Tarnobrzeg: Drogi z Pierwszego Ładu po końcowym odbiorze. Sporo uwag do ich wykonania

nadwisla24.pl 2 miesięcy temu
Likwidacja przyczyn tworzenia się zastoisk wodnych, czyszczenie zieleńców, piaskowanie chodników, krawężników, poprawa oznakowania poziomego – to często pojawiające się uwagi zawarte w protokole odbioru dróg i chodników w Tarnobrzegu, wyremontowanych w ramach dofinansowania z pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład. Odbiór odbył się 16 lipca br.

Obszerne fragmenty z protokołu odbioru, przytoczył na lipcowej sesji RM Tarnobrzega, prezydent Łukasz Nowak:

„Na skrzyżowaniu ulicy Moniuszki z ulicą Mickiewicza znajduje się chodnik, który w wyniku braku regulacji wysokościowej studni teletechnicznej, posiada nienormatywne spadki. Ta usterka będzie do obserwacji i do ewentualnej poprawy. Na tym samym skrzyżowaniu, przy przejściu dla pieszych występuje za nisko obsadzony krawężnik w stosunku do nawierzchni, tworzy się zastoisko wody. Usterka poprawiona przez wykonawcę, poprzez frezowanie nawierzchni bez regulacji krawężnika, to również jest zadanie, które będziemy obserwować. Na połączeniu ulicy Moniuszki z ulicą Słowackiego wzdłuż krawężnika i przejścia dla pieszych, występuje zastoisko wody, wykonawca poprawił wykonanie poprzez frezowanie części nawierzchni, to też będziemy obserwować.

Do poprawy przez wykonawcę prace związane z zielenią drogową. W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, poprawienie wykonanych zieleńców, poprzez nawiezienie ziemi urodzajnej, bo to co tam było, to na tym nic by nam nie wyrosło. Sianie trawy wykonane zostanie w okresie jesiennym. Wykonawca odpowiada również za stan wykonanych zieleńców, pierwsza kontrola ich stanu nastąpi w okresie jesiennym. w tej chwili zieleńce należy wygrabić z zalegających śmieci, kamieni i gruzu, chodniki i krawężniki należy oczyścić, bo też nie były odpowiednio przygotowane do odbioru, przede wszystkim oczyścić z emulsji asfaltowej. Do uzupełnienia piaskowanie chodników, zjazdów i innych powierzchni z kostek brukowych. Tarnobrzeskie Wodociągi wciąż zgłaszają potrzebę oczyszczenia wpustów deszczowych i pokryw kanalizacji z emulsji asfaltowych, tak aby umożliwić ich swobodne otwieranie.

Chodniki prowadzące od ulicy Moniuszki do Kościuszki należy wykonać w taki sposób, aby dostosować je do przepisów budowlanych, dotyczących dróg publicznych, poprzez wyprowadzenie odpowiednich spadków poprzecznych i podłużnych lub wybudowanie schodów terenowych lub pochylni, ponieważ ten spadek jest zbyt duży. Do regulacji wysokościowych są pokrywy studni kanalizacyjnych, wykonawca zabezpieczy również dodatkowym krawężnikiem najazdowym łuk jezdni na połączeniu ulicy Moniuszki z 1-go Maja, w obrębie studni teletechnicznych.

Inwestor, czyli my zgłasza uwagi do wykonanego oznakowania poziomego, które musi być zgodne z dokumentacją projektową, stalą organizacją ruchu i specyfikacją. Miejsca w których emulsja asfaltowa zakrywa wykonane oznakowanie, oznakowanie jest w niewłaściwym kolorze lub jest nieczytelne, posiada ubytki, lub nie ma wymaganej odblaskowości. I to wszystko należy poprawić.

Przy ulicy Kochanowskiego do poprawy prace związane z zielenią drogową, nie były wykonane odpowiednio w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, poprawa zieleńców, nasadzeń, oczywiście wykonawca potwierdził, iż odpowiada za to. Kontrola będzie jesienią, teraz te zieleńce należy wygrabić z zalegających kamieni, śmieci i gruzu. Tu też zgłaszaliśmy dużo uwag do niewłaściwego oznakowania poziomego. Do regulacji tak jak wszędzie są studzienki, również nieodpowiednio zamontowane były słupy oświetleniowe i wymagamy tutaj odpowiedniej pionizacji tych słupów, oczyszczenia całego terenu.

W celu rozwiązania problemu przejścia przez drogę dojazdową pomiędzy chodnikami przy ulicy 1-go Maja 7, końcowy odcinek ulicy Kochanowskiego, należy wykonać zaniżenie chodnika. Wszystkie elementy, które zostały przez wykonawce zdemontowane, muszą być gwałtownie zamontowane z powrotem.

Przy ulicy Moniuszki do uzupełnienia jeszcze zdemontowane kosze na śmiecie, jeżeli będą w złym stanie technicznym, należy je wymienić. Tak samo przy ulicy Kochanowskiego zdemontowane kosze na śmiecie, ławki, tablica informacyjna zarządu osiedla, muszą wrócić na swoje miejsce.
Po obu stronach jezdni i to na jednej i drugiej ulicy trzeba uzupełnić piaskowanie chodników, zjazdów, do wymiany pęknięte płytki przy zjazdach integracyjnych, do poprawy dojście do ramp przy hotelu Karolina.

Na ulicy Skłodowskiej-Curie miejscowe piaskowanie lub mycie kostki, odnowienie oznakowania poziomego przejścia dla pieszych, czyszczenie, malowanie włazu studni, wymiana uszkodzonego krawężnika, wygrabienie i posprzątanie zieleńców, należy przeszlifować krawężniki przy przejściach dla pieszych, poprawić nawierzchnie pergoli wraz z uzupełnieniem ziemi przy nasadzeniach, wymienić spękaną kostkę integracyjną, miejscowe szpachlowanie chodnika

Na ulicy Kwiatkowskiego wygrabienie i posprzątanie zieleńców, poprawa oznakowania poziomego

Ulica Kazimierza Wielkiego: wygrabienie i posprzątanie zieleńców, poprawa oznakowania poziomego, miejscowe piaskowanie kostki i oczywiście wykonawca przełoży początek chodnika na połączeniu ulic Kazimierza Wielkiego i Królowej Jadwigi, przeszlifowanie krawężników, wymiana spękanej kostki integracyjnej,

Ulica Zwierzyniecka: wygrabienie i posprzątanie zieleńców, poprawić nawierzchnie w miejscach gdzie tworzą się zastoiska wody

Ulica M. Dąbrowskiej: wygrabienie i posprzątanie zieleńców, czyszczenie, malowanie wpustów ulicznych, piaskowanie kostki, szlifowanie krawężników, likwidacja zastoisk wodnych, uzupełnienie oznakowania poziomego, przełożenie w całości zapadniętej kostki brukowej między blokami nr 24 i 26

Komisja odbiorowa otrzymała informacje, iż układanie masy nawierzchni na ulicy Zwierzynieckiej oraz rondzie na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego, Zwierzynieckiej i Kazimierza Wielkiego nastąpiło w temperaturach niezgodnych ze specyfikacją, stad też będziemy intensyfikować obserwacje, o ile pojawią się jakiekolwiek pęknięcia, nawierzchnia zostanie przebudowana.”

foto: archiwum

Idź do oryginalnego materiału