Storczyk nie chce kwitnąć? Przygotuj mu taką kąpiel wzmacniającą

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Storczyki wypuszczają kwiaty na przełomie października i listopada i możemy się nimi cieszyć aż do wiosny. Co jednak zrobić, kiedy storczyk nie chce kwitnąć? Możesz skorzystać z domowego sposobu, który sprawi, iż roślina wypuści pąki. Rozwiązaniem jest szwedzka kąpiel.

Szwedzka kąpiel na kwitnienie storczyka

Storczyki to dość kapryśne i wymagające rośliny, którym wiele rzeczy przeszkadza w kwitnieniu. jeżeli twoja roślina mimo usilnych starań, nie wypuszcza nowych pąków, nie wszystko stracone. Szwedzi mają rozwiązanie na wątłego storczyka - kąpiel wzmacniającą. Zastosuj ją, gdy tylko zauważysz, iż twoja roślina marnieje.

Szwedzka kąpiel dla storczyka jest bardzo prosta w przygotowaniu i pobudzi kwitnienie rośliny. Najpierw wypełnij do połowy wodą szeroki wazon. Następnie delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i oczyść szczotką jej korzenie. Dzięki temu będzie lepiej chłonąć wodę. Teraz zanurz korzenie orchidei w wodzie i ustaw w słonecznym miejscu. Wodę zmieniaj codziennie, by nie zmętniała. Po takiej szwedzkiej kąpieli twój storczyk niedługo zakwitnie.

Odżywka wzmacniająca do storczyka

Jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić storczyka, możesz przygotować ryżową wodę do szwedzkiej kąpieli. Mocz ryż w wodzie przez około trzy godziny, a postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Różnica polega na tym, bo wazon wypełnić wodą, w której wcześniej moczył się ryż. Uwalnia on mikroskładniki, które doskonale odżywią orchidee.

Innym domowym sposobem na wzmocnienie storczyka jest nawóz z bananów. Zalej pocięte skórki owocu ciepłą wodą i zakręć w słoiku. Po dwóch dniach przecedź miksturę i podlewaj nią swoje orchidee. Wystarczy to robić raz na trzy tygodnie. Skórki bananów zawierają potas i fosfor, które wpływają pozytywnie na kwitnienie roślin.

Czytaj też: Amarylis nie chce kwitnąć? Winny może być ten mały szczegół

Dlaczego storczyk nie kwitnie?

Orchidee to dość kapryśne rośliny o specyficznych wymaganiach. Na to, iż nie wypuszczają kwiatów, może wpłynąć wiele czynników. Oto najczęstsze błędy, przez które storczyk nie kwitnie:

  • nieodpowiednie naświetlenie: Storczyki potrzebują rozproszonego światła. Ciemność lub zbytnie nasłonecznienie im nie służy;
  • nieodpowiednia temperatura: dla orchidei idealna jest temperatura w okolicach 20 stopni Celsjusza, przy czym na noc powinna ona spadać;
  • nadmiar wody: storczyki nie potrzebują zbyt obfitego podlewania, wystarczy robić to raz w tygodniu. Nie należy jednak dopuścić do wyschnięcia korzeni;
  • brak nawożenia i zbrylone podłoże: te rośliny potrzebują przepuszczalnego podłoża i regularnego nawożenia.

Poza tym storczykom szkodzi również stres wynikający ze zmiany miejsca, przesadzenia lub podcinania. To delikatne rośliny i po każdym takim zabiegu muszą dojść do siebie.

Zobacz też:

Zamiast wyrzucać do kosza, włóż do doniczki z anturium. Obsypie się kwiatami

To najlepsza alternatywa dla choinki. Nacieszy twoje oko nie tylko w święta

Moja babcia wysiewa warzywa tylko w ten sposób. Rosną duże i zdrowe

Idź do oryginalnego materiału