Ta popularna roślina jest teraz na wagę złota. Skutecznie radzi sobie z kleszczami i komarami

1 tydzień temu
Ta popularna roślina na kleszcze i owady jest znana i stosowana od lat. Jest niepozorna, a większość z nas kojarzy ją prawdopodobnie jako chwast porastający lasy, łąki i nieużytki. Nie każdy jednak wie, iż jest pomocna w zwalczaniu m.in. mszyc, komarów i kleszczy, które bytują w naszych ogrodach.
Wrotycz pospolity - charakterystyka i adekwatności rośliny
Wrotycz pospolity to roślina należąca do rodziny astrowatych. Ma znikome wymagania środowiskowe, dlatego bez problemu rośnie na łąkach, lasach i nieużytkach. Roślina ta charakteryzuje się okazałymi kwiatostanami, składającymi się z kilkunastu niewielkich żółtych kwiatów. Wrotycz może osiągać choćby półtora metra wysokości. Ponadto wyróżnia się bardzo intensywnym, ziołowym zapachem. Wystarczy jedynie delikatne szturchnięcie lub otarcie rośliny, aby wokół wydzieliła się charakterystyczna woń.
REKLAMA







Wrotycz pospolity już od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. adekwatności prozdrowotne wrotyczu pospolitego znane są od lat. Roślina posiada adekwatności przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu stosowana jest jako środek dezynfekujący i przyspieszający gojenie się ran. Stosowana jest także jako środek wspomagający leczenie infekcji skórnych, w tym świerzbu, łuszczycy i trądziku. Roślina znana jest ponadto ze swoich adekwatności rozluźniających, dlatego bywa wykorzystywana do kąpieli relaksacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, iż zgodnie z obecnymi zaleceniami wrotycz pospolity może być stosowany jedynie zewnętrznie i nie nadaje się do picia. Wynika to z faktu, iż w jego kwiatach i liściach znajduje się tujon - silna toksyna, której spożycie może powodować szereg niepożądanych konsekwencji dla zdrowia, w tym m.in. drżenie mięśni i uszkodzenie neuronów. Co ważne, wrotycz pospolity jest zabroniony do stosowania przez kobiety w ciąży i w czasie laktacji. jeżeli chcesz go użyć w celach wspomagających leczenie, koniecznie skonsultuj to najpierw z lekarzem prowadzącym.
Oprócz walki z pasożytami skórnymi, wrotycz pospolity wykorzystywany jest także do odstraszania owadów i szkodników ogrodowych. Wrotycz na kleszcze jest bardzo skuteczny. Wynika to ze wspomnianego wcześniej intensywnego zapachu rośliny, który nie jest tolerowany przez pajęczaki. Posadzenie w swoim ogrodzie roślin odstraszających kleszcze, w tym m.in. wrotyczu pospolitego, czosnku, cebuli, mięty, rozmarynu, aksamitki lub piołunu, to jeden ze sposobów na uniknięcie zadomowienia się pasożytów w naszych przydomowych ogródkach. Choć wrotycz najczęściej występuje jako dziko rosnąca roślina, to można posadzić ją również w ogrodzie - najlepiej w nieco ustronnym miejscu. Dzięki temu możemy zabezpieczyć nasz ogród przed niepożądanymi gośćmi, w tym głównie kleszczami.

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy



Wrotycz na kleszcze: jak zrobić wywar z wrotyczu, który odstrasza kleszcze? Podpowiadamy
Wrotycz na kleszcze jest bardzo skuteczny. Jak zrobić wywar, który zwiększy ochronę przed pajęczakami? Warto wiedzieć, iż taki specyfik uchroni nas także przed komarami, ponieważ wykazuje silne adekwatności odstraszające owady. Samodzielnie przygotowany preparat na bazie wrotyczu to naturalna alternatywa dla gotowych repelentów, które możemy znaleźć na półkach sklepowych.


Przygotowanie wrotyczu na kleszcze w formie sprayu do ciała jest bardzo proste. Wystarczy sześć łyżek suszonego wrotyczu zalać litrem wrzącej wody, a następnie przykryć i odstawić do wystygnięcia. Gdy napar będzie gotowy, przecedzamy go, a następnie przelewamy do atomizera. Przygotowanym w ten sposób roztworem należy popsikać się przed wyjściem np. do lasu lub parku. Szczególną uwagę należy zwrócić na dolne partie ciała, ponieważ kleszcze najczęściej wędrują po naszym ciele od dołu do góry. Warto spryskać nie tylko ubrania, ale także te partie ciała, które pozostają nieosłonięte, jak np. okolice karku.



Oprócz wrotycza na kleszcze w formie sprayu można przygotować także preparat z olejku z wrotycza. Aby zrobić ochronną miksturę, należy połączyć olejek z wrotycza z olejem bazowym (np. oliwą z oliwek) w proporcji 1:3. Mieszankę należy rozcieńczyć z wodą, a następnie przelać do atomizera i rozprowadzić po powierzchni ciała i ubrań.
Wrotycz na kleszcze to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony, ale wybierając się do parku lub lasu, warto zadbać także o inne formy zabezpieczenia. Najlepiej postawić na strój z długim rękawem i długie nogawki. Do tego, warto założyć także długie skarpety, które odpowiednio zabezpieczą kostki.
Zobacz też: Majówka to dla nich czas na wielki żer. Kleszcze u psa mogą być bardzo niebezpieczne
Idź do oryginalnego materiału