Sałata zimowa – Sałata zimująca – uprawa

1 rok temu
Zdjęcie: Sałata zimowa – sałata zimująca


Sałata zimowa vel Sałata zimująca to nic innego jak odmiany sałaty masłowej głowiastej (Lactuca sativa var. capitata), które są wytrzymałe na niskie temperatury. Są to odmiany, które najwcześniej pojawiają się w sklepach, bo już na przednówku. Sałaty zimowe można również uprawiać w warzywniku, są bowiem przeznaczone zarówno do upraw amatorskich jak i do towarowych.

Sałata zimująca – dlaczego warto ją uprawiać

Sałata zimująca to odmiany sałaty odporne na niskie temperatury, które dojrzewają wczesną wiosną. A kilka jest warzyw, które możemy uprawiać w warzywniku o tak wczesnej porze. W sklepach mamy wówczas dostęp do warzyw z importu, często wręcz zakonserwowanych chemią. Dlatego lepiej postawić na własne warzywa, pełne witamin i minerałów właśnie takich jak sałata zimowa, jarmuż, brukselka, por, szpinak, pasternak, roszponka czy pietruszka naciowa.

Sałata zimowa – sałata zimująca, źródło: depositphotos.com

Sałata zimowa – uprawa

Sałata zimowa lub jak nazywa się ją również sałata zimująca to taki rodzaj sałat, które wysiewa się późnym latem i jesienią, a ich wytrzymałość pozwala, by przetrwały zimę co sprawia, iż mamy ją do dyspozycji na zbiór wczesnowiosenny. Sałata zimowa jest prosta w uprawie i wato mieć ją w warzywniku by cieszyć się na przednówku świeżą porcją witamin i minerałów. Idealna do kanapek, sałatek i surówek.

Żeby nie gmatwać, poniżej przedstawimy konkretne odmiany sałaty zimowej z informacjami:

  • kiedy siać sałatę zimową,
  • jak siać sałatę zimową,
  • jak pielęgnować sałatę zimową
  • kiedy zbierać sałatę zimową.
Sałata siewna - uprawa sałaty w gruncie i pod osłonami
Sałata siewna (Lactuca sativa) to warzywo jednoroczne, które oferuje krótki okres wegetacji. Jej popularność…
Czytaj więcej...

Sałata zimująca – odmiany

Na rynku dostępnych jest sporo odmian nasion sałaty głowiastej zimującej, naprawdę jest w czym wybierać. Poniżej przedstawimy kilka wybranych, najbardziej popularnych.

Sałata liściowa Lollo – uprawa i pielęgnacja
Sałata liściowa Lollo (Lactuca sativa) Wysokość ok. 30 cm Kwitnienie – Stanowisko słoneczne, półcień Wilgotność…
Czytaj więcej...

Sałata zimowa ‘Meraviglia D’Inverno’

Sałata zimowa ‘Meraviglia D’Inverno’ to odmiana sałaty masłowej, którą można pozostawić na zimę w gruncie, by wczesną wiosną zebrać plony i tylko do takiej uprawy się nadaje. nie wysiewa się ją ani wiosną ani latem. Liście tej odmiany mają żywy, zielony kolor i są nieco pofałdowane, ściśle do siebie przylegają tworząc zbite główki. Ta sałata zimowa nie ma tendencji do wybijania w pęd kwiatostanowy. Jej waga osiąga jakieś 300 gram. Ma doskonały, delikatny i słodkawy smak.

Sałata batawska – sałata Batavia – uprawa
Batawia vel Batavia vel Sałata batawska (Lactuca sativa var. batavia) to warzywo liściaste, odmiana sałaty…
Czytaj więcej...

Uprawa sałaty zimującej ‘Meraviglia D’Inverno’

Nasiona odmiany ‘Meraviglia D’Inverno’ wysiewa się bezpośrednio do gruntu albo do inspektów od końca sierpnia do połowy września. Rozsada z inspektów na miejsce docelowe powinna trafić w październiku. Sałata powinna rosnąć w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm i co 30 cm jedna od drugiej.

