W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat Nature szczególnej uwadze poleca: Premierę serii „Lamparty: gra o tron”, która śledzi losy rodziny królewskiej lampartów z prywatnego rezerwatu Djuma w Sabi Sands w RPA. Premierę serii „Dzikie języki” przedstawiającej działania badaczy, którzy słuchają zwierząt w ich naturalnych środowiskach i na ich warunkach, aby lepiej zrozumieć i rozszyfrować ich tajemne języki. Premierę 2. sezonu serii „Olbrzymy, których już nie ma”, która dzięki bezpośredniemu dostępowi do badań paleontologicznych wspomaganych najnowocześniejszą technologią poznaje tajemnice największych bestii, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie. Premierę programu „Skrzydlate drapieżniki”, który ukazuje najskuteczniejsze ptaki drapieżne na świecie – od odległych krain po nasze własne podwórka. Film „Prawdziwa księga dżungli” śledzący codzienne życie odpowiedników postaci opisanych przez Rudyarda Kiplinga w „Księdze dżungli”, czyli wilków, słoni i tygrysów zamieszkałych w Indiach. Serię „Wielka Rafa Koralowa: żywy skarb”, dzięki której zajrzymy do położonych na różnych głębokościach zakątków rafy i odwiedzimy przeróżne gatunki dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. W styczniu Polsat Viasat Nature zaprasza także na cykl tematyczny Spotkania z Afryką.
Lamparty: gra o tron
Premiera: wtorek 28 stycznia, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ wyprawy
Tytuł oryginalny: A Game of Leopard Thrones
Rok: 2023
Zaczyna się „gra o tron” — kto zostanie nowym królem i królową lampartów? To koniec ery wśród rodziny królewskiej lampartów z prywatnego rezerwatu Djuma w Sabi Sands w RPA. Królowa rodu, panująca od 13 lat, nie żyje. Kurhula padła, pozostawiając dwa bezbronne 13-miesięczne młode o imionach Xongile i Hosana. Thandi, najstarsza córka zmarłej królowej, przejmuje władzę po matce. Tingana akceptuje Thandi i niedługo zostają rodzicami Tlalamby.
Thandi znajduje małego Xongile, a po bratobójczej walce Xongile znika. Powraca pokój, ale niedługo Tingana choruje i pozostawia swoje młode i terytorium bez ochrony; Hosana jest niedoświadczona, a mała Tlalamba — bardzo nieposłuszna. Pojawia się Hukumuri, młody samiec szukający zwady i stanowiący śmiertelne zagrożenie dla Tlalamby i Hosany…
Dzikie języki
Premiera: środa 1 stycznia, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 5 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ nauka
Tytuł oryginalny: Wild Talk
Rok: 2024
W ostatnich latach nastąpiło znaczne przyspieszenie badań nad zoosemiotyką, czyli nauką o komunikacji między zwierzętami. Dawniej próbowaliśmy rozumieć to, w jaki sposób różne gatunki komunikują się i odnoszą się do siebie nawzajem, poprzez porównywanie „mowy zwierząt” z ludzkimi językami.
Dziś eksperci słuchają zwierząt w ich naturalnych środowiskach i na ich warunkach, aby lepiej zrozumieć i rozszyfrować ich tajemne języki — i odkryć, iż zwierzęta są tak samo złożone, inteligentne i wyrafinowane jak my. Ta dynamiczna nowa sfera wiedzy ma ogromne znaczenie: tylko dzięki zrozumieniu zawiłości komunikacji zwierząt możemy znaleźć najlepsze sposoby ochrony wszystkich gatunków na całej naszej planecie.
Olbrzymy, których już nie ma
Premiera: czwartek 2 stycznia, godz. 21:00
Sezon: 2
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ historia/ technologia
Tytuł oryginalny: Lost Beasts: Unearthed
Rok: 2024
Widzowie tej serii uzyskają bezpośredni dostęp do badań paleontologicznych, wspomaganych najnowocześniejszą technologią oraz doskonałych animacji komputerowych. Celem jest poznanie tajemnic największych bestii, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie: od śmiertelnie groźnych tyranozaurów po wielkie mamuty włochate, przerażające tygrysy szablozębne i niezwykłe morskie potwory.
Wyniki najnowszych badań ujawniają, jak te olbrzymie zwierzęta ewoluowały, by podbić planetę, dlaczego były tak ogromne i co spowodowało ich wyginięcie.
Cykl: Spotkania z Afryką
W każdą niedzielę od niedzieli 5 stycznia, godz. 21:00
Zapraszamy do odwiedzenia nieokiełznanego kontynentu pełnego fantastycznych, różnorodnych krajobrazów, który jest domem dla najbardziej znanych i najbardziej niesamowitych dzikich zwierząt na świecie.
Afryka to kontynent skrajności: wysokie góry w Tanzanii i Kenii, dzikie bagna w delcie Okawango i najwyższe temperatury na Ziemi.
Skrzydlate drapieżniki
Premiera: piątek 17 stycznia, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ historia/ nauka
Tytuł oryginalny: Raptors
Rok: 2023
Ptaki drapieżne to najwięksi łowcy na naszej planecie. Wszystkie mają haczykowate dzioby, apetyt na mięso i ostre jak brzytwa szpony. Ta seria opowiada historię niezwykłego sukcesu latających drapieżników. Podziwiamy najbardziej znane i rzadziej spotykane gatunki, poznajemy najnowsze odkrycia i interesujące zachowania, dowiadujemy się, jak ptaki drapieżne doskonalą sztukę polowania i jak przystosowują się do najtrudniejszych środowisk.
Pytamy także, jaka przyszłość czeka je w gwałtownie zmieniającym się świecie. Zapraszamy na serię ukazującą najskuteczniejsze drapieżniki na świecie – od odległych krain po nasze własne podwórka.
Prawdziwa księga dżungli
Wtorek 21 stycznia, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ wyprawy
Tytuł oryginalny: The Real Jungle Book
Rok: 2023
125 lat temu Rudyard Kipling — Anglik urodzony w Indiach — napisał zbiór opowiadań, które są czytane od pokoleń – „Księgę dżungli”. Historie te opowiadają o chłopcu wychowanym przez wilki. Kipling opisuje w nich wymyślone przez siebie „prawo dżungli”, którego wszystkie zwierzęta muszą przestrzegać. Przy bliższej analizie można dojść do wniosku, iż chodzi po prostu o przetrwanie najlepiej przystosowanych.
Opisane przez pisarza prawo to oczywiście fikcja, ale kryją się za nią fakty. W Indiach przez cały czas żyją wilki polujące na suchych równinach, tygrysy przemierzające coraz mniej rozległe lasy i słonie kroczące szlakami niezmiennymi od pokoleń. W tym filmie, nakręconym w całości w Indiach, śledzimy codzienne życie odpowiedników postaci opisanych przez Rudyarda Kiplinga w „Księdze dżungli”.
Wielka Rafa Koralowa: żywy skarb
Wszystkie odcinki w niedzielę 26 stycznia, od godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 4 x 60 min
Gatunek: Dokument/ przyroda/ wyprawy
Tytuł oryginalny: The Great Barrier Reef: A Living Treasure
Rok: 2020
Wielka Rafa Koralowa to jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych świata i miejsce o największej bioróżnorodności na ziemi. W tej czteroodcinkowej serii nakręconej przez nagrodzonego Emmy filmowca Richarda Fitzpatricka zajrzymy do położonych na różnych głębokościach zakątków rafy.
Odwiedzimy przeróżne gatunki dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i poznamy przedstawicieli tego ogromnego wodnego ekosystemu.
foto, źródło. Viasat