Springer spaniel to wysoki, elegancki pies o jedwabistej sierści. Jest radosny i zawsze chętny do zabawy. Uwielbia aportować i współpracować z człowiekiem. To idealne zwierzę dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu w łonie natury. Co powinien wiedzieć przyszły opiekun springer spaniela?
Springer spaniel – podstawowe informacje
FCI | grupa VIII (aportery, płochacze i psy dowodne), sekcja 2 (płochacze) |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | kontaktowy, przyjacielski, łagodny wobec ludzi i zwierząt, wesoły |
Rozmiar | wielkość (wysokość w kłębie): około 51 cm
masa ciała: psy 20–25 kg, suki 18–22 kg |
Sierść | szata: przylegająca, prosta, dosyć miękka, wodoodporna
umaszczenie: wątrobowo-białe, czarno-białe lub którykolwiek z tych kolorów ze znaczeniami |
Kraj pochodzenia | Wielka Brytania |
Springer spaniel – szczypta historii
Spaniele wywodzą się od dawnych „ptaszników” – psów, których zadaniem było płoszenie ptactwa w nastawione sieci. Pochodziły one z Półwyspu Iberyjskiego i wraz z Celtami przybyły na Wyspy Brytyjskie, dając początek dzisiejszym seterom i spanielom. Pierwsze wzmianki o spanielach „ziemnych” czy też „lądowych” (w odróżnieniu od „wodnych”) pojawiają się w XVI-wiecznych źródłach angielskich, a sto lat później mówi się już o spanielach „crouching” lub „springing”, czyli właśnie płochaczach.
Za milową datę w historii rasy psów springer spaniel uważa się rok 1812, kiedy urodził się pies o imieniu Mop 1, stanowiący własność rodziny Boughey ze Shropshire, która hodowała springer spaniele aż do lat 30. XX wieku. Nazwa oraz wzorzec rasy zostały oficjalnie uznane przez Brytyjski Kennel Club w 1902 roku. Wcześniej używano najrozmaitszych określeń, najczęściej spaniele z Norfolk, bo w tym hrabstwie występowały najliczniej. Pierwszym psem, który zdobył tytuł championa na wystawie Kennel Club w 1903 roku, był Beechgrove Will, daleki potomek wspomnianego Mopa. Wiemy to, ponieważ rodzina Boughey prowadziła dla psów księgi rodowodowe, długo zanim powstał Kennel Club. Springer spaniele gwałtownie stały się bardzo popularne jako psy wystawowe.
Springer spaniel – wygląd
Springer spaniel ma zwartą i mocną budowę. Jest najwyższy spośród wszystkich brytyjskich spanieli. Głowa springera jest dość szeroka i zaokrąglona, z wyraźnym stopem i bruzdą czołową, kufa szeroka i głęboka, wyrzeźbiona pod oczami. Oczy mają kształt migdała i ciemnoorzechowy kolor. Charakterystyczne dla wszystkich spanieli długie i obficie owłosione uszy są zaokrąglone na końcach i osadzone na linii oka.
Springer spaniel wyróżnia się sposobem poruszania się – podczas biegu wyrzuca przednie kończyny „prosto z łopatki”, bez zginania ich w nadgarstkach. W wolniejszym ruchu porusza się inochodem (lewa przednia i lewa tylna noga przenoszone są synchronicznie, a następnie prawa przednia i prawa tylna noga).
Jego szata jest półdługa, przylegająca, z niewielkimi „piórami” na uszach, przednich kończynach, tułowiu i tylnych kończynach. Umaszczenie występuje w dwóch typach: wątrobowo-białym i czarno-białym.
Springer spaniel – charakter
Springer spaniel to pies o żywym temperamencie, przyjazny, wesoły i łagodny. Potrafi okazywać sympatię choćby nieznajomym osobom, przyjaźnie do niego nastawionym.
Springer spaniel, jak wszystkie spaniele, jest świetnym psem myśliwskim, płochaczem (jego zadaniem jest płoszenie zwierzyny). Doskonale aportuje, jest szybki i bardziej wytrzymały niż inne spaniele. Aktywność fizyczna i intelektualna to jego podstawowe potrzeby, które należy zaspokajać poprzez interesujące spacery oraz wspólną zabawę.
Jest inteligentny i gwałtownie się uczy. Jego szkolenie nie jest trudne, o ile zostanie adekwatnie przeprowadzone. To jeden z najposłuszniejszych psów myśliwskich. Uwielbia sprawiać euforia osobom znajdującym się w jego otoczeniu, dlatego chętnie wykonuje polecenia opiekuna. Oczywiście pod warunkiem iż trening będzie poparty nagrodami i pochwałami.
