Tajemnicze kapsułki w Małopolsce. Lepiej ich nie dotykać. To element dużej akcji

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Paweł Malecki / Agencja Wyborcza.pl // Facebook Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze - UwB


W najbliższych dniach na terenie województwa małopolskiego, w lasach, łąkach i na polanach znów pojawią się tajemnicze kapsułki. Spacerowicze (a zwłaszcza osoby posiadające domowe zwierzęta) powinni się trzymać od nich z daleka. To element zaplanowanej akcji.
Nadszedł czas na jesienną akcję ochronnego szczepienia lisów. Mieszkańcy województwa małopolskiego przez najbliższe dni będą musieli mieć się na baczności. Wojewódzki Lekarz Weterynarii przestrzega przed wyprowadzaniem zwierząt domowych na tereny niezabudowane. Zaznacza również, aby nie dotykać dziwnie skonstruowanych kosteczek leżących pośrodku trawy.


REKLAMA


Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy


Zrzut szczepionki na lisy 2024. Mieszkańcy województwa małopolskiego muszą mieć się na baczności
Na stronie rządowej pojawił się komunikat dla mieszkańców województwa małopolskiego dotyczący ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących. Według regionalnych służb weterynaryjnych przeprowadzanie tego typu akcji pozwoliło zmniejszyć występowanie przypadków wścieklizny do zera. Ostatni przedstawiciel gatunku, u którego wykryto tę jednostkę chorobową, został przebadany w 2018 roku. Od tamtej pory nie odnotowano kolejnych przypadków. Dlatego też w dniach od 20 do 27 września 2024 roku na terenie Małopolski planowane jest ponowne zrzucenie szczepionek na terenach zielonych (pola, łąki, lasy, parki). W tym czasie - oraz dwa tygodnie po zakończeniu akcji - właściciele domowych zwierząt są proszeni o unikanie spacerów w tych miejscach, aby nie narażać pupili. Mieszkańcy, którzy nie mają czworonogów, również są proszeni o szczególne zachowanie ostrożności i niedotykanie pakunków. Jak je rozpoznać?


Szczepionka dla lisów - jak wygląda kapsułka? Lepiej jej nie dotykaj
Na terenach zielonych w całej Małopolsce zostaną rozrzucone z samolotów niewielkie pakunki, których liczba będzie wynosić około 30 sztuk na 1 km kwadratowy.


Dawkę szczepionki stanowi przynęta o stałej konsystencji w postaci krążka lub kostki koloru brązowo-zielonego do brązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierająca wewnątrz blister aluminiowo-plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono- fioletowego


- czytamy na stronie rządowej. Dotknięcie przynęty przez człowieka może nie tylko skutkować niepowodzeniem akcji, ponieważ ludzki zapach odstraszy lisy, ale także istnieje ryzyko zagrożenia dla zdrowia osoby, która weszła w kontakt ze szczepionką. Z tego powodu ważne jest, aby rodzice uświadomili swoje dzieci o nadchodzącej akcji. Każdy, kto nieopatrznie zetknie się z kostkami, musi natychmiast dokładnie umyć dłonie i zdezynfekować pozostałe części ciała, a następnie niezwłocznie zgłosić do lekarza.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału