Weterynaryjna karma dla psów z chorobami wątroby jest odpowiednia dla tych czworonogów, którym lekarz przepisał dietę wątrobową. Taka dieta wspomaga pracę wątroby i pozwala jej się zregenerować. Oczywiście warto dbać o wątrobę naszego psa, zanim pojawi się konieczność jej zastosowania. Niestety istnieją przypadki, których nie da się uniknąć zawczasu. Przybliżamy adekwatności weterynaryjnej karmy na wątrobę dla psa, a także podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed jej użyciem.
Choroby wątroby u psów – jak je rozpoznać u swojego pupila?
Wątroba to narząd, który odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie nie tylko człowieka, ale także i psa. Pełni ona wiele zadań, w których nie może być zastąpiona, między innymi:
- filtruje krew,
- usuwa toksyny, np. amoniak,
- wspomaga trawienie – wydziela żółć, która pozwala rozkładać białka, tłuszcze i węglowodany,
- odpowiada za syntezę i magazynowanie niezbędnych do życia składników odżywczych – przede wszystkim żelaza i witamin,
- odpowiada za termoregulację,
- reguluje poziom hormonów,
Chociaż wątroba posiada adekwatności samoregeneracyjne – to nie znaczy iż jest zupełnie niezniszczalna, a chore psy z rozmaitymi problemami wątrobowymi niestety są częstymi pacjentami przychodni weterynaryjnych.
Jakie są przyczyny dysfunkcji wątroby?
Najczęściej psy doznają zapalenia wątroby, wskutek zarażenia wirusem. Powodem mogą być również zatrucia lub zła dieta. Przewlekła niewydolność wątroby oraz inne jej schorzenia bardzo często są wynikiem podawania psu niedostosowanej karmy niskiej jakości. Nieodpowiednia dieta może również prowadzić do nadwagi, która skutkuje, np. lipidozą, czyli stłuszczeniem wątroby. Inne choroby to ropień wątroby (wypełnienie wątroby ropą) i marskość wątroby (znaczny zanik wątroby). Schorzenia wątroby mogą się pojawić w skutek rozwoju choroby nowotworowej, a także czynników mechanicznych np. podczas wypadków. W wyniku uszkodzenia wątroby do krwi mogą dostać się szkodliwe toksyny prowadzące do powikłań neurologicznych.
Jakie mogą być symptomy świadczące o problemach związanych z wątrobą u psa?
Pies nie jest w stanie powiedzieć nam, iż jego wątroba uległa „awarii”. W dodatku nie zawsze możemy od razu rozpoznać chorobę, po jego zachowaniu. Najczęściej objawia się ona apatią. Pupil może wydawać się smutny i nie mieć apetytu. Jego ruchy mogą być bardzo powolne. W skrajnych przypadkach objawy choroby mogą przypominać śpiączkę lub padaczkę. Nie lekceważmy oznak takiego zachowania, przypisując je “melancholii” lub „gorszemu dniu” psa. o ile objawy dostrzeżemy zbyt późno, może dojść do bardzo niebezpiecznej niewydolności wątroby lub ostrego zapalenia. Z tego względu nie możemy zwlekać i powinniśmy możliwie najszybciej udać się do gabinetu lekarza weterynarii.
Chora wątroba u psa – kiedy jest wskazana karma weterynaryjna dla psów?
Wybór karmy weterynaryjnej dla psa z chorą wątrobą powinien być skonsultowany z weterynarzem. Lekarz dokładnie zbada psa i pomoże w dopasowaniu odpowiedniego rodzaju karmy. Pamiętajmy, iż tylko on może wystawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Działanie na „własną rękę” może okazać się bardzo szkodliwe, a choćby doprowadzić do śmierci pupila. Prawidłowa diagnoza jest niezwykle istotna, a karma powinna być do niej dostosowana, np. specjalistyczna karma dla psów cierpiących na niewydolność wątroby różni się od karmy dla psów z zapaleniem trzustki.
Weterynaryjna dieta wątrobowa – dieta dla psa z chorą lub regenerującą się wątrobą
Prawidłowa dieta wspiera pracę wątroby i przewodu pokarmowego. Jest kluczowa w trakcie procesu leczenia i regeneracji tego organu. Pomaga odciążyć organizm, wspomaga przemianę materii i odbudowę komórek wątroby. Lekarz może zalecić specjalną dietę weterynaryjną, opierającą się o weterynaryjną karmę dla psów.
Czym powinna się wyróżniać dietetyczna karma dla psów z problemami wątroby?
Weterynaryjna karma dla psów chorych na wątrobę ma następujące adekwatności:
- zawiera w sobie białka o wysokiej wartości odżywczej,
- jest lekkostrawna,
- wspomaga pracę wątroby i przewodu pokarmowego,
- wpływa korzystnie na funkcjonowanie wątroby i regenerację hepatocytów oraz zapobiega zanikowi tkanki mięśniowej,
- zmniejsza obciążenie wątroby zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości dysfunkcji,
- ma zmniejszoną ilość miedzi i sodu, które obciążają wątrobę,
- dodatek przeciwutleniacza w postaci przyswajalnego cynku, chroni przed wchłanianiem miedzi.
Zawartość tłuszczy powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, gdyż prowadzi do produkcji żółci i kwasów żółciwych w organizmie psa. Podobnie jest w przypadku białka, które włpływa na produkcję amoniaku w wątrobie. W składzie takich karm często może być obecny ostropest plamisty, a także karczoch. Ostropest plamisty jest źródłem sylimaryny, która uszczelnia błony hepatocytów, odtruwa i stabilizuje wątrobę. Z kolei karczoch zawiera cynarynę i inulinę, które stymulują procesy metaboliczne i wspomagają trawienie tłuszczu. Dodatkowo w karmie weterynaryjnej mogą zawierać się inne wartościowe składniki odżywcze. Na przykład fosfolipidy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na regeneracje komórek.
Mokra i sucha karma dla psów ze schorzeniami wątroby z dopiskiem hepatic – jaka jest najlepsza karma dla psa z chorą wątrobą?
Karma dietetyczna dla psów z niewydolnością wątroby i jej innymi chorobami najczęściej jest dostępna w dwóch rodzajach. Może to być sucha lub mokra karma dla psa, np. Vet Expert hepatic to pełnoporcjowa i zbilansowana karma sucha, a mokra karma weterynaryjna 4Vets Dog Hepatic należy do popularnej marki Dolina Noteci. Posiłki z oznaczeniem hepatic – zarówno mokre, jak i suche, są odpowiednie dla psów wymagających wysoce przyswajalnego pokarmu. Oczywiście powinny być dostosowane do naszego psa. Na przykład w przypadku, gdy mamy szczeniaka sprawdźmy, czy karma jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych psów, czy może ją przyjmować szczeniak (poniżej / powyżej 6 miesiąca).
Jaka karma będzie najlepsza dla psa z chorobami wątroby – podsumowanie
Zdrowie psa w dużym stopniu zależy od kondycji jego wątroby. Opisaliśmy, jakie ważne funkcje pełni ten organ w organizmie. Przedstawiliśmy także choroby, jakie mogą zagrażać psom z chorą wątrobą i wskazaliśmy objawy, które mogą o nich świadczyć. Wspomnieliśmy o znaczeniu diety wątrobowej w procesie leczenia. Taka dieta może się opierać na specjalistycznych, weterynaryjnych karmach ułatwiających regenerację wątroby. Są one lekkostrawne i odznaczają się specjalnym składem, który nie obciąża pracy wątroby. Na koniec jeszcze raz przestrzegamy, iż tylko weterynarz może postawić prawidłową diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.