Sąsiad nie zgadza się na wspólny płot? Możesz postawić ogrodzenie, ale pod jednym warunkiem

1 tydzień temu
Każda z nas marzy o odrobinie prywatności, więc nic dziwnego, iż chcemy zamontować siatkę i odgrodzić się od sąsiada. Najprostszym rozwiązaniem jest wspólny płot, ale sąsiad może wyrazić sprzeciw. Czy można postawić płot na granicy bez jego zgody?
Udało się! Masz wymarzony dom i teraz najwyższy czas ogrodzić posesję. Najlepiej byłoby dogadać się z sąsiadem i postawić wspólny płot na granicy waszych działek. Niestety sąsiedzi nie zawsze są skłonni do współpracy. Kwestia ogrodzenia może poróżnić choćby dobrych znajomych, a spór potrafi ciągnąć się latami. jeżeli nie chcesz konfliktu, podpowiadamy, jak podejść do tego od strony prawnej.
REKLAMA






Zobacz wideo Jaka jest definicja uciążliwego sąsiada? Student: Chyba sam jestem taką osobą



Czy można postawić płot w granicy bez zgody sąsiada? Przepisy mówią wprost
jeżeli chcesz postawić płot na granicy dwóch działek, potrzebujesz do tego zgody sąsiada. Powinna ona mieć formę pisemną i najlepiej sporządzić ją w formie umowy. Tak zabezpieczysz się przed ewentualnymi roszczeniami w przyszłości. Prawo nie reguluje, który sąsiad jest wtedy właścicielem ogrodzenia. Jest więc ono uznane za własność wspólną i trzeba razem ustalić wszystkie szczegóły dotyczące jego budowy: kształt, wymiary, koszt, budowa i utrzymanie.


W sytuacji gdy sąsiad nie zgodzi się na wspólny płot, musisz wznieść ogrodzenie wyłącznie na swojej działce. Nie jest to jednak takie proste. Według prawa budowalnego ogrodzenie nie jest skomplikowanym obiektem budowlanym, więc na jego postawienie nie potrzebujesz specjalnego zezwolenia. Trzeba jednak spełnić określone warunki.
Kłótnia z sąsiadem JackF/iStock
Masz konflikt z sąsiadem o ogrodzenie? To może skończyć się rozbiórką
Przede wszystkim musisz zachować minimalną odległość od granicy. Nie jest ona regulowana prawnie, ale przyjmuje się, iż powinna mieć tyle, ile wynosi szerokość pasu służebności przejścia, czyli ok. 2 m. Dopuszczalna wysokość ogrodzenia to 2,2 m (od poziomu gruntu). jeżeli przekroczysz tę wysokość, musisz zgłosić budowę płotu w urzędzie. Oprócz tego ogrodzenie nie może stwarzać niebezpieczeństwa, a brama i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz działki. Minimalna szerokość bramy to 2,4 m, a furtki 0,90 m. Pamiętaj, iż w przypadku braku zgody sąsiada na wspólny płot żadne elementy ogrodzenia nie mogą znajdować się na granicy działek ani jej przekraczać. jeżeli postawisz płot bez zgody sąsiada, może to skończyć się rozbiórką ogrodzenia. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału