Ta wyjątkowa roślina otwiera się dopiero po zachodzie słońca. Zobacz, jak ją pielęgnować

1 tydzień temu
Zdjęcie: wikipedia.org / Aleksandrs Balodis - Praca własna CC BY-SA 4.0


Ten kwiat jest wyjątkowy pod kilkoma różnymi względami. Nie dość, iż pięknie prezentuje się w ogrodzie i występuje w wielu kolorach, to jeszcze cudownie pachnie. To, co jednak najbardziej zaskakuje, to fakt, iż otwiera się dopiero późnymi wieczorami.
Dziwaczek jalapa to roślina, która występuje w wielu przepięknych kolorach, a do tego zachwyca wyjątkowym zapachem. Kwitnie nietypowo, bo dopiero późnym latem, zaś kielichy jej kwiatów otwierają się dopiero wieczorami. Zobacz, czym się charakteryzuje i jak o nią dbać.


REKLAMA


Zobacz wideo Margaret o swoim hobby: Sadzę jak szalona


Dziwaczek jalapa to oryginalna roślina, o nietypowej porze kwitnienia. Jej słodki zapach przyciąga ćmy
Mirabilis jalapa to roślina, nazywana w Polsce dziwaczkiem peruwiańskim, czterotwarzowym kwiatem, lub czwartą godziną. Pochodzi z Ameryki Południowej i to właśnie temu zawdzięcza swoje nietypowe zachowanie. Nie dość, iż jego kwiaty otwierają się dopiero późnym popołudniem, po zajściu słońca, a zamykają o poranku, to jeszcze kwitnie w porze od czerwca do października. Nocna roślina przyciąga swoim przepięknym, kuszącym zapachem takie owady, jak ćmy. jeżeli więc chcemy wzbogacić nasz ogród o tak oryginalny okaz, a przy okazji cieszyć się cudowną wonią, zdecydowanie warto jest sięgnąć po dziwaczka. Roślina osiąga wysokość od 60 centymetrów do choćby całego metra, a lejkowate kwiaty mogą być żółte, białe, różowe, lub czerwone. Zdarzają się również odmiany wielobarwne. Warto wiedzieć, jak prawidłowo zadbać o mirabilis, by jak najdłużej zdobiło nasze najbliższe otoczenie.


Dziwaczek peruwiański ozdobi każdy ogród. Należy mu jednak zapewnić odpowiednie warunki
Dziwaczek zdecydowanie jest rośliną ciepłolubną, dlatego też warto zapewniać mu nasłonecznione miejsce, pozbawione przeciągów. Najlepiej rozwija się w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie o delikatnie kwaśnym odczynie pH. Jest odporny na suszę i okresy bez deszczu, choć wciąż wymaga regularnego podlewania, a ziemia zawsze powinna być nieznacznie wilgotna. Nie lubi za to nadmiaru wody, który łatwo może doprowadzić do przegnicia korzeni. Niestety nie toleruje przymrozków, a co za tym idzie, uprawiany jest w naszym kraju jako roślina jednoroczna. Doskonale za to nada się, by urozmaicić nasz ogród na początku jesieni. Aby zapewnić mu doskonałe warunki, powinniśmy przemyśleć zastosowanie nawozów. Mogą być to zakupione w sklepie ogrodniczym mieszanki, lub stworzone samodzielnie domowe preparaty. Najważniejsze jednak, by zawierały jak najwięcej potasu i fosforu, a jak najmniej azotu. Dziwaczka nawozimy, co dwa, maksymalnie trzy tygodnie, najlepiej w okresie wegetacji. Jedno jest pewne, ta oryginalna roślina z pewnością nada charakteru naszemu otoczeniu, zachwycając i przyciągając zapachem


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału