Spaniel bretoński inaczej jest nazywany: epagneul breton, pies bretoński lub brittany. To bardzo sympatyczny pies, który jest ceniony przez myśliwych i rodziny z dziećmi. Jest także ulubieńcem seniorów, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie kupić spaniela bretońskiego i o czym należy pamiętać podczas opieki nad nim.
Spaniel bretoński – opis ogólny
Spaniel bretoński to francuska ras psów, która została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), podlega próbom pracy. Rasę opisuje wzorzec nr 95, została zaklasyfikowana do:
- grupy VII – wyżły
- sekcji 1.2 – wyżły kontynentalne, typ “spaniel”.
Spaniel bretoński – klasyfikacja w innych organizacjach kynologicznych
Pies spaniel bretoński jest rasą, która jest uznawana przez inne renomowane, światowe organizacje kynologiczne:
- American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów sportowych (Sporting Group),
- Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy 3 – psy myśliwskie (Gundogs),
- World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 4.25,
- Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów myśliwskich (Gundog),
- Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec I-24,
- United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów myśliwskich (Gun Dog Group).
Spaniel bretoński – historia rasy i popularność
Pies spaniel bretoński wywodzi się z Bretanii – północno-zachodniej części Francji. Brittany przez wielu jest postrzegany, jako najstarsza rasa w typie spaniela. Psy od wieków były używane do polowań. Rasa była ulepszana i modyfikowana, aż został jej nadany wzorzec w 1907 roku. Epagneul breton pozostaje najbardziej popularnym psem myśliwskim we Francji, poza nią licznie występuje w Stanach Zjednoczonych i Anglii. W Polsce rasa nie jest bardzo popularna.
Spaniel bretoński – wygląd
Spaniel bretoński jest najmniejszym spośród wyżłów. Jest nieduży, lekki i prezentuje się bardzo elegancko. Sprawia wrażenie psa wesołego i zawsze gotowego do pracy. Przyjrzyjmy się dokładniej jego budowie ciała, a także szacie.
Spaniel bretoński – budowa ciała
Pies spaniel bretoński posiada sylwetkę zbliżoną do kwadratu. Na jego głowie możemy zauważyć lekko ukośne oczy. Ich kolor oraz kolor nosa odpowiadają barwie umaszczenia. Zwisające, wysoko osadzone uszy są trójkątne i szerokie. Wzorzec określa kształt szyi psa, jako “lekko zakrzywiony, ścięty stożek”. Tułów psa cechuje się prostym grzbietem z głęboką klatką piersiową, sięgającą połowy jego wysokości. Kończyny psa są zbudowane z lekkiego, ale wytrzymałego kośćca, a także posiadają mocne i sprężyste stawy. Zapewniają psu swobodny, żwawy, a zarazem silny chód. Epagneul breton może urodzić się bez ogona lub mieć szczątkowy ogon.
Spaniel bretoński – wielkość
Spaniel bretoński zgodnie z jego wzorcem powinien mierzyć w kłębie:
- psy: 48 – 51 cm (z tolerancją -/+ 1 cm),
- suki: 47 – 50 cm (z tolerancją -/+ 1 cm).
Wzorzec nie ogranicza wagi dla przedstawicieli rasy. Najczęściej spaniele bretońskie ważą około 15 kg.
Spaniel bretoński – szata i umaszczenie
Pies spaniel bretoński ma sierść składającą się z cienkich włosów, które mogą być pofalowane – w mniejszym lub większym stopniu. Najkrótsze włosy są na głowie i z przodu kończyn. Najdłuższe włosy są z tyłu kończyn, gdzie tworzą frędzle. Dopuszczalne umaszczenie może być w barwach:
- biało-pomarańczowej,
- biało-czarnej,
- biało-brązowej,
- tricolor (od pomarańczowego po ciemno płowe)
Mieszanki kolorów mogą być:
- w formie nieregularnych łat,
- srokate,
- dereszowate,
Wzorzec w przypadku każdego umaszczenia preferuje wąskie, białe pasmo na głowie.
Spaniel bretoński – pielęgnacja
Sierść spaniela bretońskiego nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Szczególną uwagę powinniśmy natomiast zwrócić na czystość przewodów słuchowych, gdyż może tam często dochodzić do infekcji. o ile na ciele pojawiają się otarcia i rany powinniśmy je niezwłocznie opatrzyć.
Spaniel bretoński – szczotkowanie
Epagneul breton powinien być szczotkowany dwa razy w tygodniu. Do tego przyda się nam:
- odżywka dla psa w aerozolu,
- szczotka dla psa włosiana,
- szczotka dla psa druciana.
