W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.
Szwecja odzyskała status obszaru wolnego od afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wirusa wykryto tam 6 września 2023 u martwego dzika w pobliżu miasta Fagersta w okręgu Västmanland.
Klucz do sukcesu
Zlikwidowanie ogniska należy uznać za wielki sukces, który w dużej mierze można przypisać myśliwym, którzy poświęcili 15 tysięcy godzin na poszukiwanie padłych dzików. Doskonała koordynacja na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym powinna być przykładem dla innych państw europejskich.
„We współpracy ze Szwedzką Agencją Rolnictwa i Państwową Administracją Weterynaryjną, Szwedzkie Stowarzyszenie Łowieckie oraz sami myśliwi mogli wnieść praktyczną wiedzę do opracowania nowej metody zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Fakt, iż odniósł tak duży sukces, utwierdza nas w przekonaniu o ważnej roli myśliwych w systemie ochrony przyrody” – powiedział Carl-Johan Djurstedt-Holm, sekretarz generalny Szwedzkiego Związku Łowieckiego.
Współpraca i koordynacja
Szwedzkie Stowarzyszenie Łowiectwa intensywnie współpracowało z adekwatnymi służbami od pierwszego dnia. Władze powierzyły związkowi łowieckiemu zadanie poszukiwania padłych dzików.
To lokalni myśliwi odegrali kluczową rolę, ponieważ mieli unikatową znajomość terenu. Docierali do najtrudniejszych miejsc w strefie zagrożenia, w których mogły przebywać chore dziki, ale kluczowym zadaniem było…
Ograniczenie dziczej populacji w strefie zagrożenia, która została wyznaczona na obszarze 100 tysięcy hektarów. Aby maksymalnie zredukować przetestowano różne narzędzia i metody.
Jednak bez dogłębnej wiedzy myśliwych na temat zachowań dzików redukcja i poszukiwanie padłych osobników nie byłoby możliwe. Szwedzi przyznają, iż sukces był możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych w cały proces zwalczania ASF.
Nowoczesna technologia
Szwedzi wykorzystali używaną przez myśliwych aplikację na telefony, która umożliwia śledzenie i rejestrowanie w czasie rzeczywistym przemieszczania użytkowników i koordynację ich pozycji oraz komunikację. Zgromadzone dane umożliwiły stworzenie map sytuacyjnych, a to dało pewność, iż nie ominięto żadnego fragmentu i odnaleziono wszystkie padłe dziki…
Centralny obszar strefy – 13 tysięcy hektarów – ogrodzono i trzy razy przeszukano. W sumie potwierdzono zakażenie u 70 dzików, które znaleziono w promieniu 5 kilometrów – ostatniego 26 września 2023 roku.
Na wniosek Szwedzkiej Agencji Rolnictwa 20 września 2024 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o uznaniu Szwecji za kraj wolny od ASF!