Stosujesz sól, by zwalczyć szkodniki? Sprawdź, jak to wpływa na twoje uprawy

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123rf.com /INTERIA.PL


Sól bez dwóch zdań jest skutecznym środkiem na szkodniki w ogrodzie. Zanim jednak rozsypiesz ją na grządkach, sprawdź, jak wpłynie na twoje uprawy. Jej stosowanie w ogrodzie uznajemy za błąd, ponieważ działa niszczycielsko na rośliny. Istnieją inne, bezpieczne metody np. na pozbycie się chwastów.

Ogrodnicy szukają szybkich i tanich rozwiązań na wypędzenie szkodników z ogrodu. Nie zawsze jednak takie metody są skuteczne - mogą spowodować poważne straty w uprawach. Tak też jest z solą, przynoszącą więcej szkody niż pożytku. Jak działa? Czym ją zastąpić? Sprawdź już teraz.

Niszczycielski wpływ soli na glebę i rośliny

Sól rozsypana w ogrodzie ma zły wpływ na glebę. Zmienia strukturę podłoża, zbijając jego cząsteczki. Prowadzi to do zasklepienia ziemi i utracenia umiejętności retencji wody. Korzenie roślin mają zatem utrudniony dostęp do wody.

Okazy w ogrodzie nie mogą również pobierać składników pokarmowych, ponieważ sól niszczy pożyteczne mikroorganizmy w ziemi. Staje się zatem mało żyzna.

Przez utratę gleby do retencji wody, rośliny mają utrudnione pobieranie jej z podłoża, choćby jeżeli regularnie podlewamy grządki. To z kolei skutkuje osłabieniem upraw i chorobami oraz częstszymi atakami szkodników.

Poza tym sól może spowodować poparzenie liści i korzeni roślin. Prowadzi to nie tylko do ich osłabienia, ale choćby do zamierania.

Co wybrać zamiast soli na chwasty?

Chwasty to najczęstszy problem ogrodników. Właśnie dlatego gwałtownie zwalczają je solą, zapominając, jak bardzo negatywny wpływ ma ten środek na rośliny. Co zatem wybrać zamiast soli?

Polecamy ściółkowanie gleby. Dzięki warstwie organicznej ściółki ziemia będzie odpowiednio nawodniona i wolna od chwastów.

Możemy też usuwać je manualnie. Co prawda, jest to czasochłonna metoda, jednak skuteczna i bezpieczna dla innych, ogrodowych okazów.

W ogrodzie warto stosować naturalne herbicydy m.in. ocet i sodę oczyszczoną. Te składniki nie szkodzą ani glebie, ani roślinom.

Chwasty można również zwalczać poprzez regularne spulchnianie podłoża. Dzięki temu te niechciane rośliny nie ukorzenią się w ziemi.

Zobacz też:

Twoje frezje będą najpiękniejsze w okolicy. Wystarczy, iż będziesz pamiętać o tych zasadach

Widzisz takie robaki w ogrodzie? Działaj szybko, nim zniszczą rośliny

Są podobne do bratków, ale kwitną aż do jesieni. To najlepszy wybór na balkon

Idź do oryginalnego materiału