Specustawa uderza w działkowców? Nikt nie spodziewał się tego zapisu!

8 godzin temu

Rodzinne ogródki działkowe znalazły się na celowniku nowej specustawy MON. Rząd chce uprościć procedury przejmowania gruntów pod inwestycje obronne, co oznacza, iż działkowcy mogą zostać wywłaszczeni szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Choć w ostatniej chwili wprowadzono poprawkę mającą chronić ROD-y, Polski Związek Działkowców alarmuje: to wciąż za mało, by zagwarantować pełne prawa i odszkodowania dla użytkowników działek.

fot. Warszawa w Pigułce

Rząd będzie mógł przejąć ogródki działkowe. Specustawa MON budzi niepokój wśród działkowców

Rządowa specustawa o obronności, uchwalona pod koniec czerwca, otwiera drogę do szybkiego przejmowania terenów pod inwestycje wojskowe – także tych, na których znajdują się rodzinne ogródki działkowe. Choć poprawka zgłoszona w Sejmie ma chronić interesy działkowców, Polski Związek Działkowców (PZD) ostrzega: to jeszcze nie koniec walki o prawa użytkowników ROD.

Tereny ROD zagrożone. Co zakłada specustawa?

Nowe przepisy umożliwiają tworzenie tzw. stref ochronnych dla strategicznych inwestycji w zakresie obronności – m.in. budowy jednostek wojskowych, magazynów czy instalacji w ramach programu „Tarcza Wschód”. Uproszczona procedura wywłaszczeniowa przewiduje szybkie przejmowanie terenów z ograniczonym zakresem odszkodowań, wyłącznie za infrastrukturę trwałą, bez pełnej rekompensaty za nasadzenia, altany czy inne obiekty.

To właśnie ten zapis budzi największy sprzeciw środowisk działkowych. Polski Związek Działkowców zaapelował o zmianę przepisów, podkreślając konieczność zapewnienia pełnych odszkodowań i możliwości odtworzenia ogrodów na innych terenach wskazanych przez gminy.

Poprawka w Sejmie. Jest wyjątek dla ogródków działkowych

W odpowiedzi na protesty działkowców, posłowie Koalicji Obywatelskiej w ostatnim dniu prac nad ustawą zgłosili poprawkę. Zakłada ona, iż przepisów specustawy nie stosuje się do nieruchomości stanowiących rodzinne ogrody działkowe, objętych decyzją o realizacji inwestycji strategicznych. Oznacza to, iż ewentualna likwidacja ROD na potrzeby MON ma odbywać się według zasad ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych – z pełnym pakietem odszkodowań i obowiązkiem odtworzenia ogrodu.

PZD ocenił tę poprawkę jako krok w dobrym kierunku, ale zaznaczył, iż przez cały czas istnieją wątpliwości co do praktycznych skutków uchwalonego przepisu. Związek nie wyklucza konieczności jego dalszego doprecyzowania w Senacie.

Co dalej z ustawą?

Uchwalona przez Sejm specustawa została przekazana do Senatu i trafiła pod obrady Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Obrony Narodowej. Wciąż możliwe są kolejne poprawki.

Celem ustawy jest przyspieszenie i uproszczenie realizacji inwestycji niezbędnych do wzmocnienia systemu obrony państwa. Obejmuje ona zarówno inwestycje najważniejsze (jak produkcja amunicji czy „Tarcza Wschód”), jak i strategiczne – w tym rozbudowę przemysłu zbrojeniowego. Rząd chce, by realizowane były one z pominięciem standardowych procedur administracyjnych, w tym zgód środowiskowych i planów zagospodarowania przestrzennego.

Działkowcy ostrzegają: nie wolno ignorować naszych praw

PZD zapowiada, iż będzie monitorował dalsze prace nad ustawą i domaga się jednoznacznych zapisów gwarantujących ochronę praw użytkowników działek. Obawy dotyczą nie tylko utraty terenów, ale i potencjalnych niskich odszkodowań, które nie uwzględniają realnej wartości użytkowanych ogrodów.

Idź do oryginalnego materiału