Tak gwałtownie wyczyścisz parasol ogrodowy. Nie potrzebujesz drogich środków, by usunąć zacieki i zabrudzenia

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Latem chętnie spędzamy czas w ogrodzie i na tarasie. Niemal wszędzie znajduje się stolik z krzesłami, huśtawka, a także parasol, który daje wytchnienie od słońca. Niestety po ostatnich wichurach i ulewach jego materiał uległ zabrudzeniu. Niektórzy do tej pory nie mogą doczyścić zacieków. Sprawdź domowy sposób na usunięcie plam bez drogich środków.

Parasol brudzi się nie tylko w trakcie wichur i ulew. Niebezpieczna pleść występuje w załamaniach, szwach oraz metalowych częściach. Właśnie dlatego musimy czyścić ten element ogrodowy, jeżeli chcemy, aby zdobił posesję w przyszłym roku. Zanim kupisz drogie środki chemiczne, wypróbuj domowy sposób. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w kuchni.

Tymi kuchennymi produktami wyczyścisz parasol z zacieków i pleśni

Kilkuletnie parasole powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku po sezonie. Należy zatem naoliwić ich części, a także sprawdzić linki i konstrukcje, aby całość przetrwała zimę. Jak natomiast pozbyć się zacieków i pleśni?

Zacieków i pleśni można pozbyć się dzięki środków grzybobójczych, jednak warto zastąpić je tańszymi, a równie skutecznymi produktami kuchennymi. Oto lista:

  • 2 opakowania sody oczyszczonej;
  • 1 opakowanie proszku do pieczenia;
  • pół szklanki wody;
  • 6 łyżek octu spirytusowego.

Tak przygotowany płyn musisz wetrzeć w zabrudzenia za pomocą miękkiej szczotki. Nie może być zbyt twarda, ponieważ porysuje materiał.

Należy zostawić mieszankę na około 5 godzin, żeby całkowicie wyschła. Resztki zabrudzeń wymyj gąbeczką. Takie czyszczenie parasolu możesz przeprowadzić 2 razy w sezonie.

Kolor parasola ma znaczenie. Jaki wybrać?

Parasol dopasowujemy do mebli ogrodowych, dla niektórych osób aranżacja ogrodu stanowi nie lada wyzwanie. Okazuje się, iż kolor ma znaczenie i to nie tylko ze względu na walory estetyczne.

Najlepiej kupić jasny parasol do ogrodu, ponieważ ciemny pochłania najwięcej promieni słonecznych, przynosząc fale gorąca. Dobrym wyborem będzie zatem biały lub beżowy ze wbudowaną powłoką UV.

Nie polecamy jaskrawych kolorów parasoli np. żółtych. Taka barwa przyciąga osy, pszczoły, szerszenie oraz trzmiele. Powoduje też przyklejanie się muszek.

Zobacz też:

Wystarczy kilka listków, by odstraszyć mole z szafy. Przydadzą się też stare rajstopy

To wystarczy, by ochłodzić mieszkanie w czasie upałów. Nie musisz mieć wiatraka

​Ta aktywność jest uwielbiana przez seniorów. Ma większy wpływ na organizm, niż myśleliśmy

Idź do oryginalnego materiału