Tafla tego jeziora jest zupełnie czarna. To wyjątkowe miejsce znajduje się w Polsce

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /East News


Korzystając z wakacji, warto zwiedzać interesujące miejsca w Polsce, które oczarowują swoim wyglądem. Jednym z takich miejsc jest Czarna Młaka, która leży pomiędzy Muszyną a Powroźnikiem. Nazwa tego leśnego jeziorka nie jest przypadkowa, ponieważ tym, co je wyróżnia, jest czarna tafla wody, w której odbijają się drzewa. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

Ten wyjątkowy pomnik przyrody ukryty jest między drzewami na zboczach Malnika i Czarnych Garbów na północny wschód od centrum Muszyny. Jest to jeziorko osuwiskowe, powstałe 800-900 lat temu. Osuwisko zablokowało odpływ, tym samym tworząc zbiornik o powierzchni blisko 2000 mkw. Przez wieki jezioro się zmieniało, a dziś jego toń wody wolna od roślin jest 10 razy mniejsza. Jednak to miejsce wciąż zachwyca.

Czarna Młaka - co warto wiedzieć o tym oryginalnym pomniku przyrody?

Czarna Młaka jest pomnikiem przyrody, który zanika. Wynika to z tego, iż rośliny zarastają brzegi zbiornika, a jego dno zasypują opadłe liście. Wobec tego wraz z upływem czasu warstwa osadów będzie wypłycała zbiornik. Jednak jest to proces powolny i dopiero za kilkaset lat Czarna Młaka zamieni się w bagno, wypełnione torfem.

Władze Muszyny doceniły to miejsce i chcąc zachować jego unikatowość, wygospodarowały środki, które pozwoliły oczyścić część dna z mułu oraz roślin, co pozwoliło powstrzymać sukcesję ekologiczną na jakiś czas.

Równocześnie płazy takie jak m.in. żaba trawna czy traszka zyskały miejsce do rozrodu. Dodatkowo na brzegach wybudowano pomosty, które pozwalają obserwować wodę, która tętni życiem. Spacerując pomostem, możemy również dojść do miejsca, gdzie będziemy podziwiali chronione prawem storczyki, nazywane podkolanami białymi.

Czytaj również: Na tej wyspie słońce świeci przez ponad 1900 godzin w roku. Leży na Bałtyku

Uroku temu miejscu dodają także liczące ponad sto lat jodły, których czubki sięgają blisko 30 metrów. Majestatycznie odbijają się one w tafli jeziora. Oprócz tego brzegi Czarnej Młaki porastają także szuwary pałki wodnej, turzyc i skrzypów. Często można zaobserwować tam kaczki.

Obszar ten zostały przystosowany dla turystów. Ustawiono tam zadaszoną wiatę, miejsce do parkowania rowerów, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Z racji tego, iż Czarna Młaka jest pomnikiem przyrody, musimy w tym miejscu przestrzegać obowiązujących zasad. Jest to m.in. zakaz palenia ognisk, płoszenia zwierząt oraz zrywania roślin.

Gdzie znajduje się Czarna Młaka i którędy się tam dostać?

Dotarcie do Czarnej Młaki nie powinno nam sprawić problemu, ponieważ nad jeziorko poprowadzi nas oznakowana ścieżka przyrodniczo-turystyczna. Wędrówkę możemy rozpocząć od Kapliczki Matki Boskiej, która znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej w Muszynie.

Trasa biegnie drogą betonową stromo pod górę, a po minięciu ostatnich zabudowań, musimy skręcić na wschód. Dalej szlak prowadzi przez jodłowy las, którym docieramy aż do Czarnej Młaki. Nie chcąc się zgubić po drodze, najlepiej szukać czarnych znaków namalowanych na pniach drzew, a także zwracać uwagę na tablice informacyjne.

Jeżeli mamy ochotę na dalszą wycieczkę to od Czarnej Młaki można pójść na szczyt Dubne. Stamtąd niebieskim szlakiem wrócimy do Leluchowa, a żółtym do Wojkowej.

Zobacz też:

To najdłuższy wiszący most. Warto się nim przejść, bo znajduje się blisko polskiej granicy

To miejsce nad Bałtykiem jest wyjątkowo niebezpieczne. Lepiej się do niego nie zbliżać

Loty z Polski za 50 zł i wiele darmowych atrakcji. Musisz zwiedzić to włoskie miasto

Idź do oryginalnego materiału