Stolica wyrusza z pomocą dla powodzian na Dolnym Śląsku: Transporty pełne wsparcia

1 dzień temu

Pierwsze konwoje przewożące pomoc dla poszkodowanych przez powódź na Dolnym Śląsku ruszyły dziś ze stolicy Polski. Prezydent Warszawy, podczas dzisiejszej odprawy służb, otrzymał raport na temat sytuacji dotyczącej rzeki Wisły i warunków panujących w mieście.

Transporty opuszczające siedzibę MPWiK na Ochocie były wypełnione wodą, żywnością i beczkowozami. Od niedzieli, po decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego o aktywnym wspomaganiu ofiar powodzi, organizowane są zbiórki darów. Konwój z pomocą wyjechał we wtorek rankiem ze Stacji Filtrów kierując się do Lądka – Zdroju, Nysy i Kłodzka. Zbiórka darów jeszcze trwa w siedzibie MPWiK przy ulicy Raszyńskiej oraz jest prowadzona we wszystkich dzielnicach miasta.

Magazyn Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” otwarty jest całą dobę i przez cały czas przyjmuje darowizny – wejście od strony ulicy Raszyńskiej. Dwa ciężarówki, cztery transportery i cztery beczkowozy wypełnione 35 paletami wody oraz około 50 paletami żywności, artykułów chemicznych i higienicznych ruszyły na południe kraju. MPWiK dostarczyło również kilka dużych pomp służących do osuszania zalanego terenu.

Jutro zaplanowany jest kolejny transport, który dostarczy pomoc między innymi do Głuchołaz. Zainteresowanie zbiórką przekroczyło oczekiwania – pierwotnie planowano wysłać trzy ciężarówki, ale ze względu na ilość darowizn od warszawiaków, prawdopodobnie będzie potrzebna dodatkowa flota pojazdów. Ciągle gromadzone są dary przy Stacji Filtrów oraz w kilkudziesięciu punktach w dzielnicach – podziękował wszystkim zaangażowanym Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas dzisiejszej odprawy bezpieczeństwa miasta.

Prezydent wyraził swoje uznanie dla gotowości służb i jednostek miejskich na ewentualne zmiany sytuacji w stolicy oraz za ich zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym.

Według prognoz ekspertów fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy 20 września, ale jej wysokość nie przekroczy 210 cm, co jest znacznie poniżej stanu ostrzegawczego wynoszącego 600 cm. Mimo to, wszystkie służby są w gotowości, intensywnie monitorowane są wały przeciwpowodziowe, śluzy, tamy bobrowe. Na bieżąco prowadzone są prace związane z czyszczeniem krat odpływowych oraz koszeniem brzegów cieków wodnych. Wszystkie jednostki i podmioty odpowiedzialne za funkcjonowanie miasta pozostają w stałym kontakcie koordynowanym przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Schronisko na Paluchu również dołączyło do akcji pomocy ze względu na trudną sytuację zwierząt w południowej Polsce. Zbierane są dary dla zwierząt, które ucierpiały w wyniku powodzi. Potrzebne są czyste koce, duże ręczniki, karma sucha i mokra zarówno dla psów jak i kotów. Dary można dostarczyć do kilku lokalizacji w Warszawie, między innymi do Schroniska na Paluchu, Zarządu Zieleni m.st. Warszawy czy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie. Zbiórka darów potrwa do 20 września 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału