Sześć pracowni, dzięki którym niepełnosprawni zdobywają zatrudnienie

1 rok temu

Wyszywają, składają, modelują, wycinają, gotują, szlifują, budują, konstruują, realizują się w świecie wirtualnym. Wszystko po to, aby za jakiś czas wejść ze swoimi umiejętnościami na rynek pracy. Centrum Terapii Zajęciowej na osiedlu Centrum C 7 w Nowej Hucie to miejsce, gdzie osoby z upośledzeniem umysłowym uczestniczą w warsztatach, które pozwalają rozwijać ich potencjał i kreatywność.

Jako osoby wykluczone potrzebują więcej czasu w przyswojenie niektórych umiejętności ale nie przeszkadza im to w podejmowaniu bardzo trudnych wyzwań.

Krzysiek w pracowni stolarskiej.

“Aby mogli samodzielnie funkcjonować”

Co to jest za miejsce?

Agata Wojciechowska, pedagog, terapeuta zajęciowy: Jesteśmy stowarzyszeniem i prowadzimy placówkę dzienną dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W tym momencie mamy 35 uczestników, którzy codziennie przyswajają z naszą pomocą umiejętności, aby mogli za jakiś czas samodzielnie funkcjonować w życiu społecznym, w rodzinie i aby mogli zdobyć doświadczenie i podjąć samodzielną pracę.

A jakie prace najczęściej podejmują?

Najczęściej są to prace proste, polegające na wykonywaniu czynności sprzątających, prostych biurowych jak obsługa drukarki, niszczarki. Mamy uczestników, którzy opuścili już nasz warsztat i pracują w McDonaldzie czy KFC. Ostatnio chłopak zatrudnił się w ochronnie a jeszcze jeden pracuje w MOPS-ie w sekretariacie, gdzie zajmuje się kontaktem między petentem a kierownictwem.

Są osoby pracujące w hurtowniach, ale też na przykład w sklepie zoologicznym. Jak widać jest duża różnorodność zainteresowań wśród osób opuszczających naszą placówkę.

Daria podczas zajęć w pracowni gospodarstwa domowego.

Centrum Terapii Zajęciowej to sześć pracowni

Jak wygląda dzień na warsztatach takich osób?

Spotykamy się codziennie rano i rozpoczynamy dzień od zajęć w pracowniach.

Mamy ich sześć. Pracownia aktywizacji zawodowej i umiejętności społecznych, ogrodnicza, gospodarstwa domowego, czyli gotowanie, stolarska, krawiecka i rękodzieła. Tutaj podział jest na prace techniczną i manualną. Tak na przykład w pracowni gospodarstwa domowego przygotowywane są posiłki, pieczenie ciast i oczywiście wszystkie czynności związane z zostawieniem porządku po sobie, czyli chociażby mycie naczyń oraz obsługa urządzeń kuchennych.

W pracowni gospodarczo-ogrodniczej praca polega na sprzątaniu całego obiektu, odkurzaniu, wycieraniu kurzy, myciu okien, myciu toalet oraz praca w ogrodzie. Dbanie o rośliny, których mamy mnóstwo. Podlewanie, przycinanie, wyrywanie chwastów i sadzenie nowych okazów.

W pracowni aktywizacji zawodowej i umiejętności społecznych uczestnicy nabywają umiejętności związane z ewentualnym podjęciem pracy. Uczą się obsługi podstawowych sprzętów biurowych tj. ksero, niszczarka, laminarka. Duży nacisk kładziemy na umiejętność pracy z komputerem poprzez naukę pisania CV, zakładania maila, prowadzenia korespondencji, obsługi Internetu co bardzo przydało się podczas pracy zdalnej. Ponadto uczestnicy wypełniają druki pocztowe, przelewy bankowe. Pracujemy również nad umiejętnością prezentacji swojej osoby poprzez odnajdowanie swoich mocnych i słabych stron. Przygotowujemy również uczestników do rozmowy z potencjalnymi pracodawcami.

Daniel podczas warsztatów kulinarnych.

W jaki sposób się utrzymujecie. Możecie liczyć na pomoc miasta?

Placówkę prowadzi Duszpasterskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Utrzymujemy się ze składem własnych i z kwest. Piszemy też szereg projektów, które pomagają w utrzymaniu tego miejsca, ale nie jest to dochód stały.

Natomiast sam pobyt uczestnika warsztatów finansuje częściowo PEFRON i częściowo Miasto Kraków.

Z pracowni stolarskiej bardzo chętnie korzystają dziewczyny.

Pieczemy, robimy i sprzedajemy

Ale czy jest możliwość dorobienia sobie do tej nieznacznej kwoty?

