Sałata morska – adekwatności i zastosowanie

1 rok temu
Zdjęcie: Sałata morska – Ulwa sałatowa


Sałata morska nie jest to prawdziwa sałata ani choćby warzywo, to potoczna nazwa gatunku roślin z gromady zielenic, której prawidłowa nazwa to Ulwa sałatowa vel Błonica sałatowa (Ulva lactuca). Jest to glon, który występuje w wodach przy brzegach większości światowych mórz, można go spotkać choćby w Bałtyku.

Jak wygląda sałata morska

Glon ten ma żywy, intensywnie zielony kolor, który zawdzięcza wysokiej zawartości chlorofilu. Jest zbudowany z łatkowatej plechy, która osiąga do 20 cm długości i do 15 cm szerokości. Dzięki dużej zawartości elastycznych, białkowych włókien glon ten jest odporny na rozdarcia.

Sałatę morską należy przechowywać w ciemnym miejscu, gdyż pod wpływem światła gwałtownie blednie.

Sałata morska – Ulwa sałatowa, autor: Limnothrix, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Właściwości sałaty morskiej

Sałata morska jest niezwykle wartościową rośliną, bogactwem wielu składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na organizm.

Zawiera duże ilości witamin, np. ma w sobie kilka razy więcej witaminy C niż pomarańcza, a do tego sporo witamin A i B12. A gdy dodać do tego 10 razy większą ilość wapnia niż ma w sobie mleko, i magnezu niż zawierają kiełki pszenicy, to już samo to sprawia, iż warto sałatę morską włączyć do swojej diety. A to nie wszystko, bo znajduje się w niej również dużo protein (16 g białka w 100 g alg), cukry i aż 35 g czystego błonnika w 100 g tej sałaty. Roślina ta to również bogactwo jodu. W 100 gramach ma 132 kcal.

Sałata morska – Ulwa sałatowa, autor: pelican from Tokyo, Japan, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

A jak spożywanie sałaty morskiej oddziałuje na organizm?

  • Dzięki dużej ilości błonnika syci na długo, wspomagając również procesy trawienne, a zawarty w niej jod wspomaga procesy rozpadu tkanki tłuszczowej – jest to więc warzywo idealne dla osób będących na diecie redukcyjnej.
  • Witaminy i minerały wpływają wzmacniająco na układ odpornościowy, oczyszczając również krew z toksyn.
  • Jod w takiej naturalnej postaci jest łatwo przyswajalny i zalecany kobietom w ciąży oraz tym karmiącym piersią, jod bowiem wpływa na procesy poznawcze maleńkiego człowieczka, a choćby niewielki jego niedobór te procesy upośledzają.
  • Substancje zawarte w sałacie morskiej wzmacniają ściany naczyń włosowatych, co zapobiega ich pękaniu, czyli zapobiegają pojawianiu się tzw. pajączków i siniaków.
  • Substancje czynne, których sałata morska jest pełna mają zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu.

Sałata morska – Ulwa sałatowa, autor: 4028mdk09, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sałata morska – zastosowanie

Ulwa sałatowa jest rośliną wartościową rośliną jadalną, jednak u nas rzadko wykorzystywaną w kuchni, choć bez problemu można ją już kupić, choćby w sklepach internetowych. Natomiast kiedyś w całej Europie była niezwykle popularna, traktowana jak jarzyna. Mając bowiem wiele wartościowych składników pokarmowych uzupełniała ich niedobory. W Azji była wykorzystywana od tysięcy lat jako suplement diety oraz przyprawa.

Sałata morska – Ulwa sałatowa, autor: Hhaithait, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Obecnie niezwykle popularna jest wciąż w Japonii, gdzie sałata morska wykorzystywana jest często w zastępstwie warzyw i podawana z daniami rybnymi i mięsnymi.

Sałatę morską można również podawać z sałatkami, jajkami oraz z zupą miso. Jest soczysta, pełna świeżego smaku i bardzo sycąca. Ze względu na białkowe włókna jest jędrna, wymaga więc kilkunastominutowego gotowania.

Fot. główna: Holger Krisp, CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału