Szkółki Kórnickie

4 miesięcy temu

W podpoznańskim Kórniku jest miejsce, w którym rosną tysiące gatunków roślin, a historia tego miejsca sięga początków XIX wieku. Mowa o Szkółkach Kórnickich, w których znajdziemy m.in. drzewa owocowe do sadów czy rośliny ozdobne na balkony. Są też gatunki drzew, które pomogą stworzyć prawdziwie leśny klimat dookoła domu. Punkt sprzedaży dla klientów indywidualnych znajduje się przy ulicy Średzkiej 20.

Chociaż Kórnik kojarzony jest głównie z Zamkiem i Białą Damą, to ta niewielka podpoznańska miejscowość skrywa więcej ciekawych miejsc, do których warto się wybrać. Szkółki Kórnickie, przy ulicy Średzkiej 20 są oddalone od Poznania o około 30 kilometrów. To rozległa przestrzeń na terenie, której spotkamy tysiące gatunków roślin. Odnajdą się tam zarówno amatorzy leśnych, iglastych i liściastych drzew jak i sadownicy poszukujący nowych owocowych gatunków. To miejsce polubią również osoby, którym zależy na ozdobieniu swoich tarasów czy balkonów.

Roślin jest tak wiele, iż spacer pomiędzy nimi może być długi niczym wędrówka po parku czy ogrodzie botanicznym. Pośród różnorodnych odmian drzew, krzewów, roślin bylinowych można znaleźć takie, które ubarwią przydomową zieleń. W Szkółkach Kórnickich znajdziemy m.in. lilaki, drzewa alejowe, rododendrony, róże, a także rośliny wrzosowate i pnącza. W tym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się wierzby plecione i kolumnowe drzewa owocowe. W ostatnim czasie popularne stały się także małe szklarnie i zielniki.

W Szkółkach Kórnickich nie brakuje różnorodnych ziół i warzyw, które urozmaicą kuchenne eksperymenty. Można się tam zaopatrzyć w aromatyczne zioła, które sprawią, iż dania będą nie tylko bardziej apetyczne ale również zdrowsze. Teren szkółek to ponad 40 hektarów. Miłośnicy ogrodnictwa, sadownictwa i leśnych drzew znajdą w ofercie Szkółek Kórnickich również specjalne narzędzia ogrodnicze, nawozy i środki ochrony roślin. Na miejscu klienci otrzymają profesjonalną obsługę i doradztwo. Przy punkcie sprzedaży znajduje się też parking, który jest dodatkowym argumentem do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Szkółki Kórnickie otwarte są od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00 oraz w soboty od 09:00 do 16:00.

fot. Szkółki Kórnickie

Miejsce w wieloletnią tradycją. Jego początki sięgają XIX wieku

Fani ogrodnictwa z pewnością odnajdą się w Szkółkach Kórnickich, jednak to miejsce zaciekawi także miłośników historii i samej Wielkopolski. Historia podpoznańskich Szkółek Kórnickich sięga 1820 roku. Są to jedne z najstarszych zakładów w Polsce. Szkółki Kórnickie założyli ówcześni właściciele Kórnika. Działyńscy przez lata rozwijali to miejsce. Kolekcja kórnickich roślin była systematycznie powiększana o gatunki sprowadzane z najlepszych szkółek z Europy i innych zakątów świata. Hraba Tytus Działyński i jego syn, Jan byli pasjonatami roślin. Interesowała ich dendrologia i wiedzieli jak pielęgnować krzewy i drzewa. Już w drugiej połowie XIX wieku podpoznański Kórnik skrywał jedną z najbogatszych kolekcji roślin w Europie. W wielkopolskiej szkółce było wówczas około 1500 gatunków roślin.

W 1924 roku za sprawą Władysława Zamoyskiego Szkółki trafiły w ręce narodu polskiego i w tym samym czasie utworzono fundację Zakłady Kórnickie. Później roślinami zaopiekował się Antoni Wróblewski, za pomocą którego w szkółce było ponad 4000 gatunków drzew i krzewów. Od lat 50. XX wieku Szkółki Kórnickie są częścią Zakładu Doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk. Są jednym z ciekawszych miejsc na ogrodniczej mapie Wielkopolski. Do Szkółek Kórnickich przyjeżdżają klienci z całej Polski. Szkółki oferują sprzedaż hurtową i detaliczną. Niezależnie od tego czy planujemy zagospodarować sad, czy jednie dołożyć kilka ozdobnych roślin na niewielki taras warto odwiedzić podpoznański Kórnik.

fot. Szkółki Kórnickie


Error happened.
Idź do oryginalnego materiału