Wczesnowiosenne opryski to najważniejszy element pielęgnacji ogrodu. Pozwala ograniczyć występowanie szkodników jeszcze zanim zdążą zagrozić roślinom. To prosty zabieg, który znacząco wpływa na zdrowie drzew i krzewów owocowych przez cały sezon. Odpowiednio przeprowadzony nie tylko chroni przed owadami i chorobami, ale także wspiera rośliny w rozwoju, zapewniając im lepszy start w okresie wegetacyjnym.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk
Jakie opryski przeprowadza się w lutym? Dwa rodzaje zabiegów, na które warto postawić
Istnieją dwa główne typy oprysków drzew owocowych: chroniące przed chorobami grzybowymi oraz zwalczające szkodniki. Pierwsze z nich wykonujemy przy użyciu środków grzybobójczych, które mogą być oparte na składnikach chemicznych lub naturalnych. Preparaty należy aplikować obficie, zaczynając od nasady pnia i kierując się ku wyższym pędom. Dzięki temu skutecznie eliminujemy zarodniki grzybów i zapobiegamy ich dalszemu rozprzestrzenianiu.
Z kolei opryski zwalczające szkodniki najlepiej przeprowadzać przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych. Do tego celu często stosuje się preparaty olejowe lub naturalne wyciągi - na przykład napar z pokrzywy. Pamiętajmy, iż oprysk olejowy musi być na tyle intensywny, aby ciecz spływała z gałęzi. W ten sposób skutecznie uniemożliwiamy szkodnikom oddychanie i tym samym ograniczamy ich populację. Jak przygotować wspomniany powyżej napar z pokrzywy? Wystarczy zalać kilogram suszu lub świeżego zioła 10 litrami wody i pozostawić na dobę.
Zobacz też: Przygotuj swoje pelargonie do wiosny. Z tą odżywką wybudzisz kwiaty z zimowego spoczynku
Jak działa oprysk olejowy? Tworzy cienką warstwę na powierzchni rośliny, odcinając szkodnikom dostęp do tlenu. To skuteczna metoda zwalczania: miodówek gruszowych, miseczników, mszyc, przędziorków czy skorupników jabłoniowych. Dzięki temu ograniczasz populację owadów jeszcze przed startem sezonu wegetacyjnego.
Przy jakich temperaturach można robić opryski? Optymalne warunki do udanych zabiegów
Najlepszym czasem na oprysk jest późna zima i wczesna wiosna. Optymalne warunki to temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza. Przed zabiegiem warto usunąć stare liście i zaschnięte pędy, które mogą skrywać patogeny. Ważne, aby podczas wykonywania oprysku nie padał deszcz, ponieważ ciecz ochronna powinna utrzymać się na roślinach co najmniej kilka dni. Poza tym zabieg najlepiej wykonywać przy bezwietrznej pogodzie, co zapewni równomierne rozprowadzenie preparatu na drzewach i krzewach. Na opakowaniach środków ochrony często znajdują się informacje dotyczące odpowiednich warunkach do przeprowadzenia zabiegu. Naturalne preparaty można stosować także latem, najlepiej po zachodzie słońca.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.