Tak ukorzenisz pelargonie i nie wydasz ani złotówki

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Pixel


Pelargonie są jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych, które uprawiane są w wielu ogrodach i na balkonach. Chcąc cieszyć się ich większą ilością, możemy wybrać tanią metodę, jaką jest samodzielne rozmnażanie rośliny. Jedną z metod jest ukorzenianie pelargonii w wodzie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Pelargonie możemy rozmnażać na różne sposoby, m.in. poprzez nasiona, podział roślin czy przez sadzonki. Jedną ze znanych metod jest ukorzenianie ich w wodzie. Podpowiadamy, jak wykonać ten zabieg prawidłowo, aby móc cieszyć się morzem barwnych kwiatów w swoim ogrodzie lub na balkonie.

Ukorzenianie pelargonii w wodzie - jak to zrobić?

Wiele osób próbuje rozmnażać swoje pelargonie, aby móc uzyskać większą ilość roślin, korzystając już z tych, które posiadają. Dzięki temu nie trzeba kupować nowych okazów i można zaoszczędzić nieco pieniędzy. W dodatku daje nam to niepowtarzalną okazję do obserwowania, jak rozwijają się sadzonki i w jaki sposób zmieniają się dobrze znane nam rośliny.

Jedną z prostszych metod jest ukorzenianie pelargonii w wodzie. Jest to dość łatwy zabieg, który wymaga od nas jedynie wykonania kilku następujących kroków:

1. Wybór sadzonki - najważniejsze dla sukcesu całego przedsięwzięcia jest to, aby wybrać zdrową sadzonkę. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się młode pędy, które nie posiadają jeszcze kwiatów. Pamiętajmy o tym, by sadzonka miała długość około 15 cm, a także co najmniej trzy pary liści. Tnijmy je dzięki ostrego noża albo sekatora, uważając, by nie uszkodzić rośliny matecznej.

2. Przygotowanie sadzonki - po wybraniu odpowiedniej sadzonki, musimy usunąć dolne liście i pozostawić jedynie te górne, aby zapobiec ich gniciu. Możemy także usunąć pąki kwiatowe, aby roślina mogła skupić się na rozwoju korzeni, a nie kwitnieniu.

Czytaj również: Zbliża się czas ściółkowania malin. Nie przegap tego terminu

3. Ukorzenianie - następnie sadzonkę wkładamy do pojemnika z przegotowaną i ostudzoną wodą. Następnie upewnijmy się, iż dolna część sadzonki jest zanurzona w wodzie, a jej liście nie dotykają powierzchni. Pojemnik należy ustawić w jasnym miejscu, jednak nie narażając sadzonki na bezpośrednie promienie słoneczne. Proces ukorzeniania może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie należy regularnie sprawdzać poziom wody i ją uzupełniać.

4. Przesadzanie do ziemi - w momencie, gdy korzenie osiągają długość 2-3 cm, sadzonkę możemy już przesadzać do doniczki z ziemią. W tym celu powinniśmy użyć lekkiej, przepuszczalnej gleby. Warto skorzystać z mieszkanki przeznaczonej dla pelargonii. Po przesadzeniu podlewamy roślinę i stawiamy ją w jasnym miejscu. Należy jednak unikać bezpośredniego nasłoneczniania jej przez kilka pierwszych dni.

Na co uważać, aby ukorzenianie pelargonii się udało?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż ukorzenianie w wodzie ma mniejsze prawdopodobieństwo sukcesu niż ukorzenianie pelargonii w podłożu. Zdarza się na przykład, iż sadzonki w wodzie zaczynają gnić, dlatego tak ważne jest to, aby regularnie zmieniać wodę na świeżą.

Oprócz tego pamiętajmy o unikaniu zbyt mocnego nasłonecznienia sadzonek, aby ich nie przesuszyć. Dodatkowo dbajmy o czystość pojemników, a także narzędzi używanych do cięcia i ukorzeniania. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi infekcji.

Nie zapominajmy również, iż proces ukorzeniania jest czasochłonny, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość i troszczmy się o systematyczne monitorowanie sadzonek.

Zobacz też:

Tuje będą gęstsze niż u sąsiada. Wystarczy jedna łyżeczka tego proszku

Ćma bukszpanowa żeruje aż do października. W ten sposób gwałtownie ją usuniesz

Bluszcz będzie okazały, jak nigdy. Wystarczy, iż podlejesz go resztkami z obiadu

Idź do oryginalnego materiału