Ta roślina odstrasza ślimaki, a przyciąga piękne motyle. Może kwitnąć całe lato

top.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: /Science Photo Library/Science Photo Library /East News


Ta roślina ma piękne kolorowe kwiaty, które mogą zdobić twój ogród przez całe lato. Jej uprawa nie jest trudna, a przyciąga do ogrodu motyle i odstrasza ślimaki. Mowa o pożytecznej jarzmiance, uroczej bylinie, która zachwyca urodą i niezwykłymi adekwatnościami. Gdy posadzisz ją w swoim ogrodzie, wszystkie sąsiadki oszaleją z zazdrości.

Jarzmianka to efektowna, mało popularna w polskich ogrodach bylina, która najpiękniej preznetuje się w lipcu, ale może powtórzyć kwitnienie pod koniec lata. Posadź ją, a pomoże ci stworzyć piękną aranżację na rabatach, w pobliżu oczek wodnych czy w skalniku.

Jarzmiankę możesz umieścić również na stanowisku w pobliżu roślin użytkowych albo ozdobnych - podanych na ataki ślimaków (np. funkii), gdyż odstrasza te szkodniki. Przyciągnie do twojego ogrodu kolorowe motyle.

Jak wygląda jarzmianka? Jej kwiaty wyglądają jak ozdobna broszka

Zacznijmy od tego, jak wygląda jarzmianka, bo jest to niezwykle urodziwa roślina, która naturalnie porasta liczne obszary Europy i Azji Zachodniej (głównie lasy i tereny górskie). Dorasta do 30-60 cm wysokości i osiąga 40 cm szerokości, tworząc gęste zwarte kępy.

Jej liście są sztywne, zielone i błyszczące. Mają charakterystyczny "pierzasty kształt". Największym atutem jarzmianki są jednak jej charakterystyczne kwiaty, które kształtem przypominają ozdobną broszkę lub gwiazdę.

Płatki tego kwiatka są zebrane w widowiskowe baldachy, które przyciągają uwagę. W zależności od wybranej odmiany jarzmianki mogą być: czerwone, różowe, rubinowe lub śnieżnobiałe. Często zdarzają się także okazy purpurowe.

Czytaj również: Na liściach pomidorów pojawiły się bąble? Lepiej zaprzestań jednej czynności

Uprawa jarzmianek jest łatwa, ale o tych zasadach musisz pamiętać

Uprawa jarzmianek to nic trudnego, ale musisz pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze - kwiaty te sadzi się wiosną lub jesienią w odstępie 40- cm między sadzonkami. Po drugie - najlepiej rozwijają się one nie w pełnym słońcu, a w półcieniu. jeżeli stanowisko jest bardzo słoneczne, musisz je często podlewać, bo inaczej mogą zmarnieć.

Po trzecie - podłoże dla jarzmianek powinno być żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne, o odczynie pH zasadowym lub obojętnym. W okresie letnich upałów warto je ściółkować, by ograniczyć ryzyko rozwoju chwastów i parowanie wody.

Może cię zainteresować: Szukasz domowego sposobu na komary? Natrzyj ręce liśćmi pomidorów, a więcej się nie zbliżą

Jakie są adekwatności jarzmianki? Nie tylko piękna, ale i pożyteczna

Właściwości jarzmianki w ogrodzie są okrywowe i zadarniające, co oznacza, iż na rabatach czy w skalnikach pomoże ona wypełnić pustkę po innych gatunkach. To idealny wybór na tło dla ozdobnych roślin, które rosną pojedynczo lub często padają ofiarą ataków przez ślimaki.

Zapach miododajnej jarzmianki wabi do ogrodu piękne motyle i inne pożyteczne owady tj. pszczoły czy szerszenie. Nadaje się ona także na kwiat cięty, który możesz włożyć do wazonu, wykorzystać do stworzenia dekoracji stołu lub wiązanki ślubnej.

Zobacz też:

O tych zabiegach koniecznie pamiętaj w lipcu. Ogród ci podziękuje

Chcesz, żeby ogórki obrodziły? Nie zapomnij o tym zabiegu

Tak pozbędziesz się turkucia podjadka. Zamiast drogich specyfików wystarczy słoik

Idź do oryginalnego materiału