Sałata zimująca nie ma dużych wymagań uprawowych. Ziemia powinna być dość żyzna, piaszczysto-gliniasta, by zatrzymywała wilgoć, ale by warzywa nie stały w wodzie.

Jeśli zapowiadają nadejście tęgich mrozów, dobrze jest nasiona lub siewki okryć agrowłókniną, poza tym sałata zimowa nie potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Plony zbiera, gdy już miną przymrozki, czyli od połowy kwietnia do połowy maja.

Sałata zimowa – sałata zimująca, źródło: depositphotos.com

Sałata zimująca ‘Zina’

Sałata zimująca ‘Zina’ to kolejna odmiana zimowej sałaty masłowej o niezwykłej wytrzymałości na niskie temperatury. Bez problemu odmiana ta przetrwa rosnąc w gruncie całą zimę. Tworzy duże, kształtne i zwarte główki. Jej liście są jasnozielone, nieco pofałdowane na zewnątrz ułożone dość luźno, ale tworzące twardą i wytrzymałą główkę wewnątrz. Odmiana bardzo smaczna, liście delikatne i miękkie o słodkawym, przyjemnym smaku.

Uprawa różnych rodzajów sałaty
Sałata to wyjątkowo cenione warzywo ze względu na swoje adekwatności i składniki odżywcze. Zawiera…
Czytaj więcej...

Uprawa sałaty zimowej ‘Zina’

Sałata zimowa ‘Zina’ powinna zostać wysiana w gruncie w sierpniu lub wrześniu. Można również we wrześniu wysiać ją na rozsadę a na miejsce docelowe sadzić w październiku, ale nie ma takiej potrzeby. Doskonale radzi sobie wysiana wprost do gruntu na głębokości 1-2 cm. Sałaty nie są bardzo wymagającymi warzywami jeżeli chodzi i zasobność podłoża w składniki pokarmowe, ale ziemia powinna być dość żyzna, najlepiej próchnicza lub kompostowa. W przypadku sałat zimujących nie może być ona zbyt lekka, dlatego, iż powinna mieć zdolność do utrzymywania przez dłuższy czas wilgoci. Miejsce dla sałaty ozimej powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od zimnych wiatrów.

Zbiory sałaty zimowej odmiany ‘Zina’ przeprowadza się w kwietniu i maju.

Sałata dębolistna – uprawa i pielęgnacja
Sałata dębolistna vel Sałata listkowa vel Sałata rozetowa (Lactuca sativa var. crispa) Wysokość 10-30 cm…
Czytaj więcej...

Sałata zimowa ‘Humil’

Sałata zimowa ‘Humil’ to jedno z pierwszych warzyw, które pojawia się bardzo wczesną wiosną na straganach. Ale wystarczy wysiać w gruncie jej nasiona jesienią, by mieć pod ręką świeżą porcję bardzo wartościowego warzywa na kanapki czy sałatki. ‘Humil’ to odmiana ozima, która bez problemu wytrzyma rosnąc pod gołym niebem całą zimę.

Ta odmiana sałaty zimującej tworzy zwarte, średniej wielkości główki. Jej ściśle do siebie przylegające żółto-zielone liście są delikatne i bardzo smaczne.

Sałata morska – adekwatności i zastosowanie
Sałata morska nie jest to prawdziwa sałata ani choćby warzywo, to potoczna nazwa gatunku…
Czytaj więcej...

Uprawa sałaty zimowej ‘Humil’

Odmianę sałaty zimującej ‘Humil’ można wysiewać wprost do gruntu na głębokości 1-2 cm od końca sierpnia aż do pierwszej dekady października. jeżeli wysiejemy ją w rozsadniku, to powinien być to wrzesień, a na miejsce docelowe sadzonki powinny być przeniesione w październiku. Sałatę sadzi się lub sieje w odległości 30 cm główka od główki. Stanowisko powinno być maksymalnie nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Ziemia powinna być w miarę żyzna i niezbyt lekka, być miała zdolność do zatrzymywania wody, ale nie do tworzenia zastoin wodnych, bo sałata stojąc w wodzie zwyczajnie zacznie gnić.

Jeśli zima zapowiada się wyjątkowo mroźna, warto uprawę sałaty zimującej okryć białą agrowłókniną.

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału