Ślimaki nie mają szans. Wystarczy rozsypać ten składnik wokół roślin

7 godzin temu
Ślimaki potrafią w kilka dni zniszczyć cały ogród. Na szczęście istnieje prosty, tani sposób, by skutecznie się ich pozbyć. Sprawdź, jak ochronić rośliny bez chemii i dużych wydatków!
Ślimaki, szczególnie latem, są zmorą ogrodników. To prawdziwi "zabójcy" starannie wypielęgnowanych grządek i pieczołowicie zasianych kwiatów. Najpiękniejsze krzewy w ogrodzie potrafią zamienić w poobgryzane pobojowisko, niczym krajobraz po pladze szarańczy. Najgorszą odmianą z perspektywy ogrodników i działkowiczów jest tzw. pomrów, ślimak bez skorupy. Zadowala się zarówno korzonkami, jak i łodygą, trawą, liśćmi, sadzonkami owoców, warzyw oraz pąkami i płatkami kwiatów.


REKLAMA


Zobacz wideo Zobacz wideo: Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Jakie szkody mogą wyrządzić w ogrodzie ślimaki?


Robią dziury w liściach roślin, co prowadzi do ich osłabienia, a w konsekwencji wpływa również na dalszy wzrost
Pozostawiają śluz, który w zetknięciu z delikatną powierzchnią roślin może być powodem infekcji grzybiczych
Uszkadzają pąki kwiatów, co powoduje, iż roślina nie może zakwitnąć
Redukują liczbę plonów, żywiąc się uprawianymi roślinami.


Ślimaki najczęściej żerują po deszczu i nocą. jeżeli nie chcemy więc o poranku zastać widoku spustoszonego ogródka, lepiej zasięgnąć kilku porad, które pozwolą nam uchronić rośliny przed "atakiem" nieproszonych gości. Najpopularniejszym sposobem jest oczywiście ogrodzenie rabatek w taki sposób, by uniemożliwić ślimakom dostanie się do nich. Ślimaki nie przepadają za szorstkimi powierzchniami, dlatego można np. odgrodzić rabatki, wysypując wokół nich żwir lub ostry piasek.
Jak pozbyć się ślimaków? Spustoszony ogródek odejdzie w zapomnienie
Niektórzy jednak wolą od razu sięgnąć po środki chemiczne, dostępne w sklepach ogrodniczych. To zwykle dobre i skuteczne rozwiązanie, ale ma kilka znaczących wad. Po pierwsze - finanse. Środki chemiczne często mogą być niemałym obciążeniem dla portfela. Po drugie, część z nich zawiera substancje, które mogą wpływać na kondycję roślin, a także szkodzić zwierzętom i owadom, których bytowanie w ogrodzie jest pożyteczne.


Pomrów to zmora ogrodników. Jak pozbyć się ślimaków?/ Zdjęcie ilustracyjneFot. Waldek Sosnowski / Agencja Wyborcza.pl


Powiedzmy jednak, iż powyższe metody zawiodły, albo zwyczajnie chcemy wypróbować bardziej ekologiczne i budżetowe rozwiązanie, zanim sięgniemy po chemię. Istnieje kilka produktów, które pomogą nam w walce z uciążliwymi intruzami. Są wyjątkowo tanie, a większość z nich prawdopodobnie mamy już w domu.
Co odstrasza ślimaki?


Kreda. Dobrze znana nam ze szkoły i dostępna w każdym sklepie papierniczym. Wystarczy ją pokruszyć i rozsypać wokół sadzonek.
Cynamon. Wystarczy nam zmielona przyprawa z torebki, którą dostaniemy w każdym supermarkecie za kilka złotych. Ślimaki nienawidzą jej intensywnego zapachu. Możemy dodać zmielony cynamon do sproszkowanej kredy, by podwoić skuteczność tego dom owego sposobu na żarłoczne mięczaki.
Skorupki po jajkach. Pokruszone skorupki wysypujemy po prostu wokół roślin. Stworzą naturalną barierę dla tych nieproszonych gości.
Fusy z kawy. Następnym razem nie wyrzucaj ich do śmieci, tylko wykorzystaj w ogrodzie. Nie dość, iż ślimaki nie znoszą zapachu kawy, to w dodatku kofeina może być dla nich śmiertelna. Dla ogrodników to podwójnie dobra wiadomość: kawa to także naturalny nawóz dla roślin, który dostarcza im składników pokarmowych takich, jak potas, magnez i azot.
Popiół drzewny. Ślimaki nie tolerują substancji pylących, suchych, o konsystencji proszku. Popiół drzewny sprawdzi się więc znakomicie.


PORADA! Wśród działkowców popularna jest także "pułapka z piwa". Do jej przygotowania wystarczy użyć zwykłego słoika. Wlej do niego trochę piwa i włóż do ziemi tak, by jego krawędź była na linii gruntu. Tak przygotowaną pułapkę najlepiej zostawić na noc, w pobliżu sadzonek. Rano wystarczy sprawdzić ich zawartość i wynieść zwabione zapachem ślimaki daleko poza nasz ogród i wypuścić.
Idź do oryginalnego materiału