Gdy zbierzesz już pomidory, marchewki i inne rośliny uprawiane w skrzynkach, rodzi się pytanie: Co zrobić z ziemią po warzywach? Podpowiadamy, jak ją zagospodarować, by się nie zmarnowała. Wystarczą proste zabiegi, by ponownie nadawała się do użycia.
Warzywa są uprawiane w skrzynkach nie tylko na balkonach i tarasach. Często robi się to również w ogrodach i szklarniach, gdy trzeba dać glebie odpocząć po chorobach czy niektórych bardziej wymagających uprawach. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego roślin, wiele osób zastanawia się, co zrobić z ziemią po warzywach. Co prawda jest wyjałowiona, ale wyrzucanie jej, szczególnie gdy skrzynek jest dużo, wydaje się marnotrawstwem. Jest prosty sposób, by ją wykorzystać.
Co zrobić z ziemią po warzywach?
Jeśli chcesz ponownie użyć glebę ze skrzynek, najpierw musisz sprawdzić, czy nie ma w niej szkodników. Na ziemi rozłóż grubą folię, a następnie wysyp na nią zawartość pojemników. Sprawdź, czy w glebie nie ma ślimaków oraz innych niechcianych gości. jeżeli jest „czysta”, możesz wysypać ją na grządki w ogrodzie, dodać obornik oraz kompost i wykorzystać pod uprawę. Pamiętaj jednak, iż w kolejnym sezonie powinieneś zasiać w niej inne rośliny. jeżeli widzisz szkodniki, przed wysypaniem ziemi na grządki, musisz je usunąć. W przypadku małej ilości możesz to zrobić manualnie. jeżeli jest ich więcej, przekompostuj glebę i dodaj do niej środek na szkodniki. Dopiero, gdy się ich pozbędziesz, możesz wykorzystać ziemię.
Co zrobić z ziemią po warzywach? Fot. Freepik
Co zrobić z ziemią po warzywach, gdy nie masz ogrodu?
Opisana wcześniej metoda wykorzystania ziemi sprawdza się tylko w przypadku posiadania skrzynek oraz ogrodu z grządkami warzywnymi. Osoby, które nie mają ogródków i hodują warzywa na tarasie lub balkonie, nie mają możliwości użycia jej w ten sposób. Na szczęście można poradzić sobie inaczej. Po wysypaniu ziemi i sprawdzeniu jej pod kątem szkodników umyj dokładnie skrzynki. Możesz użyć octu lub mydła potasowego. Następnie przygotuj ziemię na następny sezon. Dodaj do niej trochę świeżego podłoża, kompost oraz nawóz mikroelementowy. Zostaw mieszankę na folii na zimę. Za jakiś czas możesz wzbogacić podłoże nawozem, popiołem drzewnym oraz wapnem (późną jesienią). Czas na przesypanie gleby do skrzynek nadejdzie wczesną wiosną. jeżeli nie chcesz trzymać na balkonie ziemi przez całą jesień oraz zimę, możesz wsypać podłoże do skrzynek od razu, ale utrudni to kolejne etapy nawożenia.
Jak wykorzystać ziemię po warzywach? Fot. Freepik
Czy warto kompostować ziemię z pojemników?
Ziemię ze skrzynek możesz przerobić na kompost. W pierwszym roku będzie wiązało się to z koniecznością całkowitej wymiany podłoża w pojemnikach, ale w kolejnych latach będziesz mógł tylko wzbogacać glebę kompostem zgodnie z naszą wcześniejszą instrukcją. Kompostowanie (szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury) daje świetne efekty — ziemia zostaje wzbogacona o mikroelementy i poprawia swoją strukturę. Kompostowanie pomaga również zlikwidować patogeny chorób grzybowych. Jedyne, o czym musisz pamiętać przed wrzuceniem ziemi ze skrzynek do kompostownika, to dokładne sprawdzenie, czy nie ma w niej szkodników.