Springer spaniel – dla kogo?
Springer spaniel to odpowiednie zwierzę dla osoby, która dysponuje sporą ilością wolnego czasu. Pies ten jest najszczęśliwszy, gdy obok jest jego opiekun, dlatego źle znosi samotność. Oczywiście można nauczyć go zostawania w domu na kilka godzin, jednak częste, całodniowe rozłąki mogą być dla niego bardzo trudne i przyczynić się do wykształcenia lęku separacyjnego.
Springer spaniel to doskonały towarzysz zabaw dla osób w różnym wieku. Uwielbia spędzać czas zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Chętnie bierze udział w rozmaitych aktywnościach – lubi biegać przy rowerze, pływać czy towarzyszyć opiekunowi podczas joggingu.
Springer spaniel – cena
Cena springer spaniela zależy od jego pochodzenia, wieku oraz płci i waha się od 2000 do choćby 4000 zł. Rasowe psy stanowią niemały wydatek, ponieważ hodowla springer spanieli to wymagające i odpowiedzialne zajęcie. Hodowca poświęca nie tylko pieniądze, ale też sporo czasu, aby odpowiednio opiekować się zwierzętami. Na cenę szczeniąt springer spaniela wpływają więc koszty poniesione m.in. na: opiekę nad matką przez całe jej życie, opiekę weterynaryjną w czasie ciąży i nad szczeniętami, odpowiednią dietę oraz socjalizację.
Springer spaniel – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści springer spaniela nie jest zbyt skomplikowana. Wymaga jednak systematycznego czesania, zwłaszcza w okresie linienia. Szczególnie obfite włosy na głowie, uszach i szyi można trymować.
Obwisłe uszy springer spaniela wymagają regularnych kontroli, dokładnego osuszania po kąpieli, czyszczenia oraz usuwania włosów z wnętrza małżowiny. Psy z oklapniętymi uszami mają skłonność do infekcji, jeżeli higiena nie jest należycie zachowana.
Springer spaniel – żywienie
- Aby springer spaniel cieszył się dobrą kondycją, jego żywienie powinno opierać się na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. Zaleca się, aby była to zarówno karma sucha, jak i mokra w proporcjach 1:1 pod względem masy produktu.
- Należy ustalić dokładne zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, które zależy od takich czynników, jak: wiek, masa ciała i aktywność fizyczna. Jedzenie należy dawkować pupilowi zgodnie z tym, ile kalorii dziennie potrzebuje. Nie powinien mieć stałego dostępu do pożywienia.
- Dzienną porcję jedzenia trzeba podzielić czworonogowi na 2–3 posiłki i podawać je o stałych porach, z zachowaniem odpowiedniej przerwy (minimum 30 minut) między jedzeniem a aktywnością fizyczną.
- Niektórzy opiekunowie springer spanieli, zwłaszcza wystawowych, decydują się na zakładanie im tzw. snoods podczas jedzenia, czyli kołnierza zapobiegającego brudzeniu się uszu.
Springer spaniel – zdrowie
Springer spaniel żyje około 12–15 lat. Jest rasą stosunkowo zdrową i odporną. Najbardziej wrażliwe są jego oczy i uszy, o które trzeba dbać ze szczególną starannością. Chociaż psy tej rasy rzadko chorują, mogą zapadać na następujące schorzenia:
- przetrwały przewód tętniczy Botalla,
- ubytek przegrody międzykomorowej,
- kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM),
- łojotok pierwotny,
- astenia skóry,
- wrodzona miastenia,
- zaćma,
- PRA,
- entropium i ektropium,
- łuszczka,
- przerost pochwy,
- niewydolność zwieracza cewki moczowej,
- gangliozydoza,
- abiotrofia móżdżku,
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy.
Springer spaniel – ciekawostki
W XVI wieku podzielono spaniele na dwie grupy: wodne (cocker spaniele) i lądowe (springer spaniele) ze względu na środowisko pracy. Cocker spaniele przeznaczone były do polowań na ptactwo łowione w sieci, natomiast springer spaniele płoszyły ptactwo z zarośli.
Springer spaniel to największy spośród spanieli angielskich.
Springer spaniel – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla suki springer spaniela: Fiona, Norma, Rosa, Tori, Ważka.
Przykładowe imiona dla psa springer spaniela: Lupus, Nixon, Proton, Teksas, Winston.