Ta roślina pachnie wanilią i maskuje puste miejsca. Zaczaruje twój ogród latem

2 godzin temu
fot. screen Youtube / @Garden_Box

Znajdź w ogrodzie miejsce dla niezwykle atrakcyjnej rośliny, która wynagrodzi życzliwą pielęgnację najlepiej jak umie. Będzie pięknie kwitnąć przez całe lato i zamaskuje puste miejsca w ogrodzie. Jak uprawiać heliotrop peruwiański? Sprawdź.

Heliotrop peruwiański jest małą krzewinką popularną na całej kuli ziemskiej. Zapach kwiatów jest podobny do wanilii. Przyciąga motyle, pszczoły i inne zapylacze, ale z drugiej strony działa odstraszająco na komary. Roślina osiąga zwykle 30–50 cm wysokości i rośnie w sporym zagęszczeniu. Można ją hodować nie tylko w ogrodzie, ale także na balkonie. Kwiaty są zebrane w baldachogrona, a ich kolor może być purpurowy, fioletowy, czy niebieski – wszystko zależy od gatunku.

Roślina umiejętnie wypełnia puste przestrzenie na działce i zakrywa najbardziej szpecące miejsca, np. zniszczoną podmurówkę. Na balkonie czy tarasie warto ją postawić w donicy.

Kiedy siać heliotrop peruwiański?

Nasiona wysiewa się dość wcześnie, bo już na przełomie lutego i marca (z uwagi na długi czas kiełkowania). Heliotrop kwitnie w czerwcu. Po wysiewie nasion należy przenieść donicę do ciepłego lokalu o temp. 18-20 st. C.

Kiedy sadzić młode sadzonki z rozsady na miejsce docelowe?

Młode roślinki można przesadzać do ogródka na wiosnę, gdy minie ryzyko przymrozków. Warto to zrobić po 15 maja lub w pierwszej połowie czerwca.

Jakie wymagania ma heliotrop peruwiański?

Krzewinka lubi miejsca jasne i z lekkim cieniem. Dobrze rośnie na żyznej i przepuszczalnej ziemi, o pH 6-6,5. O nowo posadzoną roślinę trzeba dbać. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie (podczas letnich upałów należy podlewać sadzonki co dwa dni). Warto pozbywać się przekwitłych kwiatostanów, a od czasu do czasu fundować roślinie odżywkę. Heliotrop to gatunek jednoroczny. Nie jest mrozoodporny, więc jesienią warto go przenieść do lokalu o temp. powyżej 10 st. C.

Idź do oryginalnego materiału