Foka bajkalska to duży gatunek foki słodkowodnej, który żyje wyłącznie w Jeziorze Bajkał w Rosji, co czyni go jedynym gatunkiem foki żyjącym w środowisku słodkowodnym. W jeziorach Xinjiangu nie znaleziono żadnej „prawdziwej foki” znanje nauce. Istnieje jednak mit etniczny o foce z Bajan Bułak, znanej z krypto-podróży.
Istnieją inne gatunki fok, takie jak foka plamista, które można znaleźć w przybrzeżnych rejonach Dalekiego Wschodu, w tym w niektórych regionach w pobliżu Sayberian Beringia.
imagepic: rysunek mitycznych zwierząt przypominających bajan bułak, znanych z opowieści.
Foka bajkalska: Po polsku znana jako nerpa bajkalska. Jej wyjątkowe życie w południowej Syberii słynie w nauce obywatelskiej.
Siedlisko: Jezioro Bajkał, jezioro słodkowodne.
Rozmiar: Jeden z najmniejszych gatunków fok, mniejszy choćby od Phoca caspica.
Adaptacje: Specjalizuje się w życiu w środowisku słodkowodnym. Ich głównym źródłem pożywienia jest gołomyanka.
Foka plamista:Ten mięsożerny kręgowiec należy do rodziny płetwonogich. Trudno się do niego zbliżyć na odległośc choćby 10 metrów.
Siedlisko: Występuje w północnym Oceanie Spokojnym na wodach Rosji i przyległych morzach, w tym w przybrzeżnych obszarach takich jak Morze Czukockie.
Rozmiar: Większy od foki bajkalskiej.
Inne uwagi:
Wikipedia pisze: Zmniejszenie się kry lodowej na Arktyce z powodu globalnego ocieplenia doprowadziło do obaw, iż foka plamista jest zagrożona wyginięciem.
pisze Thomasz Pietrzak (licencjat nauk przyrodniczych, 2011) z pomocą asystenta AI.