Świętujemy Dzień Ziemi w BBC Earth

satinfo24.pl 1 dzień temu

Od walczących o przetrwanie raf koralowych na Malediwach, przez wody największych rzek świata, aż po różnorodne krajobrazy Azji – BBC Earth pokaże, jak natura radzi sobie ze współczesnymi wyzwaniami w ciągle zmieniającym się świecie. Obchody święta naszej planety potrwają nie dzień, a cały tydzień – rozpoczną się już w weekend wielkanocny, 19 kwietnia, i potrwają aż do 27 kwietnia. Z kolei w sam Dzień Ziemi, 22 kwietnia, wyemitowany zostanie premierowy odcinek specjalny serialu dokumentalnego Planeta zmian.

Wielkanocne maratony produkcji Azja oraz Alaska z Sue Perkins

Program Planeta zmian: koralowce w Dniu Ziemi

Najwspanialsze rzeki świata

BBC Earth szykuje na Dzień Ziemi specjalną premierę – będzie to fascynujący odcinek specjalny serialu dokumentalnego pt. Planeta zmian. Najwybitniejsi na świecie naukowcy zajmujący się koralowcami zebrali się na Malediwach w ramach ambitnego projektu ratowania tamtejszych wymierających raf. Łączą swoje umiejętności, doświadczenie oraz metody w nadziei na złagodzenie skutków ocieplenia mórz. Podejmują próbę przekształcenia otaczających wyspy wód w gigantyczne laboratorium, w którym koralowce mogłyby się odrodzić. Jednocześnie dążą do zwiększenia wskaźnika retencji larw koralowców na rafie. Jest to bezprecedensowy eksperyment, ale jeżeli się powiedzie, może zapobiec degradacji raf koralowych na całym świecie. Planeta zmian: koralowce ukaże się w BBC Earth w Dzień Ziemi – we wtorek, 22 kwietnia o godz. 23:00.

Obchody Dnia Ziemi w BBC Earth zaczną się jednak już kilka dni wcześniej, gdy przez cały weekend wielkanocny na antenie będzie można obejrzeć maratony dwóch produkcji: Azji(wraz z kulisami powstawania programu) oraz Alaski z Sue Perkins.

Azja jest największym kontynentem na Ziemi. Różnorodność jej krajobrazów zapiera dech w piersiach. Tworzą ją bowiem zarówno rozległe piaski Pustyni Arabskiej, dziewicze, tętniące życiem dżungle Indonezji jak i tundrowe obszary Syberii oraz rafy koralowe Oceanu Indyjskiego. Ekipy filmowe śledzą dramatyczne losy zwierząt zamieszkujących niezwykłe rejony, np. płaskowyżu tybetańskiego, pustyni Gobi oraz Himalajów. Bohaterami tej fascynującej produkcji przyrodniczej, prezentowanej przez sir Davida Attenborough, są rzadkie gatunki niedźwiedzi, nosorożców i wielkich kotów, oraz zadziwiająco liczna grupa dzikich mieszkańców miast. Są nimi także niezastąpieni miłośnicy przyrody, którzy ciężko pracują na rzecz ochrony azjatyckiej fauny i flory. Widzowie będą też mieli szansę przyjrzeć się kolejnym etapom realizacji tej wyjątkowej produkcji przyrodniczej, ponieważ w programie Azja: kulisy produkcji 30 ekip pracujących nad realizacją dzieli się swoimi doświadczeniami i zdradza tajniki pracy nad materiałem filmowym.

Z kolei w programie Alaska z Sue Perkins tytułowa brytyjska komiczka rozpoczyna przygodę życia i wyrusza na Alaskę. Będzie odkrywać największy stan Ameryki, znany z ekstremalnych warunków klimatycznych, dzikiej przyrody oraz zahartowanych mieszkańców. Sue wyrusza na wyprawę z Anchorage, najbardziej zaludnionego miasta stanu. Podążając śladem dawnych poszukiwaczy złota, odwiedza społeczności żyjące na łonie natury i odkrywa wyzwania, z którymi mierzą się każdego dnia.

MaratonyAzji orazAlaski z Sue Perkinsbędzie można obejrzeć w BBC Earth w weekend wielkanocny. Azjawyemitowana zostanie w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną, 19 i 20 kwietnia, od godz. 12:00, a także w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, o godz. 10:30. Bezpośrednio po tym swoją emisję będzie mieć Alaska z Sue Perkins w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia, od godz. 11:30.

Obchody święta naszej planety zakończy emisja trzyodcinkowego serialu dokumentalnego Najwspanialsze rzeki świata. W pierwszym odcinku odkrywamy niektóre z tajemnic Amazonki: gorące źródła, cudowne laguny i różowe delfiny. W kolejnym poznajemy Nil, najdłuższą rzekę świata, która stanowi nie tylko ostoję dla dzikich zwierząt, ale także przyciąga pasjonatów starożytnych kultur oraz kajakarzy poszukujących ekstremalnych wrażeń. Z kolei występująca w trzecim odcinku Missisipi spaja północ z południem kontynentu. Jej dorzecze to wielkie przestrzenie, zamarznięte wodospady oraz posępne bagna, na których można spotkać pracowite bobry. Najwspanialsze rzeki świata ukażą się w BBC Earth w niedzielę, 27 kwietnia o godz. 11:00.

foto, źródło. BBC Studios

Idź do oryginalnego materiału