Przed rozpoczęciem czesania spryskujemy sierść odżywką. Wcześniej sprawdźmy, czy znajdują się w niej zanieczyszczenia stałe (liście, guma do żucia). o ile tak, to usuwamy je rękami. Również manualnie, delikatnie rozplątujemy wszelkie napotkane supły. Sierść psa czeszemy szczotką włosianą, a szczotką drucianą rozczesujemy jej dłuższe partie.
Spaniel bretoński – kąpiele
Pies spaniel bretoński może być kąpany raz w miesiącu lub choćby rzadziej. Potrzeba mycia wynika z jego środowiska i trybu życia, o ile pies nie brudzi się często, może być kąpany sporadycznie. Do kąpieli używamy szamponu, który odpowiada potrzebom pielęgnacyjnym:
- proteinowy szampon dla psów – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
- szampon dla psów regenerujący – dla poprawy stanu przesuszonej sierści,
- szampon dla psów intensyfikujący kolor – dla poprawienia barwy sierści.
Psa kąpiemy przy użyciu szamponu dwukrotnie, po spłukaniu i wysuszeniu, nanosimy odżywkę w balsamie. Po paru minutach spłukujemy ją. Potem pies powinien być porządnie wysuszony.
Spaniel bretoński – higiena
Wspomnieliśmy już o tym, iż higiena przewodów słuchowych psa jest bardzo ważna, oprócz tego powinniśmy zadbać o jego:
- skórę,
- oczy,
- miejsca intymne,
- zęby,
- pazury.
W okolicach oczu i miejsc intymnych, podobnie, jak w przypadku uszu, może dochodzić do infekcji, dlatego warto jest je przemywać preparatem pielęgnacyjnym dla psów. O czystość zębów psa możemy zadbać podając mu przekąski dentystyczne. Możemy także używać pasty do zębów dla psów, którą nanosimy na specjalną szczoteczkę do zębów dla psów. Pazury psa są zbyt długie wtedy, gdy sięgają poza opuszki palców. Pies może je ścierać naturalnie, ale tak nie jest zawsze, a wtedy powinniśmy je obcinać, używając obcinaczek dla psów. Po to, by nie znajdować na skórze groźnych pasożytów, takich jak kleszcze, bądź pchły, możemy zakładać psu obroże owadobójcze. Wśród opiekunów najczęściej są wybierane obroże Foresto od firmy Bayer.
Spaniel bretoński – charakter
Spaniel bretoński jest towarzyski i inteligentny. Uważnie obserwuje sytuację, niezależnie czy jest w domu, czy na polowaniu. Pies uchodzi za wszechstronnego wyżła, który może polować na każdą zwierzynę. A jakim jest psem wobec ludzi i zwierząt domowych?
Spaniel bretoński – wśród rodziny
Epagneul breton uwielbia kontakt ze swoim opiekunem i rodziną, w tym ze zwierzętami domowymi. Jest często polecany, jako pies dla osób starszych, jednak nie jest odpowiedni dla tych osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Pies nie zadowoli się trzema krótkimi spacerami w ciągu dnia. Gdy jego potrzeby związane z ruchem zostaną zaspokojone będzie w domu spędzał czas spokojnie. Pies raczej nie ucieka się do destrukcji, gdy jest pozostawiony sam, o ile zostanie do tego przygotowany. Niemniej jednak dłuższe rozłąki mogą okazać się dla niego stresujące, dlatego w takich przypadkach możemy zastosować specjalny środek na uspokojenie. Bezpiecznym i często wybieranym jest Zylkene od firmy Vetoquinol.
Spaniel bretoński – wobec obcych
Epagneul breton nie jest psem odpowiednim do stróżowania. Jest mało szczekliwy, gwałtownie się przekonuje do obcych, o ile są wobec niego życzliwi i może uciec z posesji, o ile zwęszy trop. Sprawdzi się za to doskonale w roli psa myśliwskiego. Wzorzec FCI opisuje jego styl pracy:
- wcześnie ujawniająca się pasja,
- nieprzeciętne chody,
- posługiwanie się “górnym wiatrem”
- szerokie okładanie,
- wysoka samodzielność,
- aport,
- podatność na szkolenie.
Spaniel bretoński – wychowanie
Spaniel bretoński, jak już wiemy słynie ze swojej podatności na szkolenie. Może być świetnym pierwszym psem. Raczej nie będziemy się spotykać z uporem podczas wychowania, gdyż z natury entuzjastycznie podchodzi do stawianych przed nim zadań.
Spaniel bretoński – w bloku i w domu z ogrodem
Niezależnie czy epaugnel breton mieszka w bloku, czy w domu z ogrodem, dla prawidłowego rozwoju potrzebuje dużej aktywności fizycznej, chociażby w formie codziennych, długich spacerów. W przypadku, gdy jest to dom z ogrodem, musimy koniecznie zadbać o solidne ogrodzenie terenu.