Uczestnicy tworzą szereg rzeczy w pracowniach, które są sprzedawane w różnych miejscach, najczęściej są to kiermasze okolicznościowe bądź festyny. Pieczemy wówczas pierniki, ciasta i to sprzedajemy. Gdy zbliżają się święta to w pracowniach powstają wszelkiego rodzaju stroiki, kartki oraz ozdoby świąteczne.

Rękodzieła wykonane przez uczestników warsztatów.

Dochód idzie na rehabilitację społeczną

Czyli można u was coś zamówić?

Oczywiście i serdecznie wszystkich zachęcamy. Mamy już spore doświadczenie przy współpracy z firmami, dla których robimy piękne manualnie wykonane zaproszenia. Często są to kartki świąteczne, zaproszenia na komunie i podziękowania okolicznościowe. Staramy się wykonywać wszystkie zlecenia, na które pozwalają nam możliwości warsztatowe. Nasi klienci to przede wszystkim osoby, które przez pocztę pantoflową usłyszały od nas od kogoś innego lub same otrzymały prezent wykonany przez osoby z naszych warsztatów. Tak też ostatnio trafił do nas Pan, który wcześniej otrzymał rzeźbę wykonaną w naszej pracowni stolarskiej i zamówił kilka podobnych sztuk dla swoich pracowników.

Dochód ze sprzedaży wszystkich rzeczy przeznaczany jest na rehabilitację społeczną uczestników, czyli jedziemy za te pieniądze na przykład na wycieczkę albo idziemy do kina.

Prace powstałe podczas zajęć sprzedawane są na kiermaszach i festynach.

Zdaniem psychologów i psychiatrów twórczość artystyczna w życiu osób z niepełnosprawnościami odgrywa bardzo istotną rolę. Terapia poprzez sztukę umożliwia ludziom żyjącym z niepełnosprawnością samopoznanie, samorealizację oraz integracyjne przenikanie do społeczeństwa. Może mieć to znaczący wpływ na zmianę jakości ich życia.

Daniel podczas warsztów fotograficznych.

“Dzięki sztuce możemy pokonywać własne ograniczenia”

Widząc co robicie spokojnie można stwierdzić, iż prócz przysposobienia osób z którymi pracujecie, aby mogły odnaleźć się na rynku pracy to również rehabilitujecie ich przez sztukę.

Jak najbardziej, ponieważ ta forma terapii zajęciowej pozwala osobom z niepełnosprawnością umysłową wyrazić siebie. Często również zmienia ona jakość ich życia a tym samym postrzeganie samych siebie. Twórczość sama w sobie jest umiejętnością uniwersalną, warunkiem nie jest sam talent ale głównie cel, chęć działania, motywacja i czerpanie przyjemności z tego co jest przez daną osobę tworzone. Sztuka kształtuje i rozwija osobowość człowieka. Uczy rozpoznawać autentyczne wartości w relacjach międzyludzkich, postrzegać otaczającą nas rzeczywistość z wielu różnych perspektyw, a także interpretować świat na wiele sposobów. Według niej każdy problem może mieć więcej niż jedno rozwiązanie, a każde pytanie więcej niż jedną odpowiedź. Dzięki sztuce możemy pokonywać własne ograniczenia. Celem tego jest natomiast podejmowanie wyzwań, dzięki których możemy przekształcić wytwory naszej wyobraźni w realny świat.

Fotografie powstałe na warsztatach oglądać można w siedzibie stowarzyszenia na os. Centrum C 7 w Nowej Hucie

Nie każdy może zostać artystą, ale każdy może być twórczy na swoja miarę. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez swoja twórczość, mogą wyrazić to, czego nie potrafiliby powiedzieć słowami.

Centrum Terapii Zajęciowej prowadzi między innymi warsztaty fotograficzne. Pomysł na autoportret.

Sekcja sportowa “Szklani”

Prócz umiejętności z szeroko pojętej sztuki górują u was również sportowcy i to nie byle jacy, bo z wielkimi sukcesami.

No nie da się ukryć. Prowadzimy sekcję sportową “Szklani” i jesteśmy członkami Olimpiad Specjalnych. Kilkoro naszych uczestników może się pochwalić sukcesami sportowymi w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. o ile ktoś chciałby skontaktować się ze Stowarzyszeniem, aby wspomóc ich rozwój to można ich odwiedzać codziennie na osiedlu Centrum C 7 gdzie mają swoją siedzibę lub przez stronę Facebook.

Zajrzyj na Facebooka nowohuckiego Centrum Terapii Zajęciowej: Warsztat Terapii Zajęciowej Kraków, os.Centrum C7 | Facebook

***

KdM_biznes_02
Idź do oryginalnego materiału