Tak ogrodnicy chronią plony przed żarłocznymi ślimakami. Zrób to i uniknij inwazji szkodników

1 tydzień temu
Co na ślimaki w ogrodzie? Ślimak bez muszli nie jest dobrym znakiem dla ogrodników. To właśnie te mięczaki wyrządzają największe szkody. jeżeli nie pozbędziemy się ich w porę, nasze uprawy mają marne szanse na przetrwanie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.
Pojawienie się szkodników w ogrodzie to jedna z największych obaw ogrodników. Pozbycie się ich zwykle nie jest łatwe, a ponadto wiąże się z tym zawsze ryzyko, iż cały nasz wysiłek włożony w uprawę roślin pójdzie na marne. Na szczęście, jeżeli będziemy działać szybko, możemy poradzić sobie z oboma problemami. W przypadku ślimaków często poleca się sól, ale nie wszyscy wiedzą, iż można stosować ją na różne sposoby.
REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu


Środek na ślimaki, który można stosować na różne sposoby. Czy sól zabija ślimaki?
Sól na ślimaki jest uznawana za najszybszy i najskuteczniejszy sposób pozbycia się szkodników. Musimy jednak wiedzieć, iż zastosowana bezpośrednio na mięczaki po prostu je zabija. Sól absorbuje bowiem z nich wodę, co prowadzi do odwodnienia i ewentualnej śmierci. To faktycznie ochroni nasze uprawy, ale nie wszyscy będą postrzegać tę metodę jako humanitarną. Co więcej, choć z naszej perspektywy ślimaki są szkodnikami, to w ekosystemie pełnią dość istotną rolę. Zjadają obumarłe części roślin i same stanowią pożywienie dla innych zwierząt. Dlatego w miarę możliwości warto sięgać po rozwiązania mniej drastyczne, a też skuteczne.
Sól z powodzeniem może działać jako odstraszacz na ślimaki. W tym przypadku wystarczy rozsypać ją na ziemi. Mięczaki nie znoszą jej smaku, więc gdy tylko ją wyczują, będą omijać dany teren szerokim łukiem. Zamiast rozsypywać sól, możemy także przygotować specjalne opryski. W tym celu do pół litra ciepłej wody wsypujemy 30 gram soli kuchennej i dokładnie mieszamy roztwór aż do rozpuszczenia kryształków. Tak przygotowaną mieszanką spryskujemy podłoże wokół roślin wieczorem lub wczesnym rankiem. To jednak jeszcze nie koniec naszych możliwości walki ze ślimakami.


Czy sól na ślimaki szkodzi roślinom? Ta zapora na ślimaki jest w pełni bezpieczna
Stosowanie soli poprzez rozsypanie lub rozpylenie jej na ziemi ma niestety pewną wadę. Co prawda, pomoże nam to poradzić sobie ze ślimakami, ale sama sól może mieć negatywny wpływ na niektóre rośliny, zwłaszcza gdy zacznie przenikać w głąb gleby podczas podlewania lub deszczu. W związku z tym dobrze jest tego unikać. Jak to zrobić? Do przygotowania zapory przed ślimakami najlepiej sprawdzą się tabletki z soli, które bez problemu powinniśmy znaleźć w sklepie internetowym. Oprócz tego będziemy potrzebować agrowłókniny, palików, kawałka blachy, a także trochę wolnego czasu i cierpliwości. W pierwszej kolejności agrowłókninę mocujemy do palików wkopanych w ziemię, tak, aby materiał był zakopany na głębokość około 30 centymetrów. Na górze palików montujemy zaś daszek z blachy lub innego nieprzemakalnego materiału. Pod nim natomiast rozkładamy tabletki z soli. Daszek ochroni je przed deszczem i związanym z tym rozpuszczeniem. Barierę umieszamy oczywiście wokół grządek, które chcemy chronić. O ile nie trafimy na ekstremalne warunki pogodowe w danym roku, zapora powinna wytrzymać cały sezon.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału