasiewaniu roślin w przezroczystych, szczelnie zamykanych pojemnikach. W okresie największych chłodów pozostawia się je w ciepłych pomieszczeniach, dzięki czemu nasiona młodych kwiatów są skutecznie chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Metoda ta sprawia, iż rośliny stają się zdrowsze, mocniejsze oraz lepiej przystosowane do zmieniającej się atmosfery. Co ważne, "winter sowing" wcale nie jest trudnym sposobem i sprawdzi się u każdego. Nie wymaga bowiem ani posiadania szklarni, ani żadnego specjalistycznego sprzętu. Osiągniemy za to szybsze kwitnienie i plonowanie naszych okazów, które przeniesiemy do ogrodu, dopiero gdy ustąpią przymrozki. Przezroczyste pojemniki z nasionami możemy przechowywać w domu. Warto jednak wiedzieć, które kwiaty będą najlepsze do takiego zimowego wysiewania.
Jakie rośliny siać na zimę? Poznaj "piątkę szklarniową". Są wyjątkowo odporne i przepiękne
Do zimowego wysiewu doskonale nadają się okazy zwane potocznie "piątką szklarniową". To pięć wyjątkowo odpornych kwiatów ozdobnych, do których zalicza się: begonia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca oraz lobelia przylądkowa. Wszystkie charakteryzują się grubymi liśćmi i wielobarwnymi płatkami. Co więcej, ich bardzo długi okres wegetacji sprawia, iż wysiewać należy je już w styczniu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w połowie lutego. Wciąż jest czas na ich rozwój, by wczesnym latem mogły nas zachwycać. Zimą warto jednak zabrać się także za wysianie nasion bylin oraz kwiatów wieloletnich, takich jak: malwa, werbena, mak czy ostróżka. Pod koniec lutego natomiast nadchodzi idealny moment, by przystąpić do wysiania roślin jednorocznych, które jednak są odporne na chłód. Jedną z nich jest nagietek o przepięknych pomarańczowych oraz żółtych kwiatach. Inną może być z kolei nasturcja, charakteryzująca się specyficznym pnączem i delikatnymi płatkami w pastelowych odcieniach.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.