Tarot na przyszłość… śmieci

nn6t.pl 2 miesięcy temu

Tarot się upiera: śmieci rymują się z „dzieci”. Dwie podstawowe karty w tym rozkładzie to małe arkana skupione na dzieciństwie: paź kijów i Szóstka Pucharów. „Dopowiada” je Wieża, Wielkie Arkanum z numerem XVI, karta zwiastująca albo katastrofę – urzeczywistnienie istniejącego ryzyka, które skokowo zmienia warunki funkcjonowania systemu – albo rewolucję, czyli dokonaną przez nas uprzedzającą skokową zmianę systemu w celu wyeliminowania narastającego ryzyka. W tarocie wsparcia powiemy: trzeba zburzyć za mały dom, żeby zrobić miejsce na większy. Gdzie w naszym życiu jest powietrze, przestrzeń? Jak możemy lepiej oddychać?

54º21’55″N 18º37’44″E / Monika Zawadzka IG: tarottak.pl

Bo śmieci nas oczywiście duszą. Wszystkie pazie – najmłodszy z czterech typów kart dworskich (poza paziami mamy rycerzy symbolizujących energię działania, królowe – animy i królów – animusów) – odzwierciedlają różne aspekty wewnętrznego dziecka. Paź kijów w tradycyjnym tarocie będzie symbolizował zabawę i… gońca, posłannika, a czasem choćby ambasadora (wysyłanie dzieci z wiadomościami było tradycyjnym sposobem na radzenie sobie z rozpierającą je energią). Ale skojarzenie dziecka z rośliną, wegetacją, niepohamowanym wzrostem, rizomatycznością (plątaniną kłączy) odnosi nas też do pytania o ekologię, przyszłe pokolenia, a choćby makrobiotykę. jeżeli w tarocie w kwestii śmieci pojawia się paź kijów, czytam to jako przestrogę, iż oddelegowanie problemu na przyszłe pokolenia może je stłamsić, przytłoczyć. Przywalony starą pralką mały dąbek raczej obumrze niż da radę ją obrosnąć: i jak mówi tarot, to jest teraz.

Szóstka Pucharów opowiada o dzieciństwie, o którym myślimy z nostalgią (a niektórzy ze zgrozą, i kiedy w ich tarocie pojawia się ta karta, to znaczy, iż najwyższy czas podjąć leczenie tamtych zranień). Ta karta symbolizuje też, by tak rzec, niezbyt dorosłe podchodzenie do spraw, z którymi czas się zmierzyć. Przekonanie, iż skoro do tej pory było dobrze, to nie ma sensu inwestować w nowe rozwiązania. Tęsknotę za starymi dobrymi czasami. Konserwatyzm nie w znaczeniu unikania ryzyka, a wręcz przeciwnie: uporczywe podtrzymywanie starych wzorców bez względu na to, iż ryzyko uporczywie rośnie. jeżeli to, jak sugeruje tarot, jest nasza odpowiedź na zastaną sytuację: świat przywalony starym i niepotrzebnym sprzętem AGD, zalany plastikiem, coraz mniej zdolny do odnowy własnymi siłami, to nic dziwnego, iż w tle majaczy Wieża – pękające struktury, boży gniew, pioruny, powodzie i inne katastrofy.

Chyba, iż uda nam się zaapelować do młodych i zrobić śmieciową rewolucję w duchu nostalgii rozumianej jak najlepiej: recyklingu, niewyrzucania, naprawiania, ograniczania niepotrzebnej produkcji, uporu przy jak najbardziej naturalnych, etycznie pozyskiwanych surowcach, ekologicznie zrównoważonym rzemiośle zamiast szaleństwa produkcji przemysłowej. Są rzeczy, których naprawdę możemy nauczyć się od naszych antenatów – rozpoznanie w przedmiotach towarzyszy życia, odwrót od paradygmatu jednorazowości – to być może najważniejsza z nich.

Agata Czarnacka

www.fb.com/tarotagaty

IG: @tarot_agaty

Idź do oryginalnego materiału