Spaniel bretoński – szkolenie
Epagneul breton może przejść szkolenie myśliwskie. o ile nie jesteśmy zainteresowani łowiectwem, to powinniśmy nauczyć psa przynajmniej przychodzenia na zawołanie oraz rezygnacji z pogoni. W nauce zachowań, a także sztuczek możemy wykorzystywać przysmaki treningowe. Dodatkowe kalorie podane psu w ten sposób powinniśmy odliczyć od jego dziennego posiłku, przy czym nie może to być więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Spaniel bretoński – sport
Oprócz wspólnych polowań i wyczerpujących spacerów możemy wraz ze spanielem bretońskim uprawiać rozmaite sporty kynologiczne. Spośród nich możemy wymienić:
- agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika ,
- obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
- rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
- flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
- dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
- dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
- dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
- mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.
Spaniel bretoński – hodowla idealna
Spaniel bretoński to rasa, którą możemy zakupić z hodowli w Polsce. Nie powinniśmy mieć więc kłopotu by znaleźć szczeniaka dla siebie. Ważne jest to, by dokonać zakupu z odpowiedzialnej hodowli, a nie ukierunkowanej jedynie na zysk. Podpowiadamy, czym należy się kierować.
Spaniel bretoński – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej
Kupując psa powinniśmy zwrócić uwagę na hodowlę i stowarzyszenie, któremu ona podlega oraz na jej procedury. Warto jest poczytać opinie innych opiekunów, które są zamieszczone w internecie, a także wybrać się do hodowli osobiście i przekonać się do panujących tam warunków. Wtedy można porozmawiać z hodowcami, by uzyskać porad dotyczących wychowania, a także możemy zapytać o wyprawkę.
Spaniel bretoński – rodowód i metryka
Organizacje kynologiczne mogą poświadczać przynależność psa do rasy rodowodem na przykład, jak to robi Polska Federacja Kynologiczna (PFK). Niektóre z nich, na przykład Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) wystawiają metryki. Na podstawie metryk możemy wyrobić rodowód w lokalnym oddziale organizacji.
Spaniel bretoński – olx i inne portale ogłoszeniowe
Swoje poszukiwania często rozpoczynamy od ogłoszeń zamieszczonych w internecie. Najpopularniejszą stroną ogłoszeniową jest olx. Przeglądając oferty wybierajmy te, które są zamieszczone przez hodowle podlegające pod renomowane stowarzyszenia. Tak jak w przypadku pozostałych rasowych psów, oferty dotyczące rasy spaniel bretoński, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia.
Spaniel bretoński – zdrowie
Spaniel bretoński żyje średnio około 13 lat. To całkiem niezły wynik. o ile będziemy dbać o psa, o jego zdrowie fizyczne i psychiczne, możemy mieć towarzysza na długie lata. Chociaż pies jest odporny, nie możemy go wystawiać na skrajne warunki pogodowe, gdyż mogą być dla niego szkodliwe, szczególnie upały. A jakie choroby powinniśmy uważać?
Spaniel bretoński – choroby
Spaniel bretoński nie choruje często, najczęstsze choroby, na które cierpi spaniel bretoński to:
- infekcje uszu,
- dysplazja stawów biodrowych,
- krążkowy (skórny) toczeń rumieniowaty,
- padaczka,
- hemofilia,
- zaćma,
- postępujący zanik siatkówki.
O infekcjach uszu wspominaliśmy już wcześniej, regularna pielęgnacja uszu może zapobiec ich powstawaniu. Dysplazja stawów biodrowych to choroba polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych, która jest typowa dla psów ras dużych i olbrzymich, ale też jest powszechna wśród ras średnich.
Jeżeli pies ma dysplazję, to skuteczne mogą okazać się ćwiczenia na bieżni wodnej oraz inne ćwiczenia rehabilitacyjne pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Napady padaczkowe są spowodowane nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu. Hemofilia to choroba, w wyniku, której jest zaburzona krzepliwość krwi. Zaćma polega na zmętnieniu soczewki i prowadzi do utraty wzroku. Postępujący zanik siatkówki to dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty.
Spaniel bretoński – żywienie
Spaniel bretoński jest psem, który nie ma szczególnych ograniczeń żywieniowych. o ile pies będzie odpowiednio dużo się ruszał, to nie powinien mieć problemów z otyłością. Możemy wybrać sposób żywienia. Na przykład możemy stosować komercyjną karmę dla psów lub możemy sami przygotowywać posiłki.
