Sezon zimowy raczej niewielu osobom kojarzy się z koniecznością wykonywania prac ogrodowych (chyba, iż zaliczamy do nich odśnieżanie). Okazuje się jednak, iż zaprawieni w boju działkowicze właśnie w tym czasie decydują się na przycinanie wybranych drzew oraz krzewów. Wykonanie tego zabiegu w styczniu usprawni rozrost poszczególnych gatunków na wiosnę. Trzeba jednak uważać, aby nie wyrządzić krzywdy delikatnym odmianom.
REKLAMA
Zobacz wideo To mit, iż popijane wodą powodują ból brzucha
Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w styczniu? Warto o nich pamiętać
Przejeżdżając lokalnymi drogami lub spacerując ścieżkami, niektóre osoby mogą być zaskoczone widokiem ludzi pracujących w ogrodzie. Przywykliśmy myśleć, iż tego typu działania najwcześniej podejmuje się wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Niemniej jednak niektóre gatunki drzew i krzewów już na początku roku potrzebują naszej pomocy, aby na wiosnę mogły nam dać z siebie jak najwięcej i cieszyć oczy. Zanim jednak przejdziemy do ich przycinania, warto upewnić się, iż osłona zabezpieczająca pień i korzenie przed mrozem wciąż jest utrzymana w odpowiedniej kondycji i nie eksponuje wrażliwych elementów roślin na niekorzystne warunki. Innym ważnym aspektem jest bielenie. jeżeli późną jesienią nie udało wam się zadbać o ten tym ochrony, w słoneczny dzień, przy temperaturze 5 stopni Celsjusza możecie pokusić się o przemalowanie pni. W styczniu niektóre drzewa można również wspomóc opryskami. Do tej grupy zaliczają się pestkowce (brzoskwinie i nektarynki). Po przeanalizowaniu sytuacji w ogrodzie nadchodzi czas na cięcie.
Jakie drzewa można obcinać w styczniu? To ściśle określona grupa
Zima niestety nie dla każdej rośliny stanowi łatwy do przetrwania sezon. Dlatego, zanim chwycimy za sekator, w celu przycięcia poszczególnych pędów, upewnijmy się, iż dany okaz nie ucierpi. Do gatunków, które można poddać pracom ogrodowym na początku roku, należą:
grusze,
jabłonie,
porzeczka,
jagoda kamczacka,
malina,
agrest,
leszczyna
Zawarte w ich tkankach soki usprawniają proces gojenia. Niemniej jednak ważne jest, aby w trakcie wykonywania tego zabiegu temperatura powietrza nie była niższa niż 5 stopni Celsjusza. jeżeli w styczniu będą panowały spore mrozy, z przycinania należy zrezygnować do momentu, aż nastąpi odwilż.
Zobacz też: Ta roślina jest uznawana za najbardziej trującą na świecie. "Dłoń Chrystusa" pojawiła się w Polsce
Mogłoby się wydawać, iż równie odporne na mrozy są krzewy zimozielone. Doświadczeni ogrodnicy odradzają jednak cięcia ozdobnych gatunków roślin hodowanych na przydomowej rabatce. Najlepszym okresem na wykonanie tego typu pracy w ich przypadku jest wiosna, tuż po pierwszych przymrozkach. Narzędzia warto również trzymać się z daleka od: klonu, brzozy, wiązu, orzecha, lawendy, rozmarynu, tymianku, moreli, śliwy, czereśni, wiśni, brzoskwini oraz nektarynki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.