Spaniel bretoński – komercyjna karma dla psów
Dobrej jakości karma dla psów zapewni spanielowi bretońskiemu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wybierając ją powinniśmy uwzględnić etap rozwoju psa (wiek), a także wagę i poziom aktywności. Dzienna dawka powinna być wskazana na odwrocie opakowania, zgodnie z nią odmierzamy psu posiłki. Najlepiej jest podzielić ją na dwie porcje, które podajemy psu rano i wieczorem. W przypadku szczeniaków, lepiej jest podawać posiłki częściej i odpowiednio mniejsze. Żywienie psów z niektórymi problemami zdrowotnymi można oprzeć o karmy weterynaryjne, których skład zawiera składniki wspomagające leczenie.
Spaniel bretoński – posiłki domowe
Przygotowując posiłki domowe, powinniśmy zasięgnąć wiedzy na temat ich przygotowania od lekarza weterynarii, zwierzęcego dietetyka, bądź z literatury specjalistycznej. Oprócz wiedzy, będzie potrzebny czas związany z przygotowaniem posiłku, a także zakupem produktów. Kolejnym ograniczeniem tego sposobu żywienia psa jest krótki termin przydatności do spożycia składników do przygotowania posiłku.
Spaniel bretoński – cena i koszty utrzymania
Spaniel bretoński z krajowych hodowli kosztuje około od 2000 do 4000 zł za szczeniaka. A jakie koszty wiążą się z opieką nad nim w ciągu miesiąca, roku oraz dwóch lat?
Spaniel bretoński – miesięczne koszty opieki
W ciągu miesiąca przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by nie zabrakło podstawowych produktów, które zużywają się na bieżąco. Jest to przede wszystkim jedzenie oraz worki, które będziemy używać do sprzątania psich kup. Wśród takich produktów możemy wymienić:
- karma dla psów,
- przysmaki dla psów,
- worki na nieczystości.
Ich uzupełnianie może się wiązać się z kosztem zakupu, łącznie może nas to wynieść około 150 – 250 zł
Spaniel bretoński – roczne koszty opieki
W ciągu roku, do kosztów miesięcznych doliczamy koszt zakupu kosmetyków i środków pielęgnacyjnych. Takie środki nie zużywają się tak szybko, jak to jest w przypadku karmy. Raz zakupione kosmetyki mogą posłużyć nam przez cały rok. Środki pielęgnacyjne i kosmetyki to:
- szampon dla psa,
- odżywka dla psa w aerozolu,
- odżywka dla psa w formie balsamu,
- obroże owadobójcze,
- preparat pielęgnacyjny dla psa.
W ciągu roku zapłacimy łącznie około od 2000 do 3500 zł.
Spaniel bretoński – koszty opieki w ujęciu dwuletnim
Posiadając w domu psa, powinniśmy mu zapewnić mu wszystkie niezbędne akcesoria. Po to, by były bezpieczne dla naszego psa, a także działały niezawodnie powinniśmy je wymieniać maksymalnie do dwóch lat. Akcesoria dla rasy spaniel bretoński:
- miski dla psa,
- obroże dla psa,
- smycz dla psa,
- obroża dla psa,
- uprząż sportowa dla psa,
- szczotka dla psa włosiana,
- szczotka dla psa metalowa z gładko zakończonymi drucikami,
- obcinaczki dla psa,
- zabawki dla psa,
- legowisko dla psa,
Ich koszt zakupu i wszystkie pozostałe koszty, które zostały przedstawione wcześniej wyniosą nas około 5000 do 7500 zł.
Spaniel bretoński – inne koszty związane z opieką
Oprócz wymienionych kosztów, musimy także uwzględnić inne koszty, które często wiążą się z usługami:
- ubezpieczenie psa,
- wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
- wizyta u groomera – fryzjera zwierząt,
- szkolenie dla psów rasy spaniel bretoński.
Podsumowanie
Spaniel bretoński to niewielki pies myśliwski, który w domu jest bardzo łagodny i przyjazny. Ten nieduży piesek jest też niezwykle skuteczny podczas polowania. o ile ta rasa psów Ciebie oczarowała, to wskazówki, które przedstawiliśmy w naszym artykule, mogą okazać się dla Ciebie pomocne. Poznaliśmy historię spaniela bretońskiego. Przedstawiliśmy jego wygląd oraz charakter. Wskazaliśmy na to, o czym należy pamiętać przy wychowaniu. Wiesz też jak poprawnie pielęgnować psa, a także, jak zadbać o jego zdrowie i dietę. Przygotuj się na koszty związane z opieką i dokonaj zakupu szczeniaka ze sprawdzonej